Jesteś tutaj: HomeBydgoszczCzy 250 tys. samochodów na Park&Ride jest realne? To jest natomiast wymóg unijny.

Czy 250 tys. samochodów na Park&Ride jest realne? To jest natomiast wymóg unijny.

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 23 luty 2023 12:50

Na środowej sesji Rady Miasta Rafał Grzegorzewski z ZDMiKP potwierdził, że w ciągu roku od momentu uruchomienia całego systemu Park&Ride trzeba spełnić wskaźniki jakie wskazano we wniosku o dofinansowanie. Patrząc na obłożenie w ostatnim czasie tych parkingów, osiągnięcie tego celu może być trudne, co z kolei może wywołać trudności z rozliczeniem dotacji unijnej.

O tych wskaźnikach pisaliśmy już dobry rok temu, na środowej sesji Rady Miasta pytał o to radny Szymon Róg. W dokumentach dotacyjnych zapisano, że wskaźnikiem rezultatu jest 250 tys. i 350 samochodów - Są to wskaźniki, które muszą być spełnione w roku miarodajnym, czyli w roku, kiedy cały system będzie uruchomiony kompletnie – potwierdził Rafał Grzegorzewski z ZDMiKP.

 

Mamy zatem wyjaśnione w jakim okresie powinny być spełnione te wskaźniki. Jak na razie nie było jeszcze ,,czas start” bowiem nie otwarty został jeszcze parking przy Grudziądzkiej wielopoziomowy (w segmencie Park&Ride, bo segment podstrefy płatnego parkowania C już działa). Żeby mówić o spełnieniu tych wymogów musiałoby parkować miesięcznie ponad 20 tys. samochodów, obecnie poza pewnej grupie użytkowników parkingu przy Rondzie Kujawskim zainteresowanie P&R jest bardzo niewielkie – na Leśnym i Węźle Zachodnim jest to ok. 1 pojazd dziennie, w Fordonie 3 samochody na miesiąc.

 

Koszt budowy systemu Park&Ride w Bydgoszczy, którego elementem jest też parking wielopoziomowy przy ulicy Grunwaldzkiej (jeszcze nie otwarty) to przeszło 45 mln zł, z czego Unia Europejska dofinansowała projekt w kwocie ponad 30 mln zł. Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej chcąc pozyskać to dofinansowanie wskazywał, że parkingów Park&Ride skorzysta ponad 250 tys. samochodów, co ma przełożyć się na szacowany spadek emisji gazów cieplarnianych o ponad 263 tony CO2.

 

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

  • Bardzo nieliczne zakażenia na COVID-19 w maju (raport)

    Najprawdopodobniej czerwiec to ostatni miesiąc w którym obowiązuje stan zagrożenia epidemicznego w Polsce. W maju mamy potwierdzone w województwie kujawsko-pomorskim 157 zakażeń, nie ma natomiast żadnych zgonów. Znaczny spadek liczby zakażeń może wynikać ze zmniejszenia liczby testów, ale też wszystko wskazuje na to, że przy takim stopniu odporności społecznej wirus rozpowszechnia się dużo wolniej.

    Etykiety: covid19
  • Zdaniem NIK Urząd Marszałkowski wykorzystał przepisy pandemiczne, aby zlecić toruńskiej firmie usługi reklamowe

    W 2020 roku przyjęta została specustawa mająca pomóc w przeciwdziałaniu skutkom pandemii COVID-19, pozwalała ona ominąć prawo o zamówieniach publicznych jeżeli jest to niezbędne do powstrzymania rozprzestrzeniania się pandemii COVID-19. Zarząd Województwa postanowił w oparciu o te przepisy przeznaczyć prawie 400 tys. zł na kampanie reklamową. Wątpliwości co do takiego działania wyraża Najwyższa Izba Kontroli.

Wiadomości z regionu