Jesteś tutaj: HomeBydgoszczBydgoszcz chce oddać szpital Politechnice

Bydgoszcz chce oddać szpital Politechnice

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 25 kwiecień 2023 06:55

Wielospecjalistyczny Szpital Miejski w Bydgoszczy może w przyszłości mieć nowy podmiot prowadzący, prezydent Rafał Bruski wyraził wolę, aby jedyny podlegający Miastu Bydgoszcz szpital przekazać w zarząd Politechnice Bydgoskiej. Miałoby być to wsparcie dla ambitnego planu uruchomienia Wydziału Medycznego na tej bydgoskiej uczelni.

W sobotę informowaliśmy o tym, że Politechnika Bydgoska podpisała list intencyjny w sprawie wykorzystania na potrzeby kształcenia lekarskiego Szpitala MSWiA w Bydgoszczy. W poniedziałek dowiedzieliśmy się, że jest zamiar wykorzystania też bazy Szpitala Miejskiego, w tym wypadku jednak byłoby to pójście znacznie dalej niż ze szpitalem MSWiA, bowiem placówką zaczęła by zarządzać uczelnia – podobnie jak ma to teraz miejsce w przypadku szpitali uniwersyteckich Biziela i Jurasza, będących w zarządzie UMK z Torunia.

 

- Mogę pogratulować odwagi decyzji jakie pojawiły się na Politechnice Bydgoskiej – tak do planów bydgoskiej uczelni odnosi się prezydent Rafał Bruski - To jest wielkie wyzwanie, aby spełnić wymogi pozwalające uczelni kształcenie studentów, spełnienie wielu warunków, jednym z kluczowych warunków, niezwykle trudnym jest posiadanie bazy klinicznej.


Droga do zmiany podmiotu prowadzącego szpitala jest długa, w środę Rada Miasta Bydgoszczy będzie głosować nad wstępną deklaracją pójścia w tym kierunku - Tak, aby Politechnika Bydgoska miała pełną bazę, aby mogła się rozwijać – ocenia włodarz Bydgoszczy.

 

Wielospecjalistyczny Szpital Miejski, jak niedawno informowaliśmy, kolejny rok zakończył z dodatnim bilansem finansowym, nie ma też problemów z przeterminowanymi płatnościami.


- Głównym celem na najbliższy czas jest utworzenie kierunku lekarskie. Nie uda się to bez życzliwości otoczenia, w tym wypadku bez życzliwości i ze zrozumienia ze strony miasta – mówi rektor Politechniki Bydgoskiej prof. Marek Adamski.

 

Warte obejrzenia

 • W ten weekend po raz kolejny Myślęcinek stanie się areną międzynarodowych zmagań przełajowców

  Zawodnicy z krajowej czołówki oraz biegacze zagraniczni wystąpią w niedzielę w kolejnej edycji zawodów „Cross Country Bydgoszcz na start!”. Malownicza trasa w Leśnym Parku Kultury i Wypoczynku „Myślęcinek” w Bydgoszczy ponownie gościć będzie zawodników rywalizujących w ramach World Athletics Cross Country Tour. Zawody mają kategorię brązową tego cyklu.

 • UKW ma najlepszych wioślarzy w Europie. Brdyujście korzystne dla Polaków

  W niedzielę dobiegły końca Akademickie Mistrzostwa Europy we Wioślarstwie, dla nas to podwójnie ważna informacja, bo z jednej strony gospodarzem tej imprezy była Bydgoszcz, a dokładniej rywalizowano w Brdyujściu, ale też możemy z dumą pisać o wynikach sportowych, bo w klasyfikacji generalnej najlepiej wypadł Uniwersytet Kazimierza Wielkiego.

Wiadomości sportowe

 • Nie zgodziliśmy się, aby prawa do polskiej pieśni patriotycznej przywłaszczył sobie amerykański kapitał

  Gdy 11 listopada publikowaliśmy w serwisie YouTube relację z bydgoskich obchodów, nie zakładaliśmy, że stanie się ona przedmiotem większego sporu. W naszym materiale pojawia się na końcu wykonanie pieśnie ,,Boże coś Polskę” przez orkiestrę wojskową oraz uczestników nabożeństwa, jak się okazało prawa autorskie do tej pieśni postawił sobie przypisać amerykański podmiot TuneCore, a procedury przyjęte przez Facebook-a sprzyjały korzystniejszemu rozstrzygnieciu dla TuneCore.

 • Modernizacja Magistrali Węglowej utknęła w Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska

  Modernizacja linii kolejowej nr 201, czyli historycznej Magistrali Węglowej ma być jedną z ważniejszych realizacji najbliższej dekady w Polsce, mówimy bowiem o wartej prawie 10 mld zł inwestycji pomiędzy Bydgoszczą i portem Gdynia. Południowy fragment tej inwestycji od kilku lat nie może się doczekać jednak na decyzję środowiskową, co może doprowadzić, że za chwilę termin zakończenia robót w 2028 roku przestanie być aktualny.

  Etykiety: linia nr 201

Wiadomości z regionu