Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPrzez rok pomogli ponad 20 tys. uchodźców. Bez wsparcia z pieniędzy publicznych

Przez rok pomogli ponad 20 tys. uchodźców. Bez wsparcia z pieniędzy publicznych

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 25 luty 2023 13:59

Społeczny sklep na skrzyżowaniu ulic Gdańskiej i Kamiennej wydający bezpłatnie pomoc uchodźcom z Ukrainy działa od prawie roku. Na przełomie kwietnia i maja, gdy zakończyła się misja magazynu darów w Bydgoskim Centrum Targowo-Wystawienniczym, ta oddolna inicjatywa przejęła na siebie ciężar pomocy najbardziej potrzebującym. Pomimo braku wsparcia publicznego udało się pomóc przeszło 20 tys. osób.


Jak się okazuje jest wielu uchodźców, których dochody na członka rodziny są tak niewielkie, że bez możliwości przyjścia raz w tygodniu po podstawowe produkty do tego punktu, po prostu by sobie nie poradzili. Priorytetami dla wolontariuszy go prowadzących są osoby z chorobami onkologicznymi, seniorzy, matki z dziećmi oraz niepełnosprawni – Skupiamy się na takich osobach jak chore onkologiczne, osoby emerytowane których w przeliczeniu ukraińska emerytura na polskie wynosi 200-300 zł, więc nie byłyby się wstanie same wyżywić oraz osoby z niepełnosprawnościami – wyjaśnia Kosma Kołodziej.

 

Jakoś jednak te półki trzeba wcześniej zapełnić, wolontariusze w różny sposób poszukują darczyńców, szczególną pomoc w ostatnim roku okazały trzy Rotary Club działające w Bydgoszczy, którym z kolei też sporo pomocy przekazały kluby Rotary ze Stanów Zjednoczonych. W piątek, w pierwszą rocznicę rosyjskiej agresji spotkali się oni z wolontariuszami, aby przekazać czek na symboliczne 3 tys. zł. Joanna Czerska-Thomas oszacowała, że przez ostatnie miesiące samo Rotary przekazało ponad 200 tys. zł.

 

- Od początku możemy na państwa liczyć, na pomoc, gorące serca. Zawsze zastanawiam się w jakie słowa to ubrać, ale zawsze mi tych słów brakuje – wyjaśniała wiceprzewodnicząca Rady Miasta Joanna Czerska-Thomas.

 

Kołodziej przyznaje, że pomimo sporej pomocy udzielanej uchodźcom temu punktowi administracja publiczna nie przyznała żadnej dotacji - Od administracji na każdym poziomie nie otrzymaliśmy ani grosza wsparcia, nasze wnioski zostały odrzucone m.in. dlaczego, że nie byli wstanie ocenić naszej pomocy, pomimo tego, że działamy od początku wojny, a punkt działa od kwietnia, wszyscy robią to charytatywnie, za darmo. Nasze wolontariuszki spędzają tutaj po 10 godzin dziennie od poniedziałku do piątku i tak naprawdę gdyby nie firmy, gdyby nie Rotary, to by nas nie było.

 

Wkrótce ten punkt zostanie przeniesione na ulice Fordońską, w miejsce bardziej komfortowe, a to za sprawą firmy Moderator, która postanowiła bezpłatnie użyczyć swoją przestrzeń.

 

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

  • Bardzo nieliczne zakażenia na COVID-19 w maju (raport)

    Najprawdopodobniej czerwiec to ostatni miesiąc w którym obowiązuje stan zagrożenia epidemicznego w Polsce. W maju mamy potwierdzone w województwie kujawsko-pomorskim 157 zakażeń, nie ma natomiast żadnych zgonów. Znaczny spadek liczby zakażeń może wynikać ze zmniejszenia liczby testów, ale też wszystko wskazuje na to, że przy takim stopniu odporności społecznej wirus rozpowszechnia się dużo wolniej.

    Etykiety: covid19
  • Zdaniem NIK Urząd Marszałkowski wykorzystał przepisy pandemiczne, aby zlecić toruńskiej firmie usługi reklamowe

    W 2020 roku przyjęta została specustawa mająca pomóc w przeciwdziałaniu skutkom pandemii COVID-19, pozwalała ona ominąć prawo o zamówieniach publicznych jeżeli jest to niezbędne do powstrzymania rozprzestrzeniania się pandemii COVID-19. Zarząd Województwa postanowił w oparciu o te przepisy przeznaczyć prawie 400 tys. zł na kampanie reklamową. Wątpliwości co do takiego działania wyraża Najwyższa Izba Kontroli.

Wiadomości z regionu