Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPrzegląd zagraniczny: Napięcia między Berlinem i Moskwą oraz protesty klimatyczne

Przegląd zagraniczny: Napięcia między Berlinem i Moskwą oraz protesty klimatyczne

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 08 maj 2023 18:05
Przegląd zagraniczny: Napięcia między Berlinem i Moskwą oraz protesty klimatyczne Archiwum / Bogusław Białas

Około 30 tys. Brytyjczyków protestowało pod koniec kwietnia w Londynie domagając się bardziej wyraźnych działań na rzecz ratowania klimatu. Mniej liczne protesty odbywały się też w innych miastach Europy zachodniej. Jedną z głównych przyczyn jest najnowszy raport, z którego wynika, że średnie temperatury w Europie wzrastają najszybciej.

Copernicus Climate Change Service, agenda klimatyczna Komisji Europejskiej opublikowała kilka tygodni temu raport z którego wynika, że średnie temperatury w Europie wzrastają dwukrotnie szybciej niż wynika to ze średniej dla całego świata. W ciągu ostatnich pięciu lat średnia temperatura w Europie była o 2,2°C wyższa niż w epoce przedindustrialnej. Z tego powodu rok 2022 był bardzo ciężki jeżeli chodzi o falę upałów w Europie. Copernicus przy tworzeniu swoich raportów współpracuje blisko z naukowcami.

 

Autorzy podkreślają przy tym, że powodowało to niebezpieczne warunki dla zdrowia ludzkiego. „Dokument zwraca uwagę na niepokojące zmiany klimatu w Europie, w tym najgorętsze lato w historii - tymi słowami komentuje ten raport SmogLab.pl.

 

Drugi z istotniejszych tematów, które poruszamy w dzisiejszym wydaniu, to oziębienie relacji dyplomatycznych pomiędzy Rosją i Niemcami. Niemcy wydaliły ostatnio 50 rosyjskich dyplomatów, co z kolei ma wynikać z podejrzeń, iż rosyjski korpus dyplomatyczny w dużej ilości stanowią szpiedzy. Więcej o tym w materiale filmowym.

 

Wspominamy też o sytuacji powyborczej w Finlandi.

Warte obejrzenia

  • UKW ma najlepszych wioślarzy w Europie. Brdyujście korzystne dla Polaków

    W niedzielę dobiegły końca Akademickie Mistrzostwa Europy we Wioślarstwie, dla nas to podwójnie ważna informacja, bo z jednej strony gospodarzem tej imprezy była Bydgoszcz, a dokładniej rywalizowano w Brdyujściu, ale też możemy z dumą pisać o wynikach sportowych, bo w klasyfikacji generalnej najlepiej wypadł Uniwersytet Kazimierza Wielkiego.

  • Wielkie święto wioślarstwa w Bydgoszczy. Polacy liczą na medale

    Bydgoszcz znów jest w centrum sportu akademickiego Starego Kontynentu. Od piątku w mieście nad Brdą odbywają się Akademickie Mistrzostwa Europy w wioślarstwie. Jedenaście polskich ekip ma wielką ochotę na zakończenie regat z workiem medali.

     

Wiadomości sportowe

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z kadencji:

 

Materiał KW Nowa Lewica

 

 

Wiadomości z regionu