Jesteś tutaj: HomeBydgoszczNowa elewacja galerii BWA nową jakością w centrum Bydgoszczy

Nowa elewacja galerii BWA nową jakością w centrum Bydgoszczy

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 28 kwiecień 2023 15:49

Znajdująca się w sąsiedztwie kościoła sw. Piotra i Pawła oraz Parku Kazimierza Wielkiego Galeria Miejska BWA powstała według projektu Tadeusza Czerniawskiego i Zdzisława Kostrzewy w latach 70. Po ponad 50 latach budynek jej elewacja przechodzi remont, aby mogła ponownie zachwycać przechodniów, jak to miało miejsce w dalszej już przeszłości.

 

- Chodzi o jedną z flagowych inwestycji Urzędu Miasta polegającej na termomodernizacji i przebudowie okładziny kamiennej. Stara okładzina jest zdejmowana i wykonujemy nową w technologi elewacji wentylowanej – wyjaśnia nam Lukáš Franc, dyrektor generalny w firmie Korpol Invest, głównego wykonawcy tej inwestycji.

 

Inwestycja jest warta ponad 4 mln zł, prace zostały przedłużone, bowiem po rozbiórce starej elewacji okazało się, że struktura murów wymaga dodatkowych prac.

 

- Galeria Miejska BWA jest galerią sztuki nowoczesnej. Tak naprawdę mamy do czynienia ze sztuką razy trzy. Po pierwsze zapraszamy do obejrzenia sztuki nowoczesnej w galerii, po drugie proszę zauważyć jak natura kreuje nam sztukę poprzez wzdy na elewacji, każdy jej kamień, każda jej płyta kamienna jest swoistym niepowtarzalnym dziełem sztuki, a po trzecie mamy tu do czynienia z ze sztuka budowlańców: architekci, projektanci, wykonawcy i budowlańcy, którzy realizują to zadanie. To dzięki nim można się nacieszyć tym pięknym widokiem – mówi Franc.

 

Na dzisiaj pozostaje głównie do zrobienia ściana od strony wschodniej, czyli idąc od ulicy Gdańskiej.

 

Warte obejrzenia

  • UKW ma najlepszych wioślarzy w Europie. Brdyujście korzystne dla Polaków

    W niedzielę dobiegły końca Akademickie Mistrzostwa Europy we Wioślarstwie, dla nas to podwójnie ważna informacja, bo z jednej strony gospodarzem tej imprezy była Bydgoszcz, a dokładniej rywalizowano w Brdyujściu, ale też możemy z dumą pisać o wynikach sportowych, bo w klasyfikacji generalnej najlepiej wypadł Uniwersytet Kazimierza Wielkiego.

  • Wielkie święto wioślarstwa w Bydgoszczy. Polacy liczą na medale

    Bydgoszcz znów jest w centrum sportu akademickiego Starego Kontynentu. Od piątku w mieście nad Brdą odbywają się Akademickie Mistrzostwa Europy w wioślarstwie. Jedenaście polskich ekip ma wielką ochotę na zakończenie regat z workiem medali.

     

Wiadomości sportowe

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z kadencji:

 

Materiał KW Nowa Lewica

 

 

Wiadomości z regionu