Jesteś tutaj: HomeBydgoszczGaz znacząco staniał, dlatego prezydent Bydgoszczy w imieniu samorządów liczy na obniżkę w PGNiG

Gaz znacząco staniał, dlatego prezydent Bydgoszczy w imieniu samorządów liczy na obniżkę w PGNiG

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 16 marzec 2023 17:17
Gaz znacząco staniał, dlatego prezydent Bydgoszczy w imieniu samorządów liczy na obniżkę w PGNiG CC BY-SA 2.5 by btr

Zgodnie z zawartą umową Bydgoszcz oraz gminy wchodzące w skład gazowej Bydgoskiej Grupy Zakupowej płacą za MWh przeszło 756 zł, gdy od połowy marca stawka PGNiG dla odbiorców to 353 zł ma MWh. Z tego też powodu prezydent Bydgoszczy w imieniu Bydgoskiej Grupy Zakupowej zwrócił się do PGNiG o zmianę umowy.

Cena 756 zł wynika z przetargu przeprowadzonego pod koniec 2022 roku, wówczas gaz w hurcie był znacznie droższy, samorządy natomiast musiały wybrać dostawcę gazu w przetargu. Szacuje się, że dla Bydgoszczy i Bydgoskiej Grupy Zakupowej ceny gazu wzrosły od początku 2023 roku o prawie 800%.

 

Po nowym roku sytuacja poprawiła się w hurcie jeżeli chodzi o gaz, od 15 marca PGNiG wprowadziła dla odbiorców biznesowych (do takich zalicza się samorzady) stawkę na poziomie 353 zł za MWh. Bydgoska Grupa Zakupowa ma jednak zawartą umowę roczną, zatem musi się trzymać stawki 756 zł. Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski z uwagi na spadek cen gazu zwrócił się do PGNiG z prośbą o zmianę taryfy.

 

Pod koniec listopada za milion btu (British thermal unit – jednostka miary stosowana na światowych rynkach gazu) oscylowała w okolicy 7 dolarów, pod koniec lutego zbliżyła się do 2 dolarów, na początku marca widoczny jest pewien wzrost, ale nie przekroczyły 3 dolarów, dane z połowy marca są poniżej 2,5 dolara.

Warte obejrzenia

  • Akademia Leona Koźmińskiego zdominowała akademickie szachowe mistrzostwa Polski

    Od piątku do niedzieli Politechnika Bydgoska była gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w szachach, które zgromadziły 386 szachistów reprezentujących 55 uczelni. Najlepiej wypadli szachiści związani z Akademią Leona Koźmińskiego w Warszawie.

  • W Bydgoszczy będziemy za kilka tygodni gościć najlepsze szachistki na świecie

    FIDE Grand Prix Kobiet to jedna z najbardziej prestiżowych zawodów szachowych kobiet składający się z czterech podturniejów – zmagania 2022-2023 zakończą się w maju w Bydgoszczy. Do rywalizacji w FIDE Grand Prix zaproszono 16 zawodniczek światowego formatu – pula nagród to około 400 tys. euro. Najlepsze zawodniczki po 4 turniejach dostaną szansę walki o tytuł mistrzyni świata.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

Wiadomości z regionu