Jesteś tutaj: HomeBydgoszczJeszcze w maju może ruszyć remont Placu Kościeleckich

Jeszcze w maju może ruszyć remont Placu Kościeleckich

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 17 maj 2023 00:09

Lada dzień mogą rozpocząć się prace rewitalizacyjne zarówno na Placu Wolności oraz Placu Kościeleckich, mowa o dość dużych remontach. O tym, że Plac Wolności czeka na pisaliśmy już przed tygodniem, w ostatnich dnia rozpoczęła się rozbiórka kiosków kwiaciarni, również w maju może się rozpocząć przebudowa Placu Kościeleckich, opóźniania z powodów finansowych.

Już w ubiegłym roku Bydgoszcz otrzymała dotację z Rządowego Funduszu Inwestycji Strategicznych w kwocie 5 mln zł, na remont Placu Kościeleckich. Tamten kosztorys wykonany jeszcze w realiach przed wybuchem wojny na Ukrainie okazał się w starciu z realiami rynkowymi mocno zaniżony, bowiem przeprowadzony przed rokiem przetarg zakładał najtańszą ofertę powyżej 14 mln zł. W ramach drugiego przetargu, już tegorocznego, przeprowadzono dodatkowe negocjacje i ostatnie bydgoska firma Czill zgodziła się wykonać rewitalizację niewiele powyżej 9 mln zł. O przekazaniu dodatkowych środków z budżetu miasta na ten cel zdecydowali w kwietniu radni. Kilka dni temu ratusz podpisał umowę z tą firmą.

 

- Dziękuję radnym za zgodę na zmiany w budżecie Miasta, które w czasach szybko rosnących cen pozwoliły na rozstrzygnięcie przetargu – podkreśla prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. - Plac Kościeleckich to jedna z bram prowadzących do Salonu Bydgoszczy. Jego rewitalizacja kapitalnie uzupełni już wcześniej rozpoczęte projekty związane między innymi z wprowadzeniem nowych funkcji do hali targowej, zabudową dawnego placu manewrowego dla autobusów oraz konserwatorskimi remontami w gmachach Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury oraz UKW. Warto podkreślić, że przygotowujemy się również do przebudowy sąsiadujących z placem uliczek: Grodzkiej, Przy Zamczysku i Pod Blankami. Dzięki tym inwestycjom cale Stare Miasto, będące sercem naszego parku kulturowego stanie się atrakcyjną przestrzenią dla mieszkańców, studentów i turystów.

 

Firma przejmie plac budowy na dniach, przewiduje się, że rewitalizacja Placu Kościeleckich potrwa około roku. W trakcie tych prac Miejskie Wodociągi i Kanalizacja planują zbudować pod Placem Kościeleckich zbiornik retencyjny.

 

Najważniejszym etapem będzie rewitalizacja terenów zielonych w centralnej części placu. W projekcie ujęliśmy wiele rozwiązań postulowanych przez mieszkańców oraz ekspertów. Wszystkie prace prowadzone będą z myślą o zachowaniu rosnących kasztanowców w jak najlepszej formie. Murki oporowe, które podniosły poziom placu zostaną obniżone, a spady obsadzone roślinami. Nawierzchnie alejek wyłożone zostaną materiałem mineralnym, dobrze przepuszczającym wodę. Przez środek placu wytyczona zostanie nowa centralna podkreślająca osiową kompozycję placu zgodną z historycznym wyglądem. Na skwerze zaprojektowano dodatkowe murki z siedziskami i przestrzenie integracyjne. Nasadzenia roślin również podkreślą osiowy układ placu. Uzupełniony zostanie istniejący charakterystyczny szpaler kasztanowców. Plac zyska też nowe też stylowe oświetlenie – informuje Urząd Miasta Bydgoszczy.

 

Warte obejrzenia

  • UKW ma najlepszych wioślarzy w Europie. Brdyujście korzystne dla Polaków

    W niedzielę dobiegły końca Akademickie Mistrzostwa Europy we Wioślarstwie, dla nas to podwójnie ważna informacja, bo z jednej strony gospodarzem tej imprezy była Bydgoszcz, a dokładniej rywalizowano w Brdyujściu, ale też możemy z dumą pisać o wynikach sportowych, bo w klasyfikacji generalnej najlepiej wypadł Uniwersytet Kazimierza Wielkiego.

  • Wielkie święto wioślarstwa w Bydgoszczy. Polacy liczą na medale

    Bydgoszcz znów jest w centrum sportu akademickiego Starego Kontynentu. Od piątku w mieście nad Brdą odbywają się Akademickie Mistrzostwa Europy w wioślarstwie. Jedenaście polskich ekip ma wielką ochotę na zakończenie regat z workiem medali.

     

Wiadomości sportowe

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z kadencji:

 

Materiał KW Nowa Lewica

 

 

Wiadomości z regionu