Jesteś tutaj: HomeBydgoszczSiedem pytań posła do szefa MON w sprawie rakiety z Zamościa

Siedem pytań posła do szefa MON w sprawie rakiety z Zamościa

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 10 maj 2023 10:59

Przez ostatnie dni właściwie niczego nowego jako opinia publiczna w sprawie pocisku, który spadł w Zamościu, kilkanaście kilometrów od Bydgoszczy, się nie dowiedzieliśmy. Poseł Jan Szopiński skierował na drodze interpelacji siedem pytań w tej sprawie do ministra Mariusza Błaszczaka.

1) Dlaczego rosyjska rakieta, pomimo tego, że mogła być uzbrojona w ładunek konwencjonalny i jądrowy, nie została zestrzelona najpóźniej po przekroczeniu granicy Polski przez polską obronę powietrzną lub przeciwlotniczą?

 

2) Dlaczego MON i Wojsko Polskie pozwoliły, żeby rosyjska rakieta spokojnie zaatakowała Bydgoszcz, w której mieszka prawie 400 tysięcy mieszkańców oraz znajdują się kluczowe dla obronności Polski i Europy ośrodki NATO, zakłady zbrojeniowe i strategiczna infrastruktura?

 

3) Dlaczego kierownictwo Ministerstwa Obrony Narodowej nie poinformowało mieszkańców Bydgoszczy i województwa kujawsko-pomorskiego o rosyjskim ataku rakietowym

i o zagrożeniu, jakie niesie kontakt z niewybuchem i szczątkami rakiety?

 

4) Dlaczego Minister Obrony Narodowej zataił fakt skutecznego ataku rakietowego Rosji na Polskę i nie zarządził poszukiwań niewybuchu oraz szczątków rakiety?

 

5) Armia rosyjska otrzymała od Wojska Polskiego i od Ministerstwa Obrony Narodowej dowód, że Polska nie potrafi zapewnić bezpieczeństwa Ośrodkom NATO oraz mieszkańcom przed „zwykłym” atakiem z powietrza, a polski Rząd nie potrafi też zarządzać kryzysami po takich atakach. Czy taki był cel działań i zaniechań w powyższej sprawie ze strony Ministra Obrony Narodowej i generałów Wojska Polskiego?

 

6) Kto personalnie z kierownictwa Ministerstwa Obrony Narodowej oraz z dowództwa Wojska Polskiego jest odpowiedzialny za decyzje i zaniechania w czasie rosyjskiego ataku rakietowego na Polskę oraz za stworzeniem w związku tym śmiertelnego zagrożenia dla mieszkańców Bydgoszczy i kraju?

 

7) Kto z Ministerstwa Obrony Narodowej oraz z Wojska Polskiego poniósł konsekwencje służbowe za dopuszczenie do ataku rakietowego na Polskę i Bydgoszcz?

Jakie to są konsekwencje? Jeżeli pomimo upływu ponad 4 miesięcy od prawdopodobnego terminu ataku nikt jeszcze nie poniósł konsekwencji, to proszę o wyjaśnienie – dlaczego?

 

Warte obejrzenia

  • UKW ma najlepszych wioślarzy w Europie. Brdyujście korzystne dla Polaków

    W niedzielę dobiegły końca Akademickie Mistrzostwa Europy we Wioślarstwie, dla nas to podwójnie ważna informacja, bo z jednej strony gospodarzem tej imprezy była Bydgoszcz, a dokładniej rywalizowano w Brdyujściu, ale też możemy z dumą pisać o wynikach sportowych, bo w klasyfikacji generalnej najlepiej wypadł Uniwersytet Kazimierza Wielkiego.

  • Wielkie święto wioślarstwa w Bydgoszczy. Polacy liczą na medale

    Bydgoszcz znów jest w centrum sportu akademickiego Starego Kontynentu. Od piątku w mieście nad Brdą odbywają się Akademickie Mistrzostwa Europy w wioślarstwie. Jedenaście polskich ekip ma wielką ochotę na zakończenie regat z workiem medali.

     

Wiadomości sportowe

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z kadencji:

 

Materiał KW Nowa Lewica

 

 

Wiadomości z regionu