Jesteś tutaj: HomeBydgoszczKomisja TRAN zajmie się sprawą obecności Bydgoszczy w sieci bazowej TEN-T

Komisja TRAN zajmie się sprawą obecności Bydgoszczy w sieci bazowej TEN-T

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 06 marzec 2023 14:47
Komisja TRAN zajmie się sprawą obecności Bydgoszczy w sieci bazowej TEN-T Fot: European Union

Pod koniec lutego rozstrzygnął się dalszy los petycji skierowanej do Parlamentu Europejskiego w sprawie uznania Bydgoszczy za węzeł sieci bazowej TEN-T. Petycję przygotował Nowy Bursztynowy Szlak poparty przez m.in. Radę Miasta Bydgoszczy, Województwo Kujawsko-Pomorskie, Radę Miejską w Solcu Kujawskim, Stowarzyszenie Polskich Regionów Korytarza Bałtyk-Adriatyk, ostatnio do grona sygnatariuszy petycji dołączył też Zarząd Portu Morskiego w Gdyni.

Petycja była rozpatrywana na posiedzeniu komisji PETI 25 stycznia w Brukseli. Z uwagi na pojawiające się pomyłki w głosowaniu nie udało się tego dnia ostatecznie zdecydować o losie petycji, nastąpiło to dopiero 28 lutego na posiedzeniu koordynatorów, którzy przy poparciu EPP, S&D, EKR i Zielonych, przy jedynie sprzeciwie Renew, zdecydowali o pozostawieniu petycji otwartej i skierowaniem jej do zaopiniowania przez komisję TRAN. Komisja TRAN odpowiada w Parlamencie Europejskim za sprawy infrastruktury, w imieniu PE opracuje też stanowisko w sprawie rewizji TEN-T, w ramach procedury trilogu.

 

Z punktu widzenia roli portów morskich w Gdańsku i w Gdyni węzeł Bydgoszcz ma odgrywać strategiczną rolę w korytarzu TEN-T Bałtyk-Adriatyk, przyczyniając się do wzrostu znaczenia roli transportu intermodalnego w tej części Europy. O strategicznej roli Bydgoszczy świadczy także fakt, że w projekcie rewizji sieci TEN-T z 14 grudnia 2021 roku przewidziano włączenie do sieci bazowej linii kolejowej nr 201, która łączy bezpośrednio porty morskie w Gdańsku i w Gdyni z terminalem Bydgoszcz – Emilianowo – napisano w petycji skierowanej do Parlamentu Europejskiego. Petycja wskazuje przede wszystkim, że unijne wytyczne wymagają od terminali sieci bazowej osiągnięcia przynajmniej 800 tys. ton przeładunków w roku 2030. Studium inwestycyjne dla terminalu Bydgoszcz – Emilianowo zakłada, że będzie to 1,1 mln ton w 2030 roku i prawie 1,5 mln ton w 2031, czyli te wymagania powinny być przekroczone znacznie.

 

Lista wszystkich sygnatariuszy petycji:

Nowy Bursztynowy Szlak (wnioskodawca)

Zarząd Portu Morskiego w Gdyni

Stowarzyszenie Polskich Regionów Korytarza Bałtyk-Adriatyk

Sejmik Województwa Kujawsko-Pomorskiego

Stowarzyszenie Metropolia Bydgoszcz (JST)

Rada Miasta Bydgoszczy

Rada Powiatu Bydgoskiego

Rada Gminy w Nowej Wsi Wielkiej

Rada Miejska w Solcu Kujawskim

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna

Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy

„Pracodawcy Pomorza i Kujaw” Związek Pracodawców

Nadwiślański Związek Pracodawców Lewiatan|

 

Warte obejrzenia

 • W ten weekend po raz kolejny Myślęcinek stanie się areną międzynarodowych zmagań przełajowców

  Zawodnicy z krajowej czołówki oraz biegacze zagraniczni wystąpią w niedzielę w kolejnej edycji zawodów „Cross Country Bydgoszcz na start!”. Malownicza trasa w Leśnym Parku Kultury i Wypoczynku „Myślęcinek” w Bydgoszczy ponownie gościć będzie zawodników rywalizujących w ramach World Athletics Cross Country Tour. Zawody mają kategorię brązową tego cyklu.

 • UKW ma najlepszych wioślarzy w Europie. Brdyujście korzystne dla Polaków

  W niedzielę dobiegły końca Akademickie Mistrzostwa Europy we Wioślarstwie, dla nas to podwójnie ważna informacja, bo z jednej strony gospodarzem tej imprezy była Bydgoszcz, a dokładniej rywalizowano w Brdyujściu, ale też możemy z dumą pisać o wynikach sportowych, bo w klasyfikacji generalnej najlepiej wypadł Uniwersytet Kazimierza Wielkiego.

Wiadomości sportowe

 • Nie zgodziliśmy się, aby prawa do polskiej pieśni patriotycznej przywłaszczył sobie amerykański kapitał

  Gdy 11 listopada publikowaliśmy w serwisie YouTube relację z bydgoskich obchodów, nie zakładaliśmy, że stanie się ona przedmiotem większego sporu. W naszym materiale pojawia się na końcu wykonanie pieśnie ,,Boże coś Polskę” przez orkiestrę wojskową oraz uczestników nabożeństwa, jak się okazało prawa autorskie do tej pieśni postawił sobie przypisać amerykański podmiot TuneCore, a procedury przyjęte przez Facebook-a sprzyjały korzystniejszemu rozstrzygnieciu dla TuneCore.

 • Modernizacja Magistrali Węglowej utknęła w Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska

  Modernizacja linii kolejowej nr 201, czyli historycznej Magistrali Węglowej ma być jedną z ważniejszych realizacji najbliższej dekady w Polsce, mówimy bowiem o wartej prawie 10 mld zł inwestycji pomiędzy Bydgoszczą i portem Gdynia. Południowy fragment tej inwestycji od kilku lat nie może się doczekać jednak na decyzję środowiskową, co może doprowadzić, że za chwilę termin zakończenia robót w 2028 roku przestanie być aktualny.

  Etykiety: linia nr 201

Wiadomości z regionu