Jesteś tutaj: HomeBydgoszczMinister Czarnek zapowiada utworzenie na Politechnice Bydgoskiej wydziału lekarskiego

Minister Czarnek zapowiada utworzenie na Politechnice Bydgoskiej wydziału lekarskiego

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 24 luty 2023 14:42
Minister Czarnek zapowiada utworzenie na Politechnice Bydgoskiej wydziału lekarskiego Archiwum

- Sprzymierzeńców macie państwo w Warszawie bardzo dużo – oświadczył w piątek na Politechnice Bydgoskiej minister odpowiedzialny za szkolnictwo wyższe Przemysław Czarnek. Mowa oczywiście o pomyśle, aby utworzyć na tej uczelni kierunki lekarskie.

Temat możliwości utworzenia takiego kierunku pojawia się w kuluarowych dyskusjach od pewnego czasu, do tej pory jednak władze Politechniki Bydgoskiej unikały zabierania głosu w tej sprawie. Celem utworzenia wydziału lekarskiego byłoby zwiększenie kształcenia w zawodach medycznych, gdzie jak pokazała pandemia COVID-19 mamy spore deficyty, jednocześnie rozwój medycyny na w pełni bydgoskiej uczelni pozwoliłby ambitniej rozwijać tę dziedzinę nauki, niż ma to miejsce na Collegium Medicum, które zarządzane jest z Torunia.

 

W piątek w Bydgoszczy gościł minister Przemysław Czarnek, który spotkał z rektorem Politechniki Bydgoskiej prof. Markiem Adamskim, jednym z tematów rozmów była właśnie kwestia utworzenia nowego kierunku - Będzie to druga politechnika, po Politechnice Wrocławskiej, która będzie podejmowała się rozwoju na gruncie medycyny. To jest proszę państwa rzecz przyszłościowa, kształcenie lekarzy i w ogóle kadr medyczny z inżynierami, w dobie nowoczesności, postępu technicznego jest absolutnie wskazane – mówił już po tym spotkaniu, na konferencji prasowej, minister Czarnek, podkreślająć - Sprzymierzeńców macie państwo w Warszawie bardzo dużo.


Minister Łukasz Schreiber z kolei wskazał, że rozmowy o tym trwały od dłuższego czasu - Organizowaliśmy spotkania od wielu miesięcy, wspólnie z panem posłem Tomaszem Latosa, wspólnie z ministrem zdrowia będziemy przedstawiali następne kroki w tym, bo to jest rzecz, na którą wszyscy czekają – nie przeciwko komuś, ale po to, powstało nowe miejsce kształcenia studentów – brakuje nam pielęgniarek, brakuje nam lekarzy, potrzeba jest rozwoju kierunków medycznych.

 

Koncepcja utworzenia wydziału lekarskiego na którejś z bydgoskich uczelni publicznych popierana jest też przez posła Jana Szopińskiego z Lewicy.

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

  • Bardzo nieliczne zakażenia na COVID-19 w maju (raport)

    Najprawdopodobniej czerwiec to ostatni miesiąc w którym obowiązuje stan zagrożenia epidemicznego w Polsce. W maju mamy potwierdzone w województwie kujawsko-pomorskim 157 zakażeń, nie ma natomiast żadnych zgonów. Znaczny spadek liczby zakażeń może wynikać ze zmniejszenia liczby testów, ale też wszystko wskazuje na to, że przy takim stopniu odporności społecznej wirus rozpowszechnia się dużo wolniej.

    Etykiety: covid19
  • Zdaniem NIK Urząd Marszałkowski wykorzystał przepisy pandemiczne, aby zlecić toruńskiej firmie usługi reklamowe

    W 2020 roku przyjęta została specustawa mająca pomóc w przeciwdziałaniu skutkom pandemii COVID-19, pozwalała ona ominąć prawo o zamówieniach publicznych jeżeli jest to niezbędne do powstrzymania rozprzestrzeniania się pandemii COVID-19. Zarząd Województwa postanowił w oparciu o te przepisy przeznaczyć prawie 400 tys. zł na kampanie reklamową. Wątpliwości co do takiego działania wyraża Najwyższa Izba Kontroli.

Wiadomości z regionu