Jesteś tutaj: HomeBydgoszczWydział Lekarski połączył radnych ponad podziałami. Rada Miasta za przekazaniem Politechnice Bydgoskiej Szpitala Miejskiego

Wydział Lekarski połączył radnych ponad podziałami. Rada Miasta za przekazaniem Politechnice Bydgoskiej Szpitala Miejskiego

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 26 kwiecień 2023 10:25

Do samego przekazania należącego do Miasta Bydgoszczy szpitala jeszcze długa droga, w środę radni zobowiązali prezydenta Bydgoszczy, aby podjął kroki, które w przyszłości doprowadzą do sfinalizowania tego zamiaru. Dla Politechniki Bydgoskiej ta uchwała jest jednak konieczna, aby starać się o uruchomienie wydziału lekarskiego, który wystartować ma jesienią 2024 roku.

 

- Politechnika Bydgoska w zasadzie od 72 lat jest uczelnią, która powstała na życzenie mieszkańców Bydgoszczy – mówił rektor Politechniki Bydgoskiej prof. Marek Adamski do radnych. Przypomniał on, że tworzenie uczelni wyższej zainaugurowało społeczne towarzystwo inżynierów - Kiedy na Zachemie Bydgoszcz potrzebowała kadry, to u nas utworzono wydział technologi chemicznej – uzupełnił rektor, który nawiązał też do czasów współczesnych, gdy Politechnika Bydgoska ma kluczowy wpływ na kształcenie specjalistów z branży IT, a ta branża się w Bydgoszczy rozwija bardzo dynamicznie.

 

- Nigdy nie chicieliśmy zawieść Bydgoszczy – podkreślał rektor Politechniki Bydgoskiej.

 

Przyzwyczailiśmy się, że sesje Rady Miasta Bydgoszczy stały się miejscem starć politycznych, w środę tego jednak specjalnie nie było prof. Maciej Świątkowski w imieniu radnych Koalicji Obywatelskiej wspomniał - Chciałbym podziękować panu rektorowi za mądrą i odważną decyzję za utworzenie Wydziału Medycznego.

 

- Ta sprawa nie ma barw politycznych – podkreślał Świątkowski, który publicznie podziękował za dotychczasowe zaangażowanie politykom PiS-u: ministrowi Łukaszowi Schreiberowi, posłowi Tomaszowi Latosowi i posłowi Lewicy Janowi Szopińskiemu.

Z kolei radna PiS-u Grażyna Szabelska oprócz uznania dla działań ratusza w tej kwestii również wskazała, że docenić trzeba posła Szopińskiego z Lewicy.

 

Pewne wątpliwości wyrażał radny Marcin Lewandowski, który dawał do zrozumienia, że ma obawy o przyszłość szpitala. W głosowaniu wszyscy obecni radni, tylko przy głosie wstrzymującym Lewandowskiego, uchwałę poparki.

 

- Otworzyliście państwo właśnie powietrze dla naszego wniosku o kierunek lekarski – skomentował decyzję radnych rektor Adamski.

 

Warte obejrzenia

  • UKW ma najlepszych wioślarzy w Europie. Brdyujście korzystne dla Polaków

    W niedzielę dobiegły końca Akademickie Mistrzostwa Europy we Wioślarstwie, dla nas to podwójnie ważna informacja, bo z jednej strony gospodarzem tej imprezy była Bydgoszcz, a dokładniej rywalizowano w Brdyujściu, ale też możemy z dumą pisać o wynikach sportowych, bo w klasyfikacji generalnej najlepiej wypadł Uniwersytet Kazimierza Wielkiego.

  • Wielkie święto wioślarstwa w Bydgoszczy. Polacy liczą na medale

    Bydgoszcz znów jest w centrum sportu akademickiego Starego Kontynentu. Od piątku w mieście nad Brdą odbywają się Akademickie Mistrzostwa Europy w wioślarstwie. Jedenaście polskich ekip ma wielką ochotę na zakończenie regat z workiem medali.

     

Wiadomości sportowe

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z kadencji:

 

Materiał KW Nowa Lewica

 

 

Wiadomości z regionu