Jesteś tutaj: HomeBydgoszczBydgoszcz pożegnała Leonarda Pietraszaka. Tutaj jego szczątki pozostaną na zawsze

Bydgoszcz pożegnała Leonarda Pietraszaka. Tutaj jego szczątki pozostaną na zawsze

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 07 luty 2023 18:11
Bydgoszcz pożegnała Leonarda Pietraszaka. Tutaj jego szczątki pozostaną na zawsze Fot: Robert Sawicki / UMB

- Talenty od Boga otrzymane pomnażał. Wszyscy byliśmy tego świadkami – mówił w Mszy Świętej pogrzebowej proboszcz bydgoskiej Katedry Stanisław Kotowski – Miłował nade wszystko swoje miasto, choć – jak sam mówił – porwał go wielki świat, to bydgoszczaninem pozostał na zawsze. Czuł się bydgoszczaninem, a Bydgoszcz tę miłość odwzajemniła. Leonard Pietraszak zmarł 1 lutego w wieku 86 lat.

 

Uroczystości jego pożegnania rozpoczęły się już właściwie w sobotę 4 lutego w Kościele Środowisk Twórczych w Warszawie, tam też żegnało go warszawskie środowisko artystyczne, którego był częścią. Następnie urna z jego prochami przyjechała do jego ukochanej Bydgoszczy, gdzie w południe 7 lutego rozpoczęła się Katedrze Msza Święta pogrzebowa. Leonard Pietraszak w ten sposób symbolicznie powrócił do Bydgoszczy, gdzie się wychował i co podkreślił ks. proboszcz Kotowski, ukochanego miasta Leonarda Pietraszaka.

 

Pietraszak na zawsze będzie jednym z symboli polskiego kina, na zawsze będziemy go kojarzyć z Hubertem Ormelą ze ,,Stawki większej niż życie”, z doktorem Karolem Stelmachem z ,,Czterdziestolatka”, pułkownikiem Warendą z ,,Kariery Nikodema Dyzmy”, czy z Gustawem Kramerem z obu części ,,Vabanku”. Te role sprawiły, że Pietraszaka, nawet jeżeli nie zawsze z jego prawdziwego nazwiska, znają niemal wszyscy Polacy. Dla bydgoszczan pozostanie jednak postacią szczególną z tego powodu, że zawsze z ogromną czułością wypowiada się o Bydgoszczy i chętnie tutaj wraca. Nie mieszkając tutaj na co dzień żył Bydgoszczą, interesował się sprawami miasta. Wiemy o tym chociażby z jego zainteresowania publikacjami ,,Kalendarza Bydgoskiego”.

 

Ostatnim aktem jego pożegnania była uroczystość na Cmentarzu Starofarnym w Bydgoszczy, nazywanym Bydgoskimi Powązkami. Pietraszak zgodnie ze swoją wolą spoczął obok swojej mamy.

 

Fot: Robert Sawicki / UMB

 

- Zawsze wydawało mi się, że dysponuję wystarczającą ilością słów, by wyrazić swoje myśli. Nagle okazało się, że posiadam ich za mało, żeby głośno wyartykułować moją niewyobrażalną wdzięczność za serdeczność władz i mieszkańców Bydgoszczy. Pięknych ludzi, pięknego miasta, rodzinnego miasta Lolka. Żegnając go, wiem, że pozostanie w Państwa pamięci, on sam i jego postacie sceniczne i filmowe. Leonard Pietraszak był moim mężem, ale artystą Leonardem Pietraszakiem dzielę się bez wahania, bo on należy do wszystkich - mówiła podczas ceremonii żona aktora Wanda Majer-Pietraszak.

 

Uroczystość zakończyło odegranie ,,Manhattanu” w kompozycji Elli Fitzgerald, ulubionej piosenki Leonarda Pietraszaka. Pieśń odegrała bydgoska orkiestra Eljazz.

 

Cmentarz Starofarny znajduje się na Okolu, w dzielnicy, gdzie Leonard zamieszkał z rodziną po II wojnie światowej, gdzie ukończył też liceum.

 

 

Od 2018 roku Leonard Pietraszak był honorowym obywatelem Bydgoszczy.

Warte obejrzenia

  • Akademia Leona Koźmińskiego zdominowała akademickie szachowe mistrzostwa Polski

    Od piątku do niedzieli Politechnika Bydgoska była gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w szachach, które zgromadziły 386 szachistów reprezentujących 55 uczelni. Najlepiej wypadli szachiści związani z Akademią Leona Koźmińskiego w Warszawie.

  • W Bydgoszczy będziemy za kilka tygodni gościć najlepsze szachistki na świecie

    FIDE Grand Prix Kobiet to jedna z najbardziej prestiżowych zawodów szachowych kobiet składający się z czterech podturniejów – zmagania 2022-2023 zakończą się w maju w Bydgoszczy. Do rywalizacji w FIDE Grand Prix zaproszono 16 zawodniczek światowego formatu – pula nagród to około 400 tys. euro. Najlepsze zawodniczki po 4 turniejach dostaną szansę walki o tytuł mistrzyni świata.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

Wiadomości z regionu