Jesteś tutaj: HomeBydgoszczBydgoski architekt wśród 40. najlepszych przedstawicieli młodego pokolenia w Europie

Bydgoski architekt wśród 40. najlepszych przedstawicieli młodego pokolenia w Europie

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 11 maj 2023 08:14

Europejskie Centrum Architektury, Dizajnu i Studiów Miejskich wraz z amerykańskim Chicago Athenaeum nagradza 40 najlepszych architektów poniżej 40 roku życia. Wśród tegorocznych laureatów znalazło się 3 Polaków, w tym Przemysław Gawęda z pracowni Archigeum, ostatnio zaangażowany w rozwój skoków narciarskich. Celem nagród 40under40 jest wskazywanie najbardziej obiecujących postaci w dziedzinie światowej architektury, zatem znalezienie się w tym gronie to ogromne wyróżnienie.

 

Wyboru 40-tki najlepszych dokonało międzynarodowe jury z udziałem Marianny Athanasiadou prof. Alcestis Rodi Uniwersytetu Patras, Mathieu Forest oraz Jerome Michelgeli. Najwięcej laureatów wybrano z Francji – 16 osób.

 

– Nie ukrywam, że jestem trochę zaskoczony, bowiem Polacy nie często są wyróżniani w tym plebiscycie.To bardzo mila sytuacja. Wierzę, że my Polacy jesteśmy wstanie i w zasadzie już to robimy, rywalizować na topowym światowym poziomie z innymi nacjami. Rywalizować na pomysły i nie bać się podejmować ryzyka. Potrzeba tylko dużych pokładów energii oraz samozparcia w dążeniu do celu. – mówi Przemysław Gawęda z pracowni Archigeum  -  To ocena jury o światowej renomie o dużym ukierunkowaniu architektonicznym. To dowód na to, że warto konsekwentnie realizować przyjęte cele. Dziękuję całej mojej pracowni, zwłaszcza Marcinowi i Darkowi, że dzielnie znoszą mój niełatwy charakter w projektowaniu.

 

Nagroda przede wszystkim za koncepcję tunelu

Przemysław Gawęda związany z Bydgoszczą został nagrodzony głównie za realizowany obecnie projekt badawczy tunelu osłonowego dla skoczni narciarskich. Do końca roku jego pracownia Archigeum planuje opracować prototyp dla Wielkiej Krokwi w Zakopanem. Rozkładany tunel ma wyrównać szansę skoczków oraz zwiększyć ich bezpieczeństwo.

 

Gawęda wraz z architektem Marcinem Sajdakiem opracowali także kompleks Średniej Krokwi w Zakopanem (kompleks 5 skoczni treningowych), obecnie pracują nad stadionem biatlonowym w Szczyrku. Jeżeli chodzi o Bydgoszcz, to przygotowali oni koncepcję rewitalizacji wieżowca Eltry, który w bydgoskim Śródmieściu jest dość charakterystyczny.

 

Warte obejrzenia

  • UKW ma najlepszych wioślarzy w Europie. Brdyujście korzystne dla Polaków

    W niedzielę dobiegły końca Akademickie Mistrzostwa Europy we Wioślarstwie, dla nas to podwójnie ważna informacja, bo z jednej strony gospodarzem tej imprezy była Bydgoszcz, a dokładniej rywalizowano w Brdyujściu, ale też możemy z dumą pisać o wynikach sportowych, bo w klasyfikacji generalnej najlepiej wypadł Uniwersytet Kazimierza Wielkiego.

  • Wielkie święto wioślarstwa w Bydgoszczy. Polacy liczą na medale

    Bydgoszcz znów jest w centrum sportu akademickiego Starego Kontynentu. Od piątku w mieście nad Brdą odbywają się Akademickie Mistrzostwa Europy w wioślarstwie. Jedenaście polskich ekip ma wielką ochotę na zakończenie regat z workiem medali.

     

Wiadomości sportowe

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z kadencji:

 

Materiał KW Nowa Lewica

 

 

Wiadomości z regionu