Jesteś tutaj: HomeBydgoszczAmbasador Węgier w Bydgoszczy: Interesem wszystkich jest, aby wojna się najszybciej zakończyła

Ambasador Węgier w Bydgoszczy: Interesem wszystkich jest, aby wojna się najszybciej zakończyła

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 19 maj 2023 15:55

W piątek z wizytą w Bydgoszczy przebywa ambasador Węgier Orsolya Zsuzsanna Kovács wraz ze sporą delegacją węgierskiego korpusu dyplomatycznego w Polsce, ale okazja jest wyjątkowa, bowiem przypada jubileusz funkcjonowania w roli konsula honorowego Węgier Marka Pietrzaka, który tę funkcję pełni od 10 lat. Tego dnia odbędzie się też prezentacja kolejnej edycji węgierskiego wina dyplomatycznego Bydgostia Consular, które z uwagi na nazwę jest także promocją Bydgoszczy.


Ambasador Węgier pytana na konferencji prasowej o przyszłość relacji polsko-węgierskich wyraziła nadzieję, że wojna szybko się zakończy i dalej będziemy rozwijać wspólnie kluczowy projekt Trójmorza - Interesem wszystkich by było żeby wojna jak najszybciej się zakończyła, żeby ludzie w sąsiednim kraju nie umierali i wierzę w to, że Europa Środkowa ma cały czas tą samą historię i te same interesy. Uważamy, że projekt Trójmorza, połączenie północ-południe jest potrzebne w Europie Środkowej, widzimy jak Via Carpatia nas połączyła już częściowo i połączy Europę Środkową. Jeżeli to połączenie powstanie to i pod względem energetycznym, turystycznym i gospodarczym, mamy bardzo duże możliwości przed sobą – powiedziała ambasador Orsolya Zsuzsanna Kovács.

 

Węgierska ambasador, gdy w marcu 2017 roku objęła swoją funkcję, w pierwszą wizytę poza Warszawę udała się do Bydgoszczy. Nie kryje też, że często bywa tutaj nawet prywatnie w celach rekreacyjnych, bo Bydgoszcz jej się spodobała - Jeżeli jest pilna sprawa, to generalnie na SMS-y, czy szybkie telefony możemy załatwiać sprawy. Zadaniem konsula honorowego jest też pomoc, gdy ma miejsce wypadek obywatela węgierskiego. Był już taki przykład – mówi o współpracy z konsulem Pietrzakiem.

 

Gdy poprosiliśmy ją o podsumowanie tych 10 lat Marka Pietrzaka przed kamerą, wypowiadała się z wielkim entuzjazmem - Marek Pietrzak jest naprawdę wybitną postacią. To, że w Bydgoszczy mamy przedstawiciela kultury i gospodarki węgierskiej, to daje nam duże pole, nie tylko w Bydgoszczy, ale w całym województwie. Wspomnę, że Rok Kultury Węgierskiej zakończyliśmy w Bydgoszczy.

 - Ta współpraca to nie jest tylko moje dzieło, jest to współpraca wielu osób, które polubiły Węgry, bywały na Węgrzech dalej, a ja odnowiłem to spojrzenie na Węgry – podkreśla konsul Marek Pietrzak.

 

Wspomnianym przez ambasador zakończeniem Roku Kultury Węgierskiej w Polsce było odsłonięcie rzeźby Flisaka Czakiego, którą możemy podziwiać przy Moście Staromiejskim, w głównej mierze sfinansowanej przez węgierski rząd. Jest to przypomnienie o tym, że jako pierwszy koncepcję budowy Kanału Bydgoskiego zaproponował węgierski kartograf na dworze króla Stanisława Poniatowskiego Florian Czaki. Po konferencji ambasador udała się na chwilę na wystawę ,,Węzły” w Młynach Rothera, gdzie ta postać jest prezentowana już na samym wejściu, co pokazuje jak Węgry wpisują się w dzieje Bydgoszczy. Ostatnie lata szereg inicjatyw polsko-węgierskich w Bydgoszczy, szerzej o tym powiemy w sobotę w specjalnym reportażu na 10-lecie konsulatu, wspomnieć warto jednak o serii win konsulatrnych Bydgostia Consular, którego kolejna edycja będzie dzisiaj prezentowana. W tej dekadzie Pietrzaka została też zawieszona przy ulicy Gdańskiej tablica upamiętniająca wsparcie humanitarne dla Węgrów, jakie okazywali Polacy w 1956, gdy na Węgrzech trwało wystąpienie przeciwko Armii Czerwonej.

 

 

- Ja sobie tłumacze przede wszystkim sobie, że w osobie Pana Marka Pietrzaka jest przyczółek kultury węgierskiej, czy państwa węgierskiego. Zawsze możemy liczyć na jego wsparcie, na jego energie – mówi nam dyrektor Węgierskiego Instytutu Kultury w Warszawie Gábor Lagzi.

 

W Młynach Rothera ambasador spotkała się też z dziećmi z bydgoskiej międzynarodowej szkoły NATO-wskiej,

 

Warte obejrzenia

  • UKW ma najlepszych wioślarzy w Europie. Brdyujście korzystne dla Polaków

    W niedzielę dobiegły końca Akademickie Mistrzostwa Europy we Wioślarstwie, dla nas to podwójnie ważna informacja, bo z jednej strony gospodarzem tej imprezy była Bydgoszcz, a dokładniej rywalizowano w Brdyujściu, ale też możemy z dumą pisać o wynikach sportowych, bo w klasyfikacji generalnej najlepiej wypadł Uniwersytet Kazimierza Wielkiego.

  • Wielkie święto wioślarstwa w Bydgoszczy. Polacy liczą na medale

    Bydgoszcz znów jest w centrum sportu akademickiego Starego Kontynentu. Od piątku w mieście nad Brdą odbywają się Akademickie Mistrzostwa Europy w wioślarstwie. Jedenaście polskich ekip ma wielką ochotę na zakończenie regat z workiem medali.

     

Wiadomości sportowe

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z kadencji:

 

Materiał KW Nowa Lewica

 

 

Wiadomości z regionu