Jesteś tutaj: HomeBydgoszczProces wymiany starych tramwajów na niskopodłogowe zakończy się za nieco ponad dwa lata

Proces wymiany starych tramwajów na niskopodłogowe zakończy się za nieco ponad dwa lata

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 03 kwiecień 2023 16:29
Proces wymiany starych tramwajów na niskopodłogowe zakończy się za nieco ponad dwa lata Fot: UMB

Władze Bydgoszczy zdecydowały się rozszerzyć zamówienie w PESA o kolejne 19 tramwajów niskopodłogowych co oznacza, że do końca 2025 roku Bydgoszcz powinna uzyskać 40 nowoczesnych tramwajów. Dla PESA to też wielkie zamówienie bo warte prawie 0,5 mld zł. W dużej mierze za nowe tramwaje planuje się zapłacić za środki pochodzące z Unii Europejskiej.

Dokładnie wartość kontraktu zawartego z PESA to ponad 488 mln zł. Pierwsze tramwaje (10 sztuk) powinny trafić do Bydgoszczy jeszcze w tym roku, one zostaną sfinansowane ze środków unijnych w ramach kończącej się perspektywy, czyli zgodnie z zasadami muszą być odebrane przed końcem tego roku.

 

Wymiana 40 tramwajów, to w praktyce wyeliminowanie z ruchu starych tramwajów Constalu i oparcie całej floty o nowoczesny tabor niskopodłogowy. Jeszcze niedawno ratusz szacował, ze uda się to zrealizować do końca 2027 roku. Możliwości związane z dofinansowaniem unijnym sprawiają, że stawiany jest już ambitniejszy cel, dokonania tego przed końcem 2025 roku.

 

- Bydgoszcz będzie jednym z pierwszych polskich miast z całkowicie wymieniona flotą tramwajów – mówi prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. - Na uwagę zwraca jednak czas w jakim tego dokonujemy. Przed dekadą posiadaliśmy dwa nowoczesne pojazdy. Wkrótce nasza flota będzie składać się z 75 nowoczesnych pojazdów. Uwzględniając, że koszt jednego tramwaju to ponad 10 mln zł wydaliśmy na ten cel około 750 mln złotych. Ten sukces nie byłby możliwy bez europejskich środków. To chwila, w której warto docenić naszą obecność w Unii Europejskiej. Wcześniejsze wnioski o środki rządowe na wymianę taboru zostały niestety odrzucone.

 

Warte obejrzenia

  • W ten weekend po raz kolejny Myślęcinek stanie się areną międzynarodowych zmagań przełajowców

    Zawodnicy z krajowej czołówki oraz biegacze zagraniczni wystąpią w niedzielę w kolejnej edycji zawodów „Cross Country Bydgoszcz na start!”. Malownicza trasa w Leśnym Parku Kultury i Wypoczynku „Myślęcinek” w Bydgoszczy ponownie gościć będzie zawodników rywalizujących w ramach World Athletics Cross Country Tour. Zawody mają kategorię brązową tego cyklu.

  • UKW ma najlepszych wioślarzy w Europie. Brdyujście korzystne dla Polaków

    W niedzielę dobiegły końca Akademickie Mistrzostwa Europy we Wioślarstwie, dla nas to podwójnie ważna informacja, bo z jednej strony gospodarzem tej imprezy była Bydgoszcz, a dokładniej rywalizowano w Brdyujściu, ale też możemy z dumą pisać o wynikach sportowych, bo w klasyfikacji generalnej najlepiej wypadł Uniwersytet Kazimierza Wielkiego.

Wiadomości sportowe

Wiadomości z regionu