Jesteś tutaj: HomeBydgoszczMediom bydgoskiego ratusza przyjrzy się Komisja Europejska

Mediom bydgoskiego ratusza przyjrzy się Komisja Europejska

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 20 luty 2023 13:12
Mediom bydgoskiego ratusza przyjrzy się Komisja Europejska © European Union 2022

Zapytanie, czy wydawanie przez bydgoski ratusz ,,Bydgoszcz Informuje” narusza prawo Unii Europejskiej, skierował do Komisji Europejskiej europoseł Kosma Złotowski. Parlamentarzysta wskazuje na możliwość naruszenia Europejskiej Karty Praw Człowieka oraz Karty Praw Podstawowych. Komisja Europejska do tego zapytania musi ustosunkować się na piśmie.

 

Złotowski odnosi się do tez z artykułu naukowego Krzysztofa Januszkiewicza z ,,Samorządu Terytorialnego”, o ktorym informowaliśmy na początku miesiąca na Portalu Kujawskim. Europoseł Kosma Złotowski zaznacza, że prawem człowieka w kontekście wyroków Europejskiego Trybunału Praw Człowieka jest dostęp do informacji, bez ingerencji władz publicznych. W sytuacji mediów bydgoskiego ratusza, treści opracowują pracownicy Urzędu Miasta podlegli służbowo prezydentowi, jednocześnie zobowiązani kodeksem etyki do lojalności wobec ratusza. Europoseł wskazuje również, że ,,Bydgoszcz Informuje” dzięki środkom publicznym dysponuje znacznie większym budżetem niż komercyjne media muszące radzić sobie w warunkach rynkowych.

 

Czy w opinii Komisji wydawanie przez samorządy, w tym przez władze Bydgoszczy, w pełni kontrolowanych przez siebie gazet i mediów internetowych jest zgodne z prawem UE? - pyta Komisję Europejską Złotowski – Czy zdaniem Komisji wykorzystywanie przez samorząd uprzywilejowanej pozycji do stworzenia faktycznego monopolu na lokalnym rynku medialnym na przekazywanie istotnych dla miasta czy regionu informacji łamie zasadę wolności i pluralizmu mediów?

 

Warte obejrzenia

  • UKW ma najlepszych wioślarzy w Europie. Brdyujście korzystne dla Polaków

    W niedzielę dobiegły końca Akademickie Mistrzostwa Europy we Wioślarstwie, dla nas to podwójnie ważna informacja, bo z jednej strony gospodarzem tej imprezy była Bydgoszcz, a dokładniej rywalizowano w Brdyujściu, ale też możemy z dumą pisać o wynikach sportowych, bo w klasyfikacji generalnej najlepiej wypadł Uniwersytet Kazimierza Wielkiego.

  • Wielkie święto wioślarstwa w Bydgoszczy. Polacy liczą na medale

    Bydgoszcz znów jest w centrum sportu akademickiego Starego Kontynentu. Od piątku w mieście nad Brdą odbywają się Akademickie Mistrzostwa Europy w wioślarstwie. Jedenaście polskich ekip ma wielką ochotę na zakończenie regat z workiem medali.

     

Wiadomości sportowe

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z kadencji:

 

Materiał KW Nowa Lewica

 

 

Wiadomości z regionu