Jesteś tutaj: HomeBydgoszczFitch Ratings wprost przyznaje, że budżet Bydgoszczy ucierpiał na Polskim Ładzie. Agencja uważa, że ryzyka finansowe miasta za średnie

Fitch Ratings wprost przyznaje, że budżet Bydgoszczy ucierpiał na Polskim Ładzie. Agencja uważa, że ryzyka finansowe miasta za średnie

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 08 maj 2023 07:06

Fitch Ratings na koniec kwietnia utrzymał rating Bydgoszczy na poziomie BBB+. Jesienią rating Bydgoszczy został obniżony do tej oceny z poziomu A-, podobnie jak innych miast, co wynikało w dużej mierze ze spadku przychodów spowodowanych rządowymi reformami finansowymi.

Niższe dochody PIT i rosnące koszty zmuszają miasta do zwiększania podatków lokalnych i opłat (13,2% dochodów bieżących w 2022r.). Jednakże oceniamy zdolność Bydgoszczy do generowania dodatkowych dochodów w sytuacji pogorszenia się koniunktury gospodarczej jako słabą, gdyż górne limity stawek podatkowych są określane w regulacjach krajowych – ocenia Fitch Ratings - Obowiązująca reguła bilansowania budżetu na poziomie operacyjnym stała się trudna do zrealizowania na skutek „Polskiego Ładu” i pogarszającego się otoczenia makroekonomicznego.


Powyższe zdanie wskazuje, że wiele samorządów będzie miało ujemny bilans bieżący, czyli wynik obejmujący jedynie przychody i wydatki bieżące, bez wliczania wydatków na inwestycje, czyli prościej ujmując – bieżące rachunki będą wyższe niż przychody. Ostatnia korekta budżetu miasta Bydgoszczy zakłada już stratę operacyjną powyżej 4 mln zł.

 

Uważamy, że przyszłe subwencje z budżetu państwa będą niewystarczające aby zrekompensować skutki reformy „Polski Ład” dla budżetu Bydgoszczy, co spowoduje pogorszenie wskaźników zadłużenia Miasta – szacuje Fitch.

 

Zdaniem Fitch Bydgoszcz w tym roku mimo wszystko osiągnie nadwyżkę operacyjną

Z szacunków agencji ratingowej wynika, że na koniec roku uda się mimo wszystko wypracować około 63 mln zł nadwyżki operacyjnej w budżecie na 2023 rok, a do 2027 roku stopniowo będzie ona wzrastać do 162 mln zł. Fitch prognozuje zatem, że finanse Bydgoszczy powoli będą się odbijać od dna, choć nie są to duże nadwyżki operacyjne gdy zauważymy, że w latach 2018-2022 było to średnio 268 mln zł.

 

Warte obejrzenia

  • UKW ma najlepszych wioślarzy w Europie. Brdyujście korzystne dla Polaków

    W niedzielę dobiegły końca Akademickie Mistrzostwa Europy we Wioślarstwie, dla nas to podwójnie ważna informacja, bo z jednej strony gospodarzem tej imprezy była Bydgoszcz, a dokładniej rywalizowano w Brdyujściu, ale też możemy z dumą pisać o wynikach sportowych, bo w klasyfikacji generalnej najlepiej wypadł Uniwersytet Kazimierza Wielkiego.

  • Wielkie święto wioślarstwa w Bydgoszczy. Polacy liczą na medale

    Bydgoszcz znów jest w centrum sportu akademickiego Starego Kontynentu. Od piątku w mieście nad Brdą odbywają się Akademickie Mistrzostwa Europy w wioślarstwie. Jedenaście polskich ekip ma wielką ochotę na zakończenie regat z workiem medali.

     

Wiadomości sportowe

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z kadencji:

 

Materiał KW Nowa Lewica

 

 

Wiadomości z regionu