Jesteś tutaj: HomeBydgoszczTMMB obchodzi jubileusz 100. lecia, choć jego tradycja sięga 191 lat. Poznaj dzieje tej organizacji

TMMB obchodzi jubileusz 100. lecia, choć jego tradycja sięga 191 lat. Poznaj dzieje tej organizacji

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 07 luty 2023 16:26

2 lutego 1923 roku, w odrodzonej Polsce powołano do życia Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy – przed kilkoma dniami przypadła 100. rocznica tego wydarzenia. Działalność Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy to ważny element kształtowania tożsamości Bydgoszczy. Towarzystwo zabierało ważny głos w sprawach dotyczących interesu miasta, natomiast w codziennej pracy organicznej dba o bydgoską tożsamość. Z okazji 100-lecia TMMB przygotowaliśmy krótki dokument filmowy.

Dzieje TMMB sięgają już 1832 roku, gdy do życia powołano Towarzystwo Upiększania Miasta, które skupiało się na trosce o upiększanie miasta oraz jego rozwój. Po powrocie Bydgoszczy do Polski w 1923 powołano TMMB, które kontynuuje tamtą tradycję, jednocześnie podkreśla polski charakter Bydgoszczy. Pierwszym prezesem został prezydent płk. Bernard Śliwiński, który wcześniej wsławił się w Powstaniu Wielkopolskim oraz w wojnie polsko-bolszewickiej. Do Towarzystwa należało wielu wybitnych bydgoszczan z tamtego okresu, jedną z pierwszych inicjatyw była budowa pierwszego w Polsce pomnika Henryka Sienkiewicza (zniszczony w czasie II wojny światowej, obecny pomnik nie przypomina tamtego pierwowzoru), dla podkreślenia, że dzieje Bydgoszczy zawsze wiązały się z polską państwowością i sprzeciwiała się germańskim żywiołom. Nawiązanie do postaci Sienkiewicza nie jest przypadkowe, bowiem o walce z niemieckim żywiołem opowiadała jego słynna powieść ,,Krzyżacy”. Pomnik odsłonięty został w 1927 roku w obecności Prezydenta RP Ignacego Mościckiego.

 

Współczesna działalność

Towarzystwo działa do dzisiaj, aktywnie realizując wiele dzieł. Przed kilkoma laty TMMB krytykowało władze miasta za uleganie toruńskim politykom w kwestii utworzenia metropolii bydgosko-toruńskiej, z równą rolą Bydgoszczy i Torunia. To z TMMB wywodzi się ruch skupiający się na metropolii bydgoskiej, ta też koncepcja budowania metropolitalności na Bydgoszczy jako samodzielnym liderze regionu jest realizowana do dzisiaj.

 

TMMB to też wiele inicjatyw propagujących bydgoską tożsamość, w 2010 roku z inicjatywy Towarzystwa na Placu Poznańskim odbudowano Pomnik Najświętszego Serca Pana Jezusa, zniszczony w czasie wojny przez Niemców. Od 2010 roku (z krótką przerwą w pandemii) odbywają się też co roku Koncerty Maryjne z Różą, które wkrótce staną się festiwalem. Na potrzeby tych koncertów powstał hymn do Matki Bożej Pięknej Miłości ,,Mater Dei Memento Mei”, którego skomponowanie zleciło bydgoskiemu kompozytorowi Maciejowi Gumieli TMMB.

 

Warte obejrzenia

  • Akademia Leona Koźmińskiego zdominowała akademickie szachowe mistrzostwa Polski

    Od piątku do niedzieli Politechnika Bydgoska była gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w szachach, które zgromadziły 386 szachistów reprezentujących 55 uczelni. Najlepiej wypadli szachiści związani z Akademią Leona Koźmińskiego w Warszawie.

  • W Bydgoszczy będziemy za kilka tygodni gościć najlepsze szachistki na świecie

    FIDE Grand Prix Kobiet to jedna z najbardziej prestiżowych zawodów szachowych kobiet składający się z czterech podturniejów – zmagania 2022-2023 zakończą się w maju w Bydgoszczy. Do rywalizacji w FIDE Grand Prix zaproszono 16 zawodniczek światowego formatu – pula nagród to około 400 tys. euro. Najlepsze zawodniczki po 4 turniejach dostaną szansę walki o tytuł mistrzyni świata.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

Wiadomości z regionu