Jesteś tutaj: HomeBydgoszczKalendarium zdarzeń dotyczących rosyjskiego pocisku

Kalendarium zdarzeń dotyczących rosyjskiego pocisku

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 12 maj 2023 13:28
Kalendarium zdarzeń dotyczących rosyjskiego pocisku Fot: Żandermeria Wojskowa

Sprawa rakiety, która spadłą w Zamościu, kilkanaście kilometrów od Bydgoszczy, to dzisiaj jedna z ważniejszych spraw do wyjaśnienia w Polsce, bowiem dotyka kluczowego zagadnienia jakim jest bezpieczeństwo. Za dużo wciąż jednak o sprawie nie wiemy, jest już na tyle faktów, aby przygotować kalendarium (które będziemy wraz z pojawianiem się nowych istotnych informacji aktualizować).


- 16 grudnia 2022 roku – Ukraina przekazuje Dowództwu Operacyjnemu Sił Powietrznych informację o zmierzającym w kierunku Polski obiekcie, który może być rakietą. Tego dnia jak wynika z wypowiedzi premiera poderwane zostały F-35 NATO. Z informacji MON wynika, że Rada Ministrów o tym zdarzeniu wówczas nie została poinformowana, a pocisk zniknął z radarów.

 

 

22 kwietnia 2023 roku – mieszkanka jadąca na koniu po lesie w okolicach Zamościa natrafiła na dziwny obiekt. O tym znalezisku zawiadomiona została policja.

24 kwietnia 2023 roku – na miejscu pojawiają się służby, które zabezpieczają teren

26 kwietnia 2023 roku – do posła Jana Szopińskiego docierają informacje od mieszkańców, że najprawdopodobniej znaleziono rosyjską rakietę, wieczorem parlamentarzysta pyta na Facebook-u, czy rząd ukrywa incydent dla bezpieczeństwa Polaków?

26 kwietnia 2023 roku – tuż przed północą pojawiają się pierwsze informacje medialne.

10 maja 2023 roku – z nieoficjalnych ustaleń radia RMF FM wynika, że Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych potwierdził, że mamy do czynienia z pociskiem manewrującym Ch-55, który jest na wyposażeniu rosyjskiej armii.
11 maja 2023 roku – Minister Mariusz Błaszczak obwinia o zaniechania Dowództwo Operacyjne Sił Zbrojnych, które miało w grudniu nie powiadomić ministra o tym, że w polską przestrzeń powietrzną wleciała rakieta, która następnie zaginęła.

12 maja 2023 roku - na konferencji prasowej przedstawiciel Białego Domu John Kirby poinformował, że strona amerykańśka jest zainteresowana wyjaśneiniem przyczyn tego incydentu.

15 maja 2023 roku - Najwyższa Izba Kontroli rozpoczyna kontrolę, która ma wyjaśnić przyczyny incydentu, w szczególności współpracę pomiędzy instytucjami.

 

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

  • Święto Bożego Ciała jest mocno powiązane z uroczystością Świętej Trójcy oraz Świętem Najświętszego Serca Pana Jezusa

    Dzisiaj przypada Święto Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusowej nazywane potocznie Bożym Ciałem, jest to ustawowo dzień wolny od pracy. W Polsce kojarzone jest ono przede wszystkim z procesjami jakie odbywają się ulicami parafii. Dla zrozumienia jego istoty przyjrzyjmy się homilii zmarłego niedawno papieża Benedykta XVI, wygłoszonej w 2008 roku.

  • Meteorolodzy przestrzegają przed ryzykiem suszy. IMGW zachęca do oszczędzania wody

    Korzystanie z prysznica zamiast kąpieli w wannie, wlewanie zimnej wody w kubek, gdy czekamy na jej ogrzanie w kranie, pranie w pralce w programie eko, czy spłukiwanie ze spłuczki dopiero po drugim razie – to zalecenia Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w kwestii oszczędności wody. Meteorolodzy zachęcają także do gromadzenia wody opadowej i tworzenia indywidualnej retencji. Wciąż w Polsce daleko do zakazów jakie wprowadzono już w Hiszpanii i południowej Francji, ale kto wie czy wkrótce zmiany klimatyczne nie wymuszą tego w naszym kraju.

    Etykiety: susza

Wiadomości z regionu