Jesteś tutaj: HomeBydgoszczSolec Kujawski urealnił plany i stawia na nabrzeże przeładunkowe

Solec Kujawski urealnił plany i stawia na nabrzeże przeładunkowe

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 05 kwiecień 2023 13:27

Przez lata było głośno o koncepcji portu rzecznego w Solcu Kujawskim, ostatnie miesiące to jednak starania o budowę nabrzeża po wschodniej stronie miasta, które pozwalałoby na przeładunki na Wiśle, co prawda w mniejszej skali niż w wypadku portu, ale jest to urealnianie planów, bowiem z uwagi już na wieloletnie opóźnienia planów związanych z kaskadyzacją Wisły, na żeglugę towarową, z dużego zdarzenia nie ma co liczyć.

O tym, że Solec Kujawski odchodzi od planów budowy portu i idzie w budowę nabrzeża pisaliśmy już jesienią, gdy o tych planach mówiono na konferencji zorganizowanej na 100. rocznicę Portu Gdynia. Wciąż jednak – chociażby w ostatnio opublikowanej strategii bydgoskiego ZIT – mamy zapisy o platformie multimodalnej w Solcu Kujawskim.

 

W lipcu 2022 roku Rada Ministrów również dokonała urealnienia Krajowego Programu Żeglugowego. W planach do 2030 roku na Wiśle nie planuje się właściwie żadnych inwestycji, poza pilotażowym wdrożeniem River Information Services, czyli usług informacyjnych wspomagających żeglugę. Główny nacisk inwestycyjny w najbliższych latach rząd planuje na Odrę. W tym dokumencie zapisano też plan opracowania do 2024 roku dokumentacji projektowej dla ,,Budowy nabrzeża przeładunkowego na Wiśle w Solcu Kujawskim”, przy czym jest to zadanie na liście rezerwowej.

 

Prefereowana przez samorząd lokalizacja / OpenStreetMaps

 

Władze Solca Kujawskiego, we współpracy z ekspertami, wskazały już wstępną lokalizację dla tego nabrzeża, na wschód od miasta, nieopodal drogi wojewódzkiej nr 394. Istnieje w sąsiedztwie niezagospodarowany obszar, gdzie można by zbudować drogę biegnącą do drogi ekspresowej S10. Co trzeba jednak zaznaczyć, nie ma tutaj planów doprowadzenia kolei, zatem to nabrzeże z terminalem Bydgoszcz-Emilianowo mogłoby kooperować jedynie poprzez transport samochodowy.

 

Zdaniem Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej przy tym nabrzeżu istniałby potencjał dla utworzenia hubu wodorowego, czyli czegoś w rodzaju stacji paliw dla jednostek pływających napędzanych wodorem.

 

Warte obejrzenia

 • Dobre wyniki Polaków na Memoriale Ireny Szewińskiej w Bydgoszczy

  Natalia Kaczmarek we wspaniałym stylu wygrała bieg na 400 metrów podczas 6. Memoriału Ireny Szewińskiej w Bydgoszczy. Kaczmarek zwyciężyła w czasie 49.86 sek., bijąc rekord mityngu. Rekordów mityngu w Bydgoszczy było zresztą więcej, a publiczność zgromadzona na stadionie im. Zdzisława Krzyszkowiaka nie mogła się nudzić i oklaskiwała też m.in. zwycięstwo Pawła Fajdka w rzucie młotem.

 • Zakończyły się Wioślarskie Mistrzostwa Europy w Kruszwicy. Sportowo Polska jednak nie dominowała

  Za nami kolejna międzynarodowa impreza wioślarska zorganizowana na Gople w Kruszwicy. W niedzielnych finałach dwukrotnie miejsca na podium wywalczyły polskie osady. Wicemistrzowskie tytuły wywalczyli Błażej Barański, Jakub Olszewski, Aleks Narożny i Remigiusz Matulewicz (JM4x) oraz Zuzanna Czaja, Zuzanna Królikiewicz, Anna Solarska i Wiktoria Syrytczyk (JW4x).

Wiadomości sportowe

 • Marszałek chciałby rozmawiać tylko o tym co wygodne, ale to pokazuje kryzys samorządności wojewódzkiej

  Gdy w poniedziałek ukazała się u nas publikacja o tym, że ,,media władzy”, czyli wydawane za nasze pieniądze przez samorządy i tworzone przez urzędników przemilczały krytyczny dla promu w Solcu Kujawskim raport NIK, w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu odbywała się sesja Sejmiku Województwa. Po wypowiedziach marszałka Piotra Całbeckiego nie należy się specjalnie dziwić, że podlegli mu pracownicy Kujawsko-Pomorskiego Funduszu Rozwoju temat przemilczeli w ramach swoich mediów.

 • Polski budżet wchodzi pod lupę Komisji Europejskiej. To sygnał, że się zadłużamy

  Komisja Europejska otworzyła wobec Polski i kilku innych państw procedurę nadmiernego deficytu – jest to co prawda dopiero pierwszy krok, ale jednocześnie jest to wyraźny sygnał, że musimy przestać rozszerzać wydatki państwa. Zdaniem analityków przyczyną tego jest realizacja socjalnych obietnic wyborczych jak waloryzacja 800+, a także konieczność zwiększenia wydatków na armię, co z kolei spowodowane jest sytuacją międzynarodową.

Wiadomości z regionu