Jesteś tutaj: HomeBydgoszczTemat obwodnicy Białych Błot wciąż aktualny, tylko standardowo się wokół niego nic nie dzieje

Temat obwodnicy Białych Błot wciąż aktualny, tylko standardowo się wokół niego nic nie dzieje

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz niedziela, 26 marzec 2023 17:32

O pomyśle budowy obwodnicy Białych Błot słyszymy od grudnia 2017 roku, wówczas kilka samorządów podpisało nawet list intencyjny w tej sprawie. Z uwagi, że inwestycja ta dotyczy przebiegu drogi wojewódzkiej, ta kwestia będzie przedmiotem informacji Zarządu Województwa o inwestycjach drogowych, która zostanie w poniedziałek przedstawiona radnym wojewódzkim. Za dużo nie ma jednak co przedstawiać, bowiem zaawansowanie tego zadania oszacowane jest na 0%.

Pisząc bardziej prosto, w praktyce nie zrobiono prawie nic. Powoli ta sprawa staje się telenowelą, bowiem od wspomnianego grudnia 2017 roku przygotowywane jest studium techniczno ekonomiczno-środowiskowe, którego wykonawca miałby wskazać potencjalny przebieg obwodnicy, czy zasugerować np. budowę tunelu w przebiegu ulicy Szubińskiej. Póki jednak co nie mamy nawet wykonawcy.

 

Rok 2018 był dla Białych Błot specificzny, a ten samorząd jest liderem projektu, bowiem wójt do czasu wyboru nowego w jesiennych wyborach, przebywał w areszcie śledczym. Próby wyboru wykonawcy podjęto dopiero w 2021 roku, ale przetargi nie przyniosły skutku. Jeden z powodów był taki, że trzeba było nieco do planowanego budżetu dołożyć, część samorządów jak Bydgoszcz się na to zdeklarowały, inne były już w tym zakresie mniej wyraziste. Z informacji na jutrzejszą sesję wiemy jedynie, że w planach jest kolejny przetarg na wykonawcę STEŚ. Kiedy? Trudno powiedzieć.

 

Sam wybór wykonawcy STEŚ to będzie dopiero początek długiej drogi, opracowanie tego studium przy uwzględnieniu potrzeby przeprowadzenia konkretnych konsultacji z mieszkańcami, bowiem temat obwodnicy budzi emocje w tej gminie oraz uzyskanie decyzji środowiskowej to trzeba liczyć około 2 lat. Dopiero jednak wówczas będzie można myśleć o pracach drogowych.

 

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Wiadomości z regionu