Jesteś tutaj: HomeBydgoszczProfesor Marek Harat włączy się w tworzenie Wydziału Medycznego na Politechnice

Profesor Marek Harat włączy się w tworzenie Wydziału Medycznego na Politechnice

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 17 marzec 2023 15:16
Profesor Marek Harat włączy się w tworzenie Wydziału Medycznego na Politechnice Fot: Ryszard Wszołek

Profesor Marek Harat to ceniony polski neurochirurg, który znany był z pomocy sportowcom po ciężkich wypadkach, obecnie związany jest z 10 Wojskowym Szpitalem Klinicznym z Poloitechniką w Bydgoszczy oraz Collegium Medicum. Postanowił się podjąć też pracy przy tworzeniu Wydziału Medycznego na Politechnice Bydgoskiej.

– Cieszę się bardzo, że będę mógł współpracować z uczelnią przy tworzeniu nowego wydziału. To jest bardzo interesująca i potrzebna inicjatywa. Jedynie zwiększenie kształcenia przyszłych lekarzy, może wyciągnąć Polskę z niechlubnego, przedostatniego miejsca w UE w liczbie lekarzy i pielęgniarek na 100 tys. mieszkańców. Studia na kierunku lekarskim cieszą się dużym zainteresowanie. Prestiżowe jest to, że w Bydgoszczy będzie jeszcze jeden taki kierunek – mówi prof. dr hab. n. med. Marek Harat.

 

Profesor Harat przeprowadził wiele nowatorskich operacji i pionierskich zabiegów neurochirurgicznych, związanych z m.in. z leczeniem choroby Parkinsona, zespołu obsesyjno-kompulsywnego, mózgowego porażenia dziecięcego oraz patologicznej otyłości.

 

O tym, że bydgoska uczelnia chce utworzyć kierunek lekarski dowiedzieliśmy się dość niedawno przy okazji wizyty ministra Przemysława Czarnka, w ostatnią sobotę na Politechnice gościł minister zdrowia Adam Niedzielski, jak widać w dość zaawansowanym stadium jest też pozyskiwanie kadry medycznej. Kierunki medyczne Politechnika planuje uruchomić od jesieni 2024 roku.

 

– Prowadzimy intensywne rozmowy i działania dotyczące utworzenia zespołu dydaktyków na nowym Wydziale Medycznym. Koncentrujemy się także na zapewnieniu niezbędnej infrastruktury dla przyszłych studentów oraz akademickiej kadry lekarskiej. Chcielibyśmy rozpocząć kształcenie medyków wraz z początkiem roku akademickiego 2024/2025. – mówi dr. hab. inż. Szymon Różański, prof. PBŚ, prorektor ds. rozwoju.

Warte obejrzenia

  • W ten weekend po raz kolejny Myślęcinek stanie się areną międzynarodowych zmagań przełajowców

    Zawodnicy z krajowej czołówki oraz biegacze zagraniczni wystąpią w niedzielę w kolejnej edycji zawodów „Cross Country Bydgoszcz na start!”. Malownicza trasa w Leśnym Parku Kultury i Wypoczynku „Myślęcinek” w Bydgoszczy ponownie gościć będzie zawodników rywalizujących w ramach World Athletics Cross Country Tour. Zawody mają kategorię brązową tego cyklu.

  • UKW ma najlepszych wioślarzy w Europie. Brdyujście korzystne dla Polaków

    W niedzielę dobiegły końca Akademickie Mistrzostwa Europy we Wioślarstwie, dla nas to podwójnie ważna informacja, bo z jednej strony gospodarzem tej imprezy była Bydgoszcz, a dokładniej rywalizowano w Brdyujściu, ale też możemy z dumą pisać o wynikach sportowych, bo w klasyfikacji generalnej najlepiej wypadł Uniwersytet Kazimierza Wielkiego.

Wiadomości sportowe

Wiadomości z regionu