Jesteś tutaj: HomeBydgoszczUkraińskie szachistki nie pojadą na turniej do Nikozji, to odpowiedź na odebranie turnieju Bydgoszczy

Ukraińskie szachistki nie pojadą na turniej do Nikozji, to odpowiedź na odebranie turnieju Bydgoszczy

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 22 maj 2023 07:30

Przed tygodniem informowaliśmy o tym, że planowany w Bydgoszczy czwarty, ostatni z cyklu FIDE Women Grand Prix, turniej szachowy kobiet został przeniesiony decyzją światowej federacji FIDE do stolicy Cypru Nikozji. Uczestniczki tych czterech turniejów to najlepsze szachistki na świecie, natomiast dwie najlepsze powalczą o mistrzostwo świata. Oficjalnego komunikatu FIDE nie wydało, w internecie też trudno znaleźć informacje dlaczego Bydgoszcz straciła turniej, ale niemal każdy się domyśla dlaczego. Można powiedzieć, że w pewnym sensie wygrało zło!

Za nami turnieje w turnieje w kazachskiej Astanie, w indyjskim New Delhi i w niemieckim Monachium. Działacze Polskiego Związku Szachowego z którymi rozmawiałem nie kryją, że poszło o udział Rosjanek. Polska zgodziłaby się wpuścić Rosjanki, jeżeli grałyby nie pod swoją flagą oraz potępiły na piśmie rosyjską agresję wobec Ukrainy. Wielu rosyjskich szachistów już się wypowiedziało przeciwko wojnie, w tym uczestniczki tego prestiżowego cyklu: Alina Kashlinkaya (która mając męża Polaka zrezygnowała z rosyjskiego obywatelstwa i reprezentuje Polskę, gra w Gwieździe Bydgoszcz), Aleksandra Kosteniuk (reprezentantka Szwajcarii) oraz Polina Shuvalova.

 

Sprzeciwu wobec wojny nie chcą wyrazić jednak wiceliderka Aleksandra Goryachkina oraz Kateryna Łahno.

 

Do Cypru nie udadzą się Ukrainki

Duński arcymistrz szachowy Peter Heine Nielsen, który na Twitterze wiele razy krytykował FIDE, że nie ma odwagi wyjaśnić dlaczego przeniesiono turniej z Bydgoszczy do Nikozji. Nielsen kilka dni temu poinformował też, że w ramach protestu na turniej do Nikoazji nie udadzą się ukraińskie siostry Mariya i Anna Muzychuk.

 

Dzięki wyłamaniu się Cypru z europejskiej solidarności nie będzie co prawda Ukrainek, za to będą Rosjanki, które nie chcą się opowiedzieć przeciwko wojnie. Z tego powodu zło zwyciężyło.

 

Zgodnie z zasadami cyklu, każda zawodniczka występuje w 3 z 4 turniejów, na turnieju w niemieckim Monachium nie było żadnej Rosjanki. Siostry Mychuk z uwagi na zaistniałą sytuację wystąpiły tylko w dwóch turniejach, przez co zajmą najgorsze miejsca.

 

Turniej w Nikozji rozpoczął się 15 maja i potrwa do 28 maja.

 

Warte obejrzenia

  • UKW ma najlepszych wioślarzy w Europie. Brdyujście korzystne dla Polaków

    W niedzielę dobiegły końca Akademickie Mistrzostwa Europy we Wioślarstwie, dla nas to podwójnie ważna informacja, bo z jednej strony gospodarzem tej imprezy była Bydgoszcz, a dokładniej rywalizowano w Brdyujściu, ale też możemy z dumą pisać o wynikach sportowych, bo w klasyfikacji generalnej najlepiej wypadł Uniwersytet Kazimierza Wielkiego.

  • Wielkie święto wioślarstwa w Bydgoszczy. Polacy liczą na medale

    Bydgoszcz znów jest w centrum sportu akademickiego Starego Kontynentu. Od piątku w mieście nad Brdą odbywają się Akademickie Mistrzostwa Europy w wioślarstwie. Jedenaście polskich ekip ma wielką ochotę na zakończenie regat z workiem medali.

     

Wiadomości sportowe

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z kadencji:

 

Materiał KW Nowa Lewica

 

 

Wiadomości z regionu