Jesteś tutaj: HomeBydgoszczAndrzej Szwalbe jako pierwszy mówił o Bydgoszczy jako metropolii

Andrzej Szwalbe jako pierwszy mówił o Bydgoszczy jako metropolii

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 18 kwiecień 2023 17:38

Z okazji roku Andrzeja Szwalbego w Bibliotece Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego odbyło się otwarcie okolicznościowej wystawy ,,Andrzej Szwalbe Wielki Budowniczy Bydgoszczy”. Jak się okazuje koncepcja budowy wielkiego gmachu biblioteki, który jest miejscem spotkań naukowo-kulturalnych również zrodziła się w głowie Andrzeja Szwalbego, który był mocno zaangażowany w dzieło przekształcenia Wyższej Szkoły Pedagogicznej w pierwszy bydgoski uniwersytet – czyli UKW.

Wystawa przedstawia przede wszystkim dokumenty jakie pozostały pod Andrzeju Szwalbe, są to pisma jego autorstwa, czy publikacje jakie po sobie pozostawił, a także publikacje prasowe na temat jego dzieł. Szwalbe kojarzy się przede wszystkim jako budowniczy Filharmonii Pomorskiej, ale dzieł które miały jego udział było wiele. Było to chociażby wspomniane wcześniej zaangażowanie na rzecz utworzenia Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego – Pierwsze spotkanie z Andrzejem Szwalbe odbyło się przy ulicy Dworcowej w jego mieszkaniu, poszedłem tam razem ze Stefanem Pastuszewskim – opowiada nam o pierwszym spotkaniu z tą wielką postacią Marek Pietrzak, obecnie znany jako Konsul Honorowy Węgier w Bydgoszczy, wówczas po tym jak się okazało, że oboje są bardzo zainteresowani powstanie uniwersytetu w Bydgoszczy, Pietrzak został przewodniczącym komitetu na rzecz uniwersytetu.


- Koncepcje polityczną województwa, już po jego utworzeniu, dyrektor Szwalbe mówił o ważnej roli Bydgoszczy jako ośrodku metropolitalnym. Na ten temat wielokrotnie rozmawialiśmy i ta idea w pewnym sensie obecnie jest realizowana – wyjaśnia Pietrzak.

 

- Z wywiadów można odnieść wrażenie, że pod koniec życia dyrektor Szwalbe czuł się trochę tak na uboczu. Jak spojrzymy na tą metropolię, to jego wizje tak naprawdę po kilkunastu latach zostały wdrożone w realizację – dopytuję Pietrzaka.

- To prawda, on w rozmowach ze mną nie ukrywał tego. Nie będę personalizował do kogo miał uwagi, bo to dzisiaj nie ma znaczenia, ja o tym wiem, natomiast to wiele dzieł pana dyrektora jest ponadczasowych. Dzisiaj jesteśmy na konferencji w Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego, w bibloiotece, o której dyrektor Szwalbe mówił: Uniwersytetu bez biblioteki nie ma. Bardzo dobrze, że takie dzieło w tak szerokiej formule zostało zrealizowane, bo to nie jest tylko biblioteka – to jest miejsce spotkań kulturalnych, miejsce galerii, koncertów – podkreśla Pietrzak.

 

W 2009 roku, kilka lat po śmierci Andrzeja Szwalbe, Pietrzak był zaangażowany w powołanie do życia Stowarzyszenia Metropolia Bydgoszcz, które odmieniło nastawienie bydgoskiej klasy politycznej, która zaczęła dążyć do utworzenia Metropolii Bydgoskiej z miastem centralnym Bydgoszczą. Jak przyznaje, również na myślach Andrzeja Szwalbe wzorowało swoją koncepcję to stowarzyszenie - Koncepcję metropolii bydgoskiej Szwalbe chyba jako pierwszy poruszył - wskazuje Pietrzak.

 

Podczas inauguracji wystawy Andrzej Szwalbe Wielki Budowniczy Bydgoszczy rozmawiano o wszystkich aspektach jego działalności. Mogliśmy się też dowiedzieć, że Szwalbe kierując najmłodszą na tamte czasy filharmonią w Polsce (mowa o Filharmonii Pomorskiej) starał się ją wyróżnić, co realizował przez odtwarzanie instrumentów z XVI i XVII wieku, aby muzyka dawna była grana na dawnych instrumentach. Dzisiaj za sprawą Andrzeja Szwalbe Filharmonia Pomorska jest uznaną marką.

Warte obejrzenia

  • UKW ma najlepszych wioślarzy w Europie. Brdyujście korzystne dla Polaków

    W niedzielę dobiegły końca Akademickie Mistrzostwa Europy we Wioślarstwie, dla nas to podwójnie ważna informacja, bo z jednej strony gospodarzem tej imprezy była Bydgoszcz, a dokładniej rywalizowano w Brdyujściu, ale też możemy z dumą pisać o wynikach sportowych, bo w klasyfikacji generalnej najlepiej wypadł Uniwersytet Kazimierza Wielkiego.

  • Wielkie święto wioślarstwa w Bydgoszczy. Polacy liczą na medale

    Bydgoszcz znów jest w centrum sportu akademickiego Starego Kontynentu. Od piątku w mieście nad Brdą odbywają się Akademickie Mistrzostwa Europy w wioślarstwie. Jedenaście polskich ekip ma wielką ochotę na zakończenie regat z workiem medali.

     

Wiadomości sportowe

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z kadencji:

 

Materiał KW Nowa Lewica

 

 

Wiadomości z regionu