Jesteś tutaj: HomeBydgoszczBydgoszcz i jej sąsiedzi za prąd w drugiej połowie roku zapłacą mniej

Bydgoszcz i jej sąsiedzi za prąd w drugiej połowie roku zapłacą mniej

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 22 maj 2023 13:18
Bydgoszcz i jej sąsiedzi za prąd w drugiej połowie roku zapłacą  mniej Fot: Petr Kovar

W poniedziałek 22 maja miało miejsce otwarcie ofert w przetargu na dostawę energii elektrycznej w okresie od 1 lipca do końca roku dla Bydgoskiej Grupy Zakupowej, zaproponowane w przetargu stawki są znacznie mniejsze od tych jakie zaproponowano samorządom na okres od stycznia do końca czerwca bieżącego roku, są one nieco niższe od ustawowych limitów. Z kolei prąd do oświetlania ulic dostarczy bydgoska ProNatura.

Obecnie co do reguły samorządy płacą za prąd 785 zł + VAT za MWh, co daje prawie tysiąc złotych z VAT-em. Oferty złożone kilka miesięcy temu przez operatorów były znacznie wyższe, ale jest to maksymalny pułap cenowy na który zezwalaj ustawa.

 

Z poniedziałkowego otwarcia ofert mamy najtańszą ofertę Enea w pierwszym pakiecie na 805 zł już z VAT za MWh, czyli będzie to o ponad 100 zł taniej niż wynika z umowy obowiązującej do końca czerwca. W drugim pakiecie najtańszą ofertę złożył Tuaron na 785 zł z VAT, czyli w tym pakiecie będzie jeszcze taniej.

 

Za Zakład Pielęgnacyjno-Opiekuńczy zapłacimy sporo mniej

Jakiś czas temu informowaliśmy o sporze ratusza z Enea, która Zakładowi Pielęgnacyjno-Opiekuńczemu w Smukale wystawia rachunki według stawki 1,334 tys. zł za MWh + VAT, choć ustawa mówi o kwocie 785 zł + VAT maksymalnie dla instytucji samorządowych. Enea stoi na stanowisku, że odbiorcy w taryfie G nie są objęte cenami maksymalnymi.

 

Od lipca, według nowej oferty Enea stawka w taryfie G wyniesie 805 zł już z VAT-em, zatem stawka za MWh spadnie ponad dwukrotnie.

 

Prąd do latarni dostarczy natomiast ProNatura

Na początku maja informowaliśmy o otwarciu ofert na dostawę energii do oświetlenia ulic na terenie Bydgoskiej Grupy Zakupowej (na ten segment ogłoszono osobny przetarg) oraz o tym, że bydgoska ProNatura zaoferowała najtańszą ofertę w tamtym przetargu.

 

18 maja rozstrzygnięto tamten przetarg i zgodnie z przewidywaniami wybrano ofertę ProNatury, której spalarnia podczas spalania odpadów produkuje energię elektryczną. ProNatura zaoferowała za MWh 728 zł już z VAT.

 

Warte obejrzenia

  • UKW ma najlepszych wioślarzy w Europie. Brdyujście korzystne dla Polaków

    W niedzielę dobiegły końca Akademickie Mistrzostwa Europy we Wioślarstwie, dla nas to podwójnie ważna informacja, bo z jednej strony gospodarzem tej imprezy była Bydgoszcz, a dokładniej rywalizowano w Brdyujściu, ale też możemy z dumą pisać o wynikach sportowych, bo w klasyfikacji generalnej najlepiej wypadł Uniwersytet Kazimierza Wielkiego.

  • Wielkie święto wioślarstwa w Bydgoszczy. Polacy liczą na medale

    Bydgoszcz znów jest w centrum sportu akademickiego Starego Kontynentu. Od piątku w mieście nad Brdą odbywają się Akademickie Mistrzostwa Europy w wioślarstwie. Jedenaście polskich ekip ma wielką ochotę na zakończenie regat z workiem medali.

     

Wiadomości sportowe

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z kadencji:

 

Materiał KW Nowa Lewica

 

 

Wiadomości z regionu