Jesteś tutaj: HomeBydgoszczWitamy Finlandię w NATO!

Witamy Finlandię w NATO!

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 05 kwiecień 2023 15:13
Uroczyste podnisienie flagi Uroczyste podnisienie flagi Fot: JFTC NATO

4 kwietnia Finlandia przystąpiła oficjalnie do NATO, tego dnia flagę tego kraju uroczyście podniesiono też na dziedzińcu Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO w Bydgoszczy. Finlandia dysponuje jedną z najnowocześniejszych armii w Europie, co wynika z bezpośredniego sąsiedztwa z Rosją i życia w ciągłym napięciu. Wojska fińskie od dawna współpracowały z NATO, ale do tej pory kraj ten zachowywał neutralność. Zmieniło się to przed rokiem po rosyjskiej agresji na Ukrainę.

 

- Jestem przekonany, że w NATO Finlandia jest silniejsza i bezpieczniejsza – powiedział we wtorek gen. bryg. Norbert Wagner, dowódca Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO z siedzibą w Bydgoszczy


Proce wstąpienia Finlandii do NATO można uznać wręcz za ekspresowy. Wraz z Finlandią chęć akcesu do NATO wyraziła też sąsiednia Szwecja.

 

 

 

Problem kurdyjski

Przyjęcie do NATO wymaga jednomyślności wszystkich obecnych członków, w przypadku Finlandii udało się je uzyskać, na wstąpienie Szwecji do NATO nie zgadza się Turcja. Przedmiotem sporu są zarzuty Ankary o wspieranie przez Szwecję kurdyjskich ekstremistów, kilka tygodni temu w Szwecji Kurdowie zorganizowali antytureckie wystąpienia. W NATO panuje nadzieja, że uda się te wątpliwości szybko wyjaśnić i wkrótce w NATO znajdzie się też Szwecja.

 

Więcej o wstąpieniu Finlandii do NATO powiemy w sobotę w Przeglądzie Zagranicznym (z uwagi na święta wyjątkowo szybciej).

 

Warte obejrzenia

  • UKW ma najlepszych wioślarzy w Europie. Brdyujście korzystne dla Polaków

    W niedzielę dobiegły końca Akademickie Mistrzostwa Europy we Wioślarstwie, dla nas to podwójnie ważna informacja, bo z jednej strony gospodarzem tej imprezy była Bydgoszcz, a dokładniej rywalizowano w Brdyujściu, ale też możemy z dumą pisać o wynikach sportowych, bo w klasyfikacji generalnej najlepiej wypadł Uniwersytet Kazimierza Wielkiego.

  • Wielkie święto wioślarstwa w Bydgoszczy. Polacy liczą na medale

    Bydgoszcz znów jest w centrum sportu akademickiego Starego Kontynentu. Od piątku w mieście nad Brdą odbywają się Akademickie Mistrzostwa Europy w wioślarstwie. Jedenaście polskich ekip ma wielką ochotę na zakończenie regat z workiem medali.

     

Wiadomości sportowe

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z kadencji:

 

Materiał KW Nowa Lewica

 

 

Wiadomości z regionu