Jesteś tutaj: HomeBydgoszczRuszyły konsultacje SUMP: Dominujące tematy to kolej aglomeracyjna oraz problemy komunikacyjne Fordonu

Ruszyły konsultacje SUMP: Dominujące tematy to kolej aglomeracyjna oraz problemy komunikacyjne Fordonu

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 07 marzec 2023 10:46

Do niedzieli odbywają się konsultacje Planu Zrównoważonej Mobilności Miejskiej (SUMP) dla Bydgoskiego Obszaru Funkcjonalnego, to wymagany dla pozyskiwania dotacji unijnych dokument, który ma pomóc w organizacji transportu na terenie obszaru metropolitalnego. Jak przyznają autorzy projektu SUMP, to dokument o tym jak poprawić jakość życia obszaru metropolitalnego.

 

Przed tygodniem wskazaliśmy, że zaproponowany dokument zbyt mało uwagi poświęca pomysłom na rozwój kolei aglomeracyjnej. Ten temat zdominował też odbywające się w poniedziałek dwa spotkania konsultacyjne. Mówili o tym zarówno przedstawiciele organizacji pozarządowych: Bydgoski Ruch Miejski, Kujawsko-Pomorskie Stowarzyszenie Rozwoju Transportu Publicznego, swoje poparcie wyrazili przedstawiciele Miejskiej Pracowni Urbanistycznej oraz aktywistka klimatyczna dr Krystyna Kozioł.

 

W najbliższym tygodniu spodziewać się można poprawek w tej sprawie, które będą analizowane.

 

Na drugim ze spotkań konsultacyjnych dużo uwagi poświecono kwestii problemów komunikacyjnych Fordonu oraz obaw mieszkańców trasowania przez tą dzielnicę tranzytu. Jednym z rozwiązań problemów mogłaby być budowa mostu zamiast przeprawy promowej, której jeszcze nie udało się uruchomić. Autorzy projektu SUMP przyznali, że zauważyli ten problem, ale dokument ma opierać się na możliwych do realizacji inwestycji, czyli takich na które są możliwe do uzyskania fundusze w najbliższych latach, a póki żadna jednostka nie zadeklarowała chęci budowy mostu. Padła sugestia, że być może warto mimo wszystko wskazać budowę mostu jako rekomendację na przyszłość. Taka rekomendacja w SUMP byłby zawsze dodatkowym argumentem w lobbingu o pozyskanie tych funduszy np. od administracji rządowej.

 

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Wiadomości z regionu