Jesteś tutaj: HomeBydgoszczSwojski, polski 3 maja w Bydgoszczy – było trochę podniośle, ale też politycznie

Swojski, polski 3 maja w Bydgoszczy – było trochę podniośle, ale też politycznie

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 03 maj 2023 15:51

Tradycją już wieloletnią 3 maja na płycie Starego Rynku w Bydgoszczy odbyły się uroczystości poświęcone rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Jeszcze nie tak dawno centralnym punktem obchodów była plenerowa Msza Święta, od tego zwyczaju jednak odeszliśmy, stąd też bardziej wyróżniają się oficjalne wystąpienia, najbardziej wyrazistym punktem tegorocznych obchodów wydaje się występ Zespołu Pieśni i Tańca ,,Ziemia Bydgoska” w strojach z epoki.

Zaczęło się jednak bardzo podniośle, najpierw sztandar wprowadziła kompania reprezentacyjna wojska, następnie uroczyście podniesiono flagę biało-czerwoną na maszt i odegrano hymn.

 

Jako pierwszy głos zabrał wicewojewoda Radosław Kępiński – Twórcy Konstytucji 3 Maja napisali w jej preambule: Wolni od hańbiącej przemocy nakazów, ceniąc wyżej nad życie, nad szczęśliwość polityczną, egzystencję polityczną, niepodległość zewnętrzną i wolność zewnętrzną narodu.

 

Gdy dodamy do tego wystąpienie przewodniczącej Sejmiku Województwa Elżbieta Piniewska – Dzisiejsze uroczystości są pamiątką wydarzeń, w których Polacy dowiedli, że własną Ojczyznę kochają i cenią wyżej niż prywatne korzyści. Co roku spotykamy się, aby przypominać i przenosić do naszej epoki tą troskę.

 

Jedna i druga wypowiedź to na pewno ważne przesłanie i nauka, aby wyżej od interesów partii politycznych stawiać dobro ogółu. Cieszyć powinno to, że z taką refleksją wyszli przedstawiciele sił politycznych, które na co dzień są w sporze. Wicewojewoda Kempiński też wspomniał, że tuż za naszą granicą toczy się wojna, dlatego ważna jest troska o jej bezpieczeństwo.

 

Na tym jednak uroczystości się nie zakończyły – Województwo kujawsko-pomorskie w ostatnich latach przeżywa bum inwestycyjny, powstają nowe drogi, hale sportowe, boiska, sieci wodociągowo-kanalizacyjne, przedszkola, żłobki, domy seniora i wiele innych. Zadania te realizowane w ramach programów rządowych i ze znacznym wsparciem programów rządowych – zakomunikował wicewojewoda Kempiński. Ten fragment wystąpienia już bardziej przypominał piątkowy wiec PiS-u z udziałem wicepremiera Sasina, niż ponadpolityczną uroczystość. Dalej mieszkańcy mogli posłuchać listu odczytanego przez jednego z posłów od prezesa PiS-u Jarosława Kaczyńskiego.

 

Dopiero na sam koniec przypadł głos dla władz Bydgoszczy, które reprezentowała wiceprezydent Maria Wasiak – Prezydent Ukrainy Wołodymir Zelenski, który w 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja odwiedził Warszawę ocenił, że Konstytucja ta była odzwierciedleniem pragnienia sprawiedliwości, które łączy nasze kraje i całą wspólnotę europejską.

 

Po zakończeniu przemów, wyprowadzono sztandar, na płycie Starego Rynku pojawiła się ,,Ziemia Bydgoska”, której występ przyciągnął zebranych mieszkańców na kolejne dziesiątki minut.

 

Warte obejrzenia

  • UKW ma najlepszych wioślarzy w Europie. Brdyujście korzystne dla Polaków

    W niedzielę dobiegły końca Akademickie Mistrzostwa Europy we Wioślarstwie, dla nas to podwójnie ważna informacja, bo z jednej strony gospodarzem tej imprezy była Bydgoszcz, a dokładniej rywalizowano w Brdyujściu, ale też możemy z dumą pisać o wynikach sportowych, bo w klasyfikacji generalnej najlepiej wypadł Uniwersytet Kazimierza Wielkiego.

  • Wielkie święto wioślarstwa w Bydgoszczy. Polacy liczą na medale

    Bydgoszcz znów jest w centrum sportu akademickiego Starego Kontynentu. Od piątku w mieście nad Brdą odbywają się Akademickie Mistrzostwa Europy w wioślarstwie. Jedenaście polskich ekip ma wielką ochotę na zakończenie regat z workiem medali.

     

Wiadomości sportowe

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z kadencji:

 

Materiał KW Nowa Lewica

 

 

Wiadomości z regionu