Jesteś tutaj: HomeBydgoszczSenat chce, aby opłaty za ciepło systemowe były niższe

Senat chce, aby opłaty za ciepło systemowe były niższe

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 09 luty 2023 13:20
Senat chce, aby opłaty za ciepło systemowe były niższe Fot: Kancelaria Senatu RP

Taryfy za ciepło systemowe wzrosły w ostatnim czasie dość poważnie, w parlamencie trwają jednak prace nad ustawą, która ma zmniejszyć dotkliwość tych podwyżek, poprzez rekompensaty dla dostarczycieli ciepła z budżetu państwa np. bydgoskiego KPEC-u. Senatorowie uznali wczoraj, że ich wysokość powinna być większa niż proponuje rząd. Kilka godzin później Sejm te poprawki jendak odrzucił.

 

Propozycja rządowa zakłada, że podwyżka w stosunku do taryf z końca września 2022 roku może wynieść maksymalnie 40%, przy czym od nowego roku wrócił też wyższy VAT. Takie zapisy uchwalił już Sejm. Niektóre samorządy, w tym Bydgoszcz, z uwagi na toczące się prace legislacyjne już przyjmuje wspomniane 40% jako maksymalną stawkę, aby mieszkańcy do czasu jej uchwalenia nie płacili więcej, bowiem ustawa i tak ma obowiązywać wstecz.

 

Wczoraj – 8 lutego sprawą zajął się Senat RP. Senator Adam Szejnfeld wyszedł z poprawką, aby za punkt bazowy uznać 31 marca 2022 roku i zezwolić ustawowo na maksymalną podwyżkę o 40%, ale licząc od taryf z wiosny a nie z jesieni, co w praktyce oznaczałoby mniejsze podwyżki niż zakłada propozycja rządowa.

 

W debacie wielu senatorów podnosiło kwestię właśnie VAT-u, który ma wpływ na podwyżki cen ogrzewania, wskazując chociażby przykład Chorwacji, gdzie do końca marca stawka tego podatku na ciepło systemowe będzie zerowa - W większości krajów Unii Europejskiej stawki VAT są niższe niż u nas. Z analizy na podstawie danych z publikacji Komisji Europejskiej wynika, że w Polsce mamy jedną z najwyższych stawek VAT na gaz, ciepło – podnosił senator Stanisław Lamczyk.

 

Zdaniem wiceminister Anny Łukaszewskiej-Trzeciakowskiej praktyka uczy, że konsumenci nie odczuliby obniżki VAT, bo dostawcy mieliby wyższe marże - Obniżki danin publicznych czy jakiekolwiek inne rozwiązania były często konsumowane przez wytwórcę, dystrybutora, sprzedawcę, nie były w żaden sposób przenoszone na odbiorcę, na końcowego użytkownika. Mam takie doświadczenia. Mówię o opłatach dodatkowych, o opłatach administracyjnych, o różnych innych formach konsumowania tej ulgi, w żadnej mierze nieprzenoszonej na odbiorców – tłumaczyła senatorom.

 

Głosami senatorów opozycji przegłosowano propozycję senatora Szejnfelda, aby maksymalne podwyżki wyliczać w oparciu o koniec marca 2022 roku. Ustawa z poprawkami Senatu wróciła do Sejmu, jeszcze tego samego dnia głosami Prawa i Sprawiedliwości poprawki Senatu zostały odrzucone.

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

  • Bardzo nieliczne zakażenia na COVID-19 w maju (raport)

    Najprawdopodobniej czerwiec to ostatni miesiąc w którym obowiązuje stan zagrożenia epidemicznego w Polsce. W maju mamy potwierdzone w województwie kujawsko-pomorskim 157 zakażeń, nie ma natomiast żadnych zgonów. Znaczny spadek liczby zakażeń może wynikać ze zmniejszenia liczby testów, ale też wszystko wskazuje na to, że przy takim stopniu odporności społecznej wirus rozpowszechnia się dużo wolniej.

    Etykiety: covid19
  • Zdaniem NIK Urząd Marszałkowski wykorzystał przepisy pandemiczne, aby zlecić toruńskiej firmie usługi reklamowe

    W 2020 roku przyjęta została specustawa mająca pomóc w przeciwdziałaniu skutkom pandemii COVID-19, pozwalała ona ominąć prawo o zamówieniach publicznych jeżeli jest to niezbędne do powstrzymania rozprzestrzeniania się pandemii COVID-19. Zarząd Województwa postanowił w oparciu o te przepisy przeznaczyć prawie 400 tys. zł na kampanie reklamową. Wątpliwości co do takiego działania wyraża Najwyższa Izba Kontroli.

Wiadomości z regionu