Jesteś tutaj: HomeBydgoszczRok temu przyszliśmy zjednoczeni na Stary Rynek. Kto z nas dowierzał, że Ukraina przez rok będzie stawiać bohaterski opór?

Rok temu przyszliśmy zjednoczeni na Stary Rynek. Kto z nas dowierzał, że Ukraina przez rok będzie stawiać bohaterski opór?

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 24 luty 2023 07:12

Pytanie zadane w tytule jest retoryczne – warto jednak, abyśmy przypomnieli sobie tamten pamiętny dzień z 24 lutego 2022 roku. Tego dnia zebraliśmy się na płycie Starego Rynku, aby wyrazić solidarność z Ukraińcami.

- Bandyta rządzi Rosją! - tak dosadnych słów o Władymirze Putinie użył na czwartkowej manifestacji na płycie Starego Rynku, prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. O godzinie 19 zebrało się kilkaset osób, było sporo Ukraińców mieszkających w Bydgoszczy, nie zabrakło wspierających ich Polaków, obecni byli także Białorusini, którzy wyrazili przykrość, że Rosjanie zaatakowali z terytorium Białorusi, choć sami przed reżimem Łukaszenki musieli uciekać do Bydgoszczy.

 

- Ze wszystkich stron poleciały pociski na naszą matkę Ukrainę, zabito bardzo wielu naszych braci – relacjonował wydarzenia sprzed kilku godzin z Ukrainy Siergiej, który w Bydgoszczy pracuje jako dentysta - Jaki mocny byłby ten potwór, ukraiński jest niepokonany.

 

Z kolei właścicielka salonu piękności ukraińskiego pochodzenia zapowiedziała, że od dzisiaj 20% swojego dochodu przekazywać będzie na wsparcie ukraińskiej armii, czym odebrała ogromne brawa. Dziękowała też, że tylko dzisiaj jej klienci zostawili ponad 200 zł datków na wsparcie dla Ukrainy. Karol Słowiński lider bydgoskiego KOD-u zapowiedział oddanie całej emerytury na wsparcie ukraińskich żołnierzy, czym również odebrał brawa.

 

Prezydent Bydgoszczy wyraził pogląd, że obowiązkiem świata zachodniego jest wspieranie Ukraińców, nawet poprzez dostawy broni, a od polityków powinniśmy oczekiwać zdecydowanych decyzji wobec Rosji - Jeżeli będzie brakować broni, obowiązkiem nas Polaków, ale też wielu innych krajów jest was wspierać. Potrzebne są bardzo odważne i twarde decyzje polityków cywilizowanego świata. Waszej wolności, niepodległości nie można zamieniać na ruble i dolary.

 

Spotkanie zakończyło się odmówieniem modlitwy Ojcze Nasz, którą poprowadził ukraiński duszpasterz.

 

Warte obejrzenia

  • UKW ma najlepszych wioślarzy w Europie. Brdyujście korzystne dla Polaków

    W niedzielę dobiegły końca Akademickie Mistrzostwa Europy we Wioślarstwie, dla nas to podwójnie ważna informacja, bo z jednej strony gospodarzem tej imprezy była Bydgoszcz, a dokładniej rywalizowano w Brdyujściu, ale też możemy z dumą pisać o wynikach sportowych, bo w klasyfikacji generalnej najlepiej wypadł Uniwersytet Kazimierza Wielkiego.

  • Wielkie święto wioślarstwa w Bydgoszczy. Polacy liczą na medale

    Bydgoszcz znów jest w centrum sportu akademickiego Starego Kontynentu. Od piątku w mieście nad Brdą odbywają się Akademickie Mistrzostwa Europy w wioślarstwie. Jedenaście polskich ekip ma wielką ochotę na zakończenie regat z workiem medali.

     

Wiadomości sportowe

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z kadencji:

 

Materiał KW Nowa Lewica

 

 

Wiadomości z regionu