Jesteś tutaj: HomeBydgoszczJest propozycja, aby upamiętnić Leonarda Pietraszaka na Okolu

Jest propozycja, aby upamiętnić Leonarda Pietraszaka na Okolu

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 16 marzec 2023 07:32
Obszar, który miałby upamiętniać Pietraszaka widoczny po lewej stronie Obszar, który miałby upamiętniać Pietraszaka widoczny po lewej stronie Fot: Paweł Zielke

1 lutego zmarł Leonard Pietraszak, jeden z wybitniejszych polskich aktorów, honorowy obywatel Bydgoszczy, który tutaj się urodził i zawsze chętnie wracał do Bydgoszczy. Jego szczątki spoczęły na cmentarzu Starofarnym. Pojawiła się inicjatywa, aby obszar nad Kanałem Bydgoskim, niedaleko tego cmentarza nazwać jego imieniem.

W tej sprawie oficjalnie wpłynęła do Rady Miasta Bydgoszczy petycja. Jak wskazują autorzy tej petycji, Leonard Pietraszak młodość spędził na Okolu, stąd też wybór miejsca jest nieprzypadkowy. Inicjatorom chodzi o południową część obszaru rekreacyjnego położonego nad Kanałem Bydgoskim, która zaczyna się przy IV śluzie (ulica Wrocławska) do parku. Autorzy petycji wskazują, że Leonard Pietraszak miał wielokrotnie podkreślać, że lubił spacerować na plantach nad Kanałem Bydgoskim.

 

Ta sama petycja dotyczy też uczczenia pamięci Bohdana Butenki, zmarłego w październiku 2019 roku rysownika, autora komiksów oraz książek. Nie był on specjalnie w Bydgoszczy rozpoznawalny, urodził się jednak w tym mieście, ale po wybuchu II wojny światowej z rodziną przeprowadził się do Warszawy. Jego imieniem proponuje się nazwanie planowanej ulicy pomiędzy ulicą Focha i Obrońców Bydgoszczy, czyli blisko Opery Nova.

 

Decyzje o dalszym losie tych petycji podejmą radni, do których kompetencji należy też nazewnictwo przestrzeni publicznej.

 

Warte obejrzenia

  • UKW ma najlepszych wioślarzy w Europie. Brdyujście korzystne dla Polaków

    W niedzielę dobiegły końca Akademickie Mistrzostwa Europy we Wioślarstwie, dla nas to podwójnie ważna informacja, bo z jednej strony gospodarzem tej imprezy była Bydgoszcz, a dokładniej rywalizowano w Brdyujściu, ale też możemy z dumą pisać o wynikach sportowych, bo w klasyfikacji generalnej najlepiej wypadł Uniwersytet Kazimierza Wielkiego.

  • Wielkie święto wioślarstwa w Bydgoszczy. Polacy liczą na medale

    Bydgoszcz znów jest w centrum sportu akademickiego Starego Kontynentu. Od piątku w mieście nad Brdą odbywają się Akademickie Mistrzostwa Europy w wioślarstwie. Jedenaście polskich ekip ma wielką ochotę na zakończenie regat z workiem medali.

     

Wiadomości sportowe

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z kadencji:

 

Materiał KW Nowa Lewica

 

 

Wiadomości z regionu