Jesteś tutaj: HomeBydgoszczFoodex24 – ukraiński startup, który rozwinął się w Bydgoszczy

Foodex24 – ukraiński startup, który rozwinął się w Bydgoszczy

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 14 luty 2023 06:45

Wybuch wojny na Ukrainie okazał się dla wielu ukraińskich przedsiębiorców końcem biznesu, wszystko wskazywało, że tak samo zakończy się historia Vladyslava Savchenko, który zakładała startupy zajmujące się handlem żywnością przez internet. Udało mu się przetrwać zawirowania wojenne dzięki inwestycji w Bydgoszczy.

Biznesowo Savchenko wybił się w czasie pandemii tworząc platformę Goodex, firmę która miała pomóc mieszkańcom Kijowa w dostawie żywności w czasie kwarantanny. Problem był poważny, bo niekiedy na żywność trzeba było czekać 7 dni, jego zespół opatentował rozwiązanie 90 minutowe. Firma zaczęła się gwałtownie rozwijać, zatrudniać kolejnych pracowników, osiągnęła też wartość 8 mln dolarów. W 2021 roku Vladyslav Savchenko zainwestował też w Foodex, sklep internetowy z ukraińską żywnością, którego siedzibę zlokalizował w Bydgoszczy, przy ulicy Łęczyckiej.

 

Luty 2022 roku dla jego biznesu przyniósł trzęsienie ziemi, Savchenko nagle stracił dostawców, stracił też klientów. Goodex zaangażowano w niesienie pomocy żołnierzom na froncie, ale ostatecznie firma została zamknięta.

 

W Foodex z siedzibą w Bydgoszczy zawirowania wojenne jednak nie dotknęły, przez biznesmen nie stracił wszystkiego. W sierpniu 2022 roku Foodex sprzedał konkurencji Best Marketowi, który również handluje ukraińską żywnością. Założony przez Savchenkę startup nadal zajmuje się handlem żywnością z Bydgoszczy.

 

Warte obejrzenia

  • UKW ma najlepszych wioślarzy w Europie. Brdyujście korzystne dla Polaków

    W niedzielę dobiegły końca Akademickie Mistrzostwa Europy we Wioślarstwie, dla nas to podwójnie ważna informacja, bo z jednej strony gospodarzem tej imprezy była Bydgoszcz, a dokładniej rywalizowano w Brdyujściu, ale też możemy z dumą pisać o wynikach sportowych, bo w klasyfikacji generalnej najlepiej wypadł Uniwersytet Kazimierza Wielkiego.

  • Wielkie święto wioślarstwa w Bydgoszczy. Polacy liczą na medale

    Bydgoszcz znów jest w centrum sportu akademickiego Starego Kontynentu. Od piątku w mieście nad Brdą odbywają się Akademickie Mistrzostwa Europy w wioślarstwie. Jedenaście polskich ekip ma wielką ochotę na zakończenie regat z workiem medali.

     

Wiadomości sportowe

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z kadencji:

 

Materiał KW Nowa Lewica

 

 

Wiadomości z regionu