Jesteś tutaj: HomeBydgoszczW 2022 roku bydgoskie lotnisko czwartym od końca. Lublin znacznie nam uciekł

W 2022 roku bydgoskie lotnisko czwartym od końca. Lublin znacznie nam uciekł

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 21 kwiecień 2023 00:00
W 2022 roku bydgoskie lotnisko czwartym od końca. Lublin znacznie nam uciekł Fot: PLB

Urząd Lotnictwa Cywilnego podsumował 2022 rok – wszystkie polskie lotniska obsłużyły w nim blisko 41 mln pasażerów, czyli 83% ruchu z 2019 roku. Nie udało się zatem jeszcze wrócić do stanu sprzed pandemii COVID-19, która w sposób wyjątkowy dotknęła branżę lotniczą, ale widać znaczny progres, bo jak spojrzymy na dane z 2021 roku, to mamy wzrost o ponad 100% rok do roku. Nieco gorzej już wygląda na tym tle bydgoskie lotnisko.

 

Liderem tradycyjnie jest lotnisko Chopina Warszawa Okęcie z 14,4 mln pasażerów w 2022 roku. Drugie miejsce notuje Kraków z prawie 7,4 mln pasażerów, a trzecie Gdańsk z 4,5 mln, nieznacznie przewyższający Katowice.

 

Na 15 polskich lotnisk, poniżej miliona znalazło się 7 lotnisk, przy czym poza Rzeszowem (683,3 tys. pasażerów) nie przekraczały one nawet 500 tys. W grupie poniżej tego progu przewodzi Szczecin – 419 tys., przed Lublinem - 328 tys. i Bydgoszczą – 247 tys. Gorsze wyniki notowały jedynie Łódź, Olsztyn i Zielona Góra.

 

Lublin nam ucieka

W latach przed pandemią była widoczna rywalizacja bydgoskiego lotniska z Lublinem, przez lata lepsze statystyki miała Bydgoszcz do 2017 roku, gdy lublińśkie lotnisko znacznie przyśpieszyło. Było to jednak chwilowe, bowiem w 2019 roku Lublin spadł poniżej 400 tys., natomiast Bydgoszcz odnotowała historycznie najlepszy wynik prawie 413,5 tys. pasażerów.

 

Pierwszy rok po pandemii – z ruchem lotniczym bez obostrzeń, przynosi znaczący odskok Lublina.

 

Procentowo Bydgoszcz się jeszcze nie odbija

Na wstępie wskazaliśmy, że polskie lotniska odzyskała w 2022 roku 83% rynku z okresu przed pandemią. Jak spojrzymy jednak tylko na Bydgoszcz to mamy zaledwie nieco ponad 59%. Port Lotniczy Bydgoszcz zatem znacznie wolniej odbudowuje pozycję sprzed pandemii. Wpływ na to ma na pewno brak ruchów ze strony niemieckiej Lufhtansy, która do Bydgoszczy nie lata od marca 2020 roku.

 

Warte obejrzenia

 • W ten weekend po raz kolejny Myślęcinek stanie się areną międzynarodowych zmagań przełajowców

  Zawodnicy z krajowej czołówki oraz biegacze zagraniczni wystąpią w niedzielę w kolejnej edycji zawodów „Cross Country Bydgoszcz na start!”. Malownicza trasa w Leśnym Parku Kultury i Wypoczynku „Myślęcinek” w Bydgoszczy ponownie gościć będzie zawodników rywalizujących w ramach World Athletics Cross Country Tour. Zawody mają kategorię brązową tego cyklu.

 • UKW ma najlepszych wioślarzy w Europie. Brdyujście korzystne dla Polaków

  W niedzielę dobiegły końca Akademickie Mistrzostwa Europy we Wioślarstwie, dla nas to podwójnie ważna informacja, bo z jednej strony gospodarzem tej imprezy była Bydgoszcz, a dokładniej rywalizowano w Brdyujściu, ale też możemy z dumą pisać o wynikach sportowych, bo w klasyfikacji generalnej najlepiej wypadł Uniwersytet Kazimierza Wielkiego.

Wiadomości sportowe

 • Nie zgodziliśmy się, aby prawa do polskiej pieśni patriotycznej przywłaszczył sobie amerykański kapitał

  Gdy 11 listopada publikowaliśmy w serwisie YouTube relację z bydgoskich obchodów, nie zakładaliśmy, że stanie się ona przedmiotem większego sporu. W naszym materiale pojawia się na końcu wykonanie pieśnie ,,Boże coś Polskę” przez orkiestrę wojskową oraz uczestników nabożeństwa, jak się okazało prawa autorskie do tej pieśni postawił sobie przypisać amerykański podmiot TuneCore, a procedury przyjęte przez Facebook-a sprzyjały korzystniejszemu rozstrzygnieciu dla TuneCore.

 • Modernizacja Magistrali Węglowej utknęła w Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska

  Modernizacja linii kolejowej nr 201, czyli historycznej Magistrali Węglowej ma być jedną z ważniejszych realizacji najbliższej dekady w Polsce, mówimy bowiem o wartej prawie 10 mld zł inwestycji pomiędzy Bydgoszczą i portem Gdynia. Południowy fragment tej inwestycji od kilku lat nie może się doczekać jednak na decyzję środowiskową, co może doprowadzić, że za chwilę termin zakończenia robót w 2028 roku przestanie być aktualny.

  Etykiety: linia nr 201

Wiadomości z regionu