Jesteś tutaj: HomeBydgoszczKucharze ze szkół specjalnych stworzyli wyjątkowe dania

Kucharze ze szkół specjalnych stworzyli wyjątkowe dania

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 16 maj 2023 16:54

,,Gotuj z Braillem” - pod takim hasłem odbyły się w Bydgoszczy pierwszy ogólnopolski konkurs kucharski dla uczniów z ośrodków dla niewidomych i słabowidzących. W roli głównej wystąpiła polędwiczka. Głównym organizatorem mistrzostw był bydgoski ośrodek imienia Louisa Braille'a.


- Początkowo miały być to mistrzostwa dla ośrodków szkolno-wychowawczych, ale okazało się, że w krajach działa tylko pięć ośrodków kształcących w zawodzie kucharz – opowiada o inicjatywie Krzysztof Olejnik, nauczyciel zawodu kucharza w bydgoskim ośrodku – Trzeba wykonać danie główne w polędwiczką w roli głównej.

 

 

Zadanie niby proste, ale celem mistrzostw było wyłonienie wykonania najbardziej finezyjnego zarówno pod względem wyglądu, ale przede wszystkim też smaku – Potrawy widać, że trzeba było je ćwiczyć kilka tygodni, są fajne dodatki, polędwiczka jest naprawdę w takiej ładnej aranżacji – nie kryje zachwytu poziomem uczestników Olejnik. Oceniali ich profesjonalni jurorzy, szefowie kuchni bydgoskich restauracji: Hotelu pod Orłem oraz Sowy.

 

Tytuł mistrzowski zdobył reprezentant bydgoskiego ośrodka Oliwier Dominiak. Przyznano też nagrody za najlepsze wyniki w części teoretycznej oraz praktycznej mistrzostw. Do Bydgoszczy przyjechali przedstawiciele szkół począwszy od Lublina po Wrocław, były też dwa ośrodki z Wielkopolski.

 

Uczestnicy zmagali się nie tylko o tytuły, ale też o nagrody ufundowane przez sponsorów: Hand-Spol, Pocztę Polską, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa oraz firmę Sokołów. Ich pracę oceniali szefowie bydgoskich kuchni.

 

Dla upamiętnienia pierwszej edycji konkursu Poczta Polska wyemitowała okolicznościową kartkę pocztową, którą zaprezentował dyrektor Karol Górski.

 

Wśród patronów medialnych mistrzostw znalazł sie Portal Kujawski.

 

Warte obejrzenia

  • UKW ma najlepszych wioślarzy w Europie. Brdyujście korzystne dla Polaków

    W niedzielę dobiegły końca Akademickie Mistrzostwa Europy we Wioślarstwie, dla nas to podwójnie ważna informacja, bo z jednej strony gospodarzem tej imprezy była Bydgoszcz, a dokładniej rywalizowano w Brdyujściu, ale też możemy z dumą pisać o wynikach sportowych, bo w klasyfikacji generalnej najlepiej wypadł Uniwersytet Kazimierza Wielkiego.

  • Wielkie święto wioślarstwa w Bydgoszczy. Polacy liczą na medale

    Bydgoszcz znów jest w centrum sportu akademickiego Starego Kontynentu. Od piątku w mieście nad Brdą odbywają się Akademickie Mistrzostwa Europy w wioślarstwie. Jedenaście polskich ekip ma wielką ochotę na zakończenie regat z workiem medali.

     

Wiadomości sportowe

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z kadencji:

 

Materiał KW Nowa Lewica

 

 

Wiadomości z regionu