Jesteś tutaj: HomeBydgoszczSzkoła imienia Louisa Braille kryje w sobie kawał historii Bydgoszczy. Można było ją poznać w Noc Muzeów

Szkoła imienia Louisa Braille kryje w sobie kawał historii Bydgoszczy. Można było ją poznać w Noc Muzeów

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz niedziela, 14 maj 2023 19:49

Za nami kolejna edycja Europejskiej Nocy Muzeów w Bydgoszczy, jak co roku cieszyła się ona dużym zainteresowaniem zwiedzających. Po raz kolejny na mapie Europejskiej Nocy Muzeów znalazł się Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci i Młodzieży Słabo Widzącej i Niewidomej im. Louisa Braille, w tym roku oferta była jednak ,,na bogato”. Próbowali ją nam pokazać w pigułce nauczyciele Michał Frąszczak i Maciej Basiński – trudno co prawda to nazwać pigułką, bo jak widać do zobaczenia jest dość sporo.

 

- Nasze szkolne muzeum przeznaczone pierwotnie dla uczniów i pracowników, przerodziło się w ogólnomiejską i regionalną placówkę kulturalną Izbę Tradycji – wyjaśnia Michał Frąszczak, jak się przyjrzymy zgromadzonym eksponatom, to kryją one kawał historii Bydgoszczy, choć może nie tej aż tak powszechnie znanej.

 

Korzenie bydgoskiej szkoły sięgają drugiej połowy XIX wieku, gdy Landstag Prus (parlament Prus) podjął uchwałę w sprawie budowy specjalistycznego zakładu na rogatkach Bydgoszczy. Dzisiaj możemy Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy sklasyfikować jako część tkanki Śródmieścia, wtedy był to wyróżniający się budynek w polu, już właściwie poza miastem.


Dzisiaj jest to ważna placówka w systemie oświaty województwa kujawsko-pomorskiego, która ma spory udział w historii Bydgoszczy. Są to przede wszystkim wybitni absolwenci jak Szczepan Jankowski, wybitny kompozytor i związany z Bydgoszczą organista, który mając około 8 lat stracił wzrok. Pozbawiony tego zmysłu, ucząc się techniki braillowskiej wzniósł się na wyżyny twórczości artystycznej co medalem docenił papież Paweł VI. Inną wybitną postacią jest Henryk Mikołajczak, który również tworzył muzykę, jednocześnie jako pracownik ośrodka uczestniczył w edukowaniu młodzieży niewidomej i słabowidzącej. Przez kilka lat w tym ośrodku pracował też patron Diecezji Bydgoskiej błogosławiony Michał Kozal, który zginał męczeńsko w obozie koncentracyjnym w Dachau. W tym roku przypada 80. rocznica jego męczeńskiej śmierci oraz 130 rocznica jego urodzin, z tego powodu w ramach Nocy Muzeów poświęcono mu szczególną ekspozycję.

 

 

Ważną postacią związaną z tym miejscem jest też jej pierwszy dyrektor Oskar Picht, zapamiętany przez świat jako wynalazca pierwszej maszyny do pisania w języku Braille'a, a później konstrukcję wiele razy ulepszał. Picht jest też wynalazcą globusa dla osób niewidomych, jednym z ciekawszych eksponatów jakimi dysponuje ośrodek jest globus oraz mapy opracowane przez Pichta, o które pracownicy starają się dbać, aby służyły jak najdłużej, choć mają już zazwyczaj przeszło po 100 lat. Bydgoszczanie w dowód uznania dla tego Niemca nazwała jego imieniem jeden z nowoczesnych tramwajów, które wożą bydgoszczan.

 

Ze szczegółami ważniejsze eksponaty możecie zobaczyć na naszym materiale filmowym.

 

Ekspozycji w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci i Młodzieży Słabo Widzącej i Niewidomej im. Louisa Braille patronował medialnie Portal Kujawski.

 

 

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

  • Święto Bożego Ciała jest mocno powiązane z uroczystością Świętej Trójcy oraz Świętem Najświętszego Serca Pana Jezusa

    Dzisiaj przypada Święto Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusowej nazywane potocznie Bożym Ciałem, jest to ustawowo dzień wolny od pracy. W Polsce kojarzone jest ono przede wszystkim z procesjami jakie odbywają się ulicami parafii. Dla zrozumienia jego istoty przyjrzyjmy się homilii zmarłego niedawno papieża Benedykta XVI, wygłoszonej w 2008 roku.

  • Meteorolodzy przestrzegają przed ryzykiem suszy. IMGW zachęca do oszczędzania wody

    Korzystanie z prysznica zamiast kąpieli w wannie, wlewanie zimnej wody w kubek, gdy czekamy na jej ogrzanie w kranie, pranie w pralce w programie eko, czy spłukiwanie ze spłuczki dopiero po drugim razie – to zalecenia Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w kwestii oszczędności wody. Meteorolodzy zachęcają także do gromadzenia wody opadowej i tworzenia indywidualnej retencji. Wciąż w Polsce daleko do zakazów jakie wprowadzono już w Hiszpanii i południowej Francji, ale kto wie czy wkrótce zmiany klimatyczne nie wymuszą tego w naszym kraju.

    Etykiety: susza

Wiadomości z regionu