Jesteś tutaj: HomeBydgoszczBydgoszcz funkcjonalnie może oddziaływać na Chojnice, Szczecinek i Wałcz

Bydgoszcz funkcjonalnie może oddziaływać na Chojnice, Szczecinek i Wałcz

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 07 marzec 2023 07:03

Firma opracowująca dla Metropolii Bydgoszcz Plan Zrównoważonej Mobilności Miejskiej (SUMP) dokonała delimitacji strefy potencjalnego oddziaływania metropolitalnego Bydgoszczy. Ta strefa przekracza granice województwa kujawsko-pomorskiego obejmując obszar województw: wielkopolskiego, zachodniopomorskiego i pomorskiego.

Tak określony obszar strefy potencjalnego metropolitalnego Bydgoszczy, obejmujący miasta powiatowe, dla których jest najbliższym dużym miastem, powinien zatem określać potencjalny docelowy zasięg systemu kolei regionalnej – zapisano w SUMP.

Autorzy tej delimitacji wskazują, że Bydgoszcz już oddziałuje na Piłę i Chojnice z uwagi na połączenia kolejowe. W planach budowy szybkiej kolei CPK jest budowa nowej linii kolejowej z Nakła do Koszalina przez Szczecinek, co sprawiłoby, że zaczęłyby się kształcić powiązania funkcjonalne Szczecinka z Bydgoszczą.

 

 

Autorzy SUMP wyznaczyli też nieco mniej rozległy obszar nazwany ,,strefą potencjalnego oddziaływania metropolitalnego”, który znajdowałby się w obszarze między: Toruniem – Inowrocławiem – Żninem – Sępólnem Krajeńskim – Tucholą oraz Świeciem i Chełmnem.

 

Kolejną płaszczyzną jaka pojawia się w opracowaniu jest ,,strefa podmiejska”, czyli obszar najbliżej powiązany z Bydgoszczą, gdzie widoczne jest zjawisko przeprowadzania się mieszkańców Bydgoszczy. Ta strefa miała by znaleźć się w obszarze: Szubin – Łabiszyn – Nowa Wieś Wielka – Solec Kujawski – Dąbrowa Chełmińska – Koronowo i Siecienko.

 

Warte obejrzenia

  • UKW ma najlepszych wioślarzy w Europie. Brdyujście korzystne dla Polaków

    W niedzielę dobiegły końca Akademickie Mistrzostwa Europy we Wioślarstwie, dla nas to podwójnie ważna informacja, bo z jednej strony gospodarzem tej imprezy była Bydgoszcz, a dokładniej rywalizowano w Brdyujściu, ale też możemy z dumą pisać o wynikach sportowych, bo w klasyfikacji generalnej najlepiej wypadł Uniwersytet Kazimierza Wielkiego.

  • Wielkie święto wioślarstwa w Bydgoszczy. Polacy liczą na medale

    Bydgoszcz znów jest w centrum sportu akademickiego Starego Kontynentu. Od piątku w mieście nad Brdą odbywają się Akademickie Mistrzostwa Europy w wioślarstwie. Jedenaście polskich ekip ma wielką ochotę na zakończenie regat z workiem medali.

     

Wiadomości sportowe

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z kadencji:

 

Materiał KW Nowa Lewica

 

 

Wiadomości z regionu