Jesteś tutaj: HomeBydgoszczW Toruniu powstaje centrum badań i innowacji pod patronatem profesora Czochralskiego. Przeciwko tej formule głosowali bydgoscy radni

W Toruniu powstaje centrum badań i innowacji pod patronatem profesora Czochralskiego. Przeciwko tej formule głosowali bydgoscy radni

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 03 marzec 2023 00:27

Celem Kujawsko-Pomorskiego Centrum Naukowo Technologicznego im. prof. Jana Czochralskiego jest wspieranie nauki oraz postępy technologicznego, ma być to zatem przede wszystkim infrastruktura badawcza. Jest to kapitałowo kolejna spółka Województwa Kujawsko-Pomorskiego, która według zamysłu władz województwa ma być zlokalizowana przede wszystkim wokół Torunia. To już z kolei budzi kontrowersje.

Postać prof. Jana Czochralskiego przez lata była niezbyt powszechna w wiedzy Polaków, choć to jego wynalazek pozwala dzisiaj produkować smartphony i calą nowoczesną elektronikę. Życiowo związany był z Kcynią.

 

Na poniedziałkowej sesji Sejmiku Województwa zwrócił na to uwagę radny Roman Jasiakiewicz wskazując, że siedziba spółki szybciej powinna znaleźć się w rodzinnej Kcyni Czorchalskiego niż w Przysieku pod Toruniem, gdzie jest obecnie zarejestrowana. Jasiakiewicz wskazywał też na Bydgoszcz za sprawą funkcjonowania w tym mieście jedynej w województwie politechniki. Zasugerował nawet zlokalizowanie infrastruktury badawczej w budynku należącym do województwa przy ulicy Gimnazjalnej.

 

Oczekiwania radnego wsparł również wiceprzewodniczący sejmiku Łukasz Krupa. W poniedziałek radni głosowali nad przekazaniem spółce Kujawsko-Pomorskie Centrum Naukowo Technologiczne budynku po dawnym oddziale zakaźnym toruńskiego szpitala, aby tam rozwijała się infrastruktura badawcza. Wszyscy radni reprezentujący Bydgoszcz (z Koalicji Obywatelskiej i z PiS) zagłosowali przeciwko tej uchwale.

 

 

Warte obejrzenia

  • UKW ma najlepszych wioślarzy w Europie. Brdyujście korzystne dla Polaków

    W niedzielę dobiegły końca Akademickie Mistrzostwa Europy we Wioślarstwie, dla nas to podwójnie ważna informacja, bo z jednej strony gospodarzem tej imprezy była Bydgoszcz, a dokładniej rywalizowano w Brdyujściu, ale też możemy z dumą pisać o wynikach sportowych, bo w klasyfikacji generalnej najlepiej wypadł Uniwersytet Kazimierza Wielkiego.

  • Wielkie święto wioślarstwa w Bydgoszczy. Polacy liczą na medale

    Bydgoszcz znów jest w centrum sportu akademickiego Starego Kontynentu. Od piątku w mieście nad Brdą odbywają się Akademickie Mistrzostwa Europy w wioślarstwie. Jedenaście polskich ekip ma wielką ochotę na zakończenie regat z workiem medali.

     

Wiadomości sportowe

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z kadencji:

 

Materiał KW Nowa Lewica

 

 

Wiadomości z regionu