Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPojawił się komunikat ostrzegający o przekroczeniu norm pyłu PM10 w powietrzu. Sprawdzamy, czy doszło pogorszenia jakości powietrza

Pojawił się komunikat ostrzegający o przekroczeniu norm pyłu PM10 w powietrzu. Sprawdzamy, czy doszło pogorszenia jakości powietrza

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 23 maj 2023 07:02

Niedawno zostało ostrzeżenie, iż prognozuje się przekroczenie po 24 kwietnia średniorocznego poziomu docelowego benzo(a)pirenu w pyle zawieszonym PM10 na terenie naszego województwa, w tym Bydgoszczy – narażone na to według szacunku ma być ponad 102 tys. mieszkańców Bydgoszczy. Sprawdzamy, czy za wydaniem tego komunikatu idzie jakieś pogorszenie jakości powietrza.

 

Komunikat wyszedł z Regionalnego Wydziału Monitoringu Środowiska w Bydgoszczy, który znajduje się w strukturze Generalnego Inspektora Ochrony Środowiska. Słyszymy, że nie dzieje się nic nadzwyczajnego, ujednolicono natomiast dla całego kraju zasady informowania społeczeństwa o ryzykach, dlatego z uwagi na podejrzenie przekroczenia średniorocznego limitu co do dziennych przekroczeń, poinformowano o tym społeczeństwo stosownym komunikatem.

 

Dopuszczalne dzienne stężenie PM10 na danym obszarze to 50 µg/m3, jeżeli wyniki z danego dnia są wyższe to oznacza, że mamy do czynienia z przekroczeniem dopuszczalnego stężenia. Ustawa mówi, że przekroczenia dobowych norm mogą występować przez 35 dni w roku kalendarzowym. Wydane ostrzeżenie to sygnał dla nas, że spora część limitu 35 dniowego przez końcem kwietnia byłą wykorzystana, dlatego prawdopodobne jest, że w skali 2023 roku ten limit przekroczymy. Również w latach poprzednich dopuszczalne stężenie było w kujawsko-pomorskim przekraczane.

 

Z roku na rok powietrze raczej się poprawia

GIOŚ wydał w kwietniu raport o ocenie jakości powietrza w województwie kujawsko-pomorskim, z którego idzie przekaz taki, że z roku na rok sytuacja się poprawia - W ostatnim dziesięcioleciu można zauważyć stopniową poprawę jakości powietrza pod względem poziomu zanieczyszczenia pyłem. Jednakże wysokie dobowe stężenia pyłu zawieszonego PM10 rejestrowane w sezonie grzewczym pozostają istotnym problemem. - czytamy w tym opracowaniu.


W ubiegłym roku w Bydgoszczy czujnik przy ulicy Poznańskiej czujnik stwierdził 41 przekroczeń dobowych, a przy Warszawskiej 48, to odpowiednio o 6 i 13 ponad dopuszczalną normę (35). Rok wcześniej (2021) te czujniki wskazywały odpowiednio 59 i 57 przekroczeń, zatem pod tym względem widoczna jest poprawa, choć rok w 2020.

 

Stężenia średnie roczne z 2022 roku na wszystkich stacjach pomiarowych w województwie kujawsko - pomorskim były niższe niż z 2021 roku, podobnie liczba dni ze stężeniami przekraczającymi poziom 50 μg/m3 – również w 2022 roku była znacznie niższa niż w roku 2021 na prawie wszystkich stacjach – wskazuje raport GIOŚ.

 

Jak wynika z ostrzeżenia, na negatywne skutki przekroczeń PM10 najbardziej narażone są osoby z przewlekłymi schorzeniami sercowo-naczynowymi, przewlekłymi schorzeniami układu oddechowego, osoby starsze i kobiety w ciąży oraz osoby z nowotworami.

 

Osoby cierpiące z powodu chorób serca mogą odczuwać pogorszenie samopoczucia np. uczucie bólu w klatce piersiowej, brak tchu, znużenie. Osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób układu oddechowego mogą odczuwać przejściowe nasilenie dolegliwości, w tym kaszel, dyskomfort w klatce piersiowej, nasilenie się objawów ataków astmy. Podobne objawy mogą wystąpić również u osób zdrowych. W okresach wysokich stężeń pyłu zawieszonego w powietrzu zwiększa się ryzyko infekcji dróg oddechowych – czytamy w ostrzeżeniu.

 

Warte obejrzenia

  • UKW ma najlepszych wioślarzy w Europie. Brdyujście korzystne dla Polaków

    W niedzielę dobiegły końca Akademickie Mistrzostwa Europy we Wioślarstwie, dla nas to podwójnie ważna informacja, bo z jednej strony gospodarzem tej imprezy była Bydgoszcz, a dokładniej rywalizowano w Brdyujściu, ale też możemy z dumą pisać o wynikach sportowych, bo w klasyfikacji generalnej najlepiej wypadł Uniwersytet Kazimierza Wielkiego.

  • Wielkie święto wioślarstwa w Bydgoszczy. Polacy liczą na medale

    Bydgoszcz znów jest w centrum sportu akademickiego Starego Kontynentu. Od piątku w mieście nad Brdą odbywają się Akademickie Mistrzostwa Europy w wioślarstwie. Jedenaście polskich ekip ma wielką ochotę na zakończenie regat z workiem medali.

     

Wiadomości sportowe

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z kadencji:

 

Materiał KW Nowa Lewica

 

 

Wiadomości z regionu