Jesteś tutaj: HomeBydgoszczW Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy wyklętych utrwalali wiedzę o polskim państwie podziemnym

W Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy wyklętych utrwalali wiedzę o polskim państwie podziemnym

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 01 marzec 2023 19:52

1 marca przypada Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych – tego dnia po raz kolejny w bydgoskim zespole szkół imienia Luisa Braille w Bydgoszczy odbył się konkurs wiedzy o polskim państwie podziemny, pod patronatem medialnym Portalu Kujawskiego. Zagadnienie jakie wchodzą w tą tematykę są bardzo szerokie, bowiem dotykają także funkcjonowania polskich władz na uchodźstwie, czy Powstania Warszawskiego. Tak samo jak to bywało w poprzednich edycjach, wrażeni robił poziom wiedzy uczestników.

 

Tegoroczna edycja pierwszy raz zakończyła się przyznaniem dwóch pierwszych miejsc, bowiem rywalizacja pomiędzy Pawłem Lange i Pawłem Kościelskim była zacięta, oboje przez kilkadziesiąt minut odpowiadali na niełatwe pytania.

 

- Czuję się onieśmielona waszą wiedzą – mówiła do uczestników Magdalena Basińska z Instytutu Pamięci Narodowej, która zasiadała w jury konkursowym – Wasza wiedza jest tak ogromna, że byłoby mi wstyd przed wami cokolwiek mówić o Żołnierzach Wyklętych.

 

W finałowej piątce konkursu znaleźli się też Mikołaj Kornecki, Kacper Florek i Wiktor Ćwikła.

 

- Fajnie, że możemy wspólnie tworzyć tą historię ucząc się, bawiac, dowodzić że bez tych żołnierzy nie bylibyśmy w tym miejscu gdzie jesteśmy - mówiła dyrektor szkoły Małgorzata Szczepanek.

 

Po raz kolejny w jury zasiadał też dyrektor Poczty Polskiej regionu bydgoskiego Karol Górski.

 

Atrakcją dla uczniów szkoły była obecność grupy rekonstrukcyjnej.

 

Warte obejrzenia

  • UKW ma najlepszych wioślarzy w Europie. Brdyujście korzystne dla Polaków

    W niedzielę dobiegły końca Akademickie Mistrzostwa Europy we Wioślarstwie, dla nas to podwójnie ważna informacja, bo z jednej strony gospodarzem tej imprezy była Bydgoszcz, a dokładniej rywalizowano w Brdyujściu, ale też możemy z dumą pisać o wynikach sportowych, bo w klasyfikacji generalnej najlepiej wypadł Uniwersytet Kazimierza Wielkiego.

  • Wielkie święto wioślarstwa w Bydgoszczy. Polacy liczą na medale

    Bydgoszcz znów jest w centrum sportu akademickiego Starego Kontynentu. Od piątku w mieście nad Brdą odbywają się Akademickie Mistrzostwa Europy w wioślarstwie. Jedenaście polskich ekip ma wielką ochotę na zakończenie regat z workiem medali.

     

Wiadomości sportowe

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z kadencji:

 

Materiał KW Nowa Lewica

 

 

Wiadomości z regionu