Jesteś tutaj: HomeBydgoszczTMMB obchodzi jubileusz 100. lecia, choć jego tradycja sięga 191 lat. Poznaj dzieje tej organizacji

TMMB obchodzi jubileusz 100. lecia, choć jego tradycja sięga 191 lat. Poznaj dzieje tej organizacji

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 07 luty 2023 16:26

2 lutego 1923 roku, w odrodzonej Polsce powołano do życia Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy – przed kilkoma dniami przypadła 100. rocznica tego wydarzenia. Działalność Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy to ważny element kształtowania tożsamości Bydgoszczy. Towarzystwo zabierało ważny głos w sprawach dotyczących interesu miasta, natomiast w codziennej pracy organicznej dba o bydgoską tożsamość. Z okazji 100-lecia TMMB przygotowaliśmy krótki dokument filmowy.

Dzieje TMMB sięgają już 1832 roku, gdy do życia powołano Towarzystwo Upiększania Miasta, które skupiało się na trosce o upiększanie miasta oraz jego rozwój. Po powrocie Bydgoszczy do Polski w 1923 powołano TMMB, które kontynuuje tamtą tradycję, jednocześnie podkreśla polski charakter Bydgoszczy. Pierwszym prezesem został prezydent płk. Bernard Śliwiński, który wcześniej wsławił się w Powstaniu Wielkopolskim oraz w wojnie polsko-bolszewickiej. Do Towarzystwa należało wielu wybitnych bydgoszczan z tamtego okresu, jedną z pierwszych inicjatyw była budowa pierwszego w Polsce pomnika Henryka Sienkiewicza (zniszczony w czasie II wojny światowej, obecny pomnik nie przypomina tamtego pierwowzoru), dla podkreślenia, że dzieje Bydgoszczy zawsze wiązały się z polską państwowością i sprzeciwiała się germańskim żywiołom. Nawiązanie do postaci Sienkiewicza nie jest przypadkowe, bowiem o walce z niemieckim żywiołem opowiadała jego słynna powieść ,,Krzyżacy”. Pomnik odsłonięty został w 1927 roku w obecności Prezydenta RP Ignacego Mościckiego.

 

Współczesna działalność

Towarzystwo działa do dzisiaj, aktywnie realizując wiele dzieł. Przed kilkoma laty TMMB krytykowało władze miasta za uleganie toruńskim politykom w kwestii utworzenia metropolii bydgosko-toruńskiej, z równą rolą Bydgoszczy i Torunia. To z TMMB wywodzi się ruch skupiający się na metropolii bydgoskiej, ta też koncepcja budowania metropolitalności na Bydgoszczy jako samodzielnym liderze regionu jest realizowana do dzisiaj.

 

TMMB to też wiele inicjatyw propagujących bydgoską tożsamość, w 2010 roku z inicjatywy Towarzystwa na Placu Poznańskim odbudowano Pomnik Najświętszego Serca Pana Jezusa, zniszczony w czasie wojny przez Niemców. Od 2010 roku (z krótką przerwą w pandemii) odbywają się też co roku Koncerty Maryjne z Różą, które wkrótce staną się festiwalem. Na potrzeby tych koncertów powstał hymn do Matki Bożej Pięknej Miłości ,,Mater Dei Memento Mei”, którego skomponowanie zleciło bydgoskiemu kompozytorowi Maciejowi Gumieli TMMB.

 

Warte obejrzenia

 • Zakończyły się Wioślarskie Mistrzostwa Europy w Kruszwicy. Sportowo Polska jednak nie dominowała

  Za nami kolejna międzynarodowa impreza wioślarska zorganizowana na Gople w Kruszwicy. W niedzielnych finałach dwukrotnie miejsca na podium wywalczyły polskie osady. Wicemistrzowskie tytuły wywalczyli Błażej Barański, Jakub Olszewski, Aleks Narożny i Remigiusz Matulewicz (JM4x) oraz Zuzanna Czaja, Zuzanna Królikiewicz, Anna Solarska i Wiktoria Syrytczyk (JW4x).

 • Najsilniejszym strongmanem w Bydgoszczy okazał się policjant

  Po kilku latach przerwy zawody Strongman wróciły do Bydgoszczy, w sobotnie po południe zmagania sześciu silnych mężczyzn obserwować można było przed galerią Focus Mall. Najsilniejszy okazał się Paweł Piskorz, na co dzień policjant z warmińsko-mazurskiego. W Bydgoszczy udowodnił, że zapracował sobie na przydomek najsilniejszego policjanta w Polsce.

Wiadomości sportowe

 • Polski budżet wchodzi pod lupę Komisji Europejskiej. To sygnał, że się zadłużamy

  Komisja Europejska otworzyła wobec Polski i kilku innych państw procedurę nadmiernego deficytu – jest to co prawda dopiero pierwszy krok, ale jednocześnie jest to wyraźny sygnał, że musimy przestać rozszerzać wydatki państwa. Zdaniem analityków przyczyną tego jest realizacja socjalnych obietnic wyborczych jak waloryzacja 800+, a także konieczność zwiększenia wydatków na armię, co z kolei spowodowane jest sytuacją międzynarodową.

 • Marszałek marzy o porcie rzecznym, a perspektywy kaskadyzacji Wisły się oddalają

  - Mam nadzieję, że ranga i włączenie się rządu w tej projekt spowodują, że E40, czyli również Emilianowo będzie miało większą szansę realizacji, podobnie jak Solec Kujawski – mówił na poniedziałkowej sesji Sejmiku Województwa marszałek Piotr Całbecki. Trzeba wypowiedź od razu sprostować, że Emilianowo nie leży w pobliżu żadnej drogi wodnej i nie wiadomo o co chodzi marszałkowi, ale to już zostawmy. Z tej wypowiedzi wynika, że marszałek Całbecki wciąż widzi duże nadzieje, że Wisła będzie wykorzystywana do transportu towarowego.

Wiadomości z regionu