Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPort Morski w Gdyni popiera starania Bydgoszczy o bycie węzłem sieci bazowej

Port Morski w Gdyni popiera starania Bydgoszczy o bycie węzłem sieci bazowej

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 08 luty 2023 06:51
Port Gdynia Port Gdynia

Zarząd Portu Morskiego w Gdyni jednogłośnie poparł starania Bydgoszczy o uzyskanie statusu węzła sieci bazowej TEN-T, tym samym dołączając do sygnatariuszy petycji kierowanej do Parlamentu Europejskiego. Formalnie inicjatywę wniósł dyrektor ds. rozwoju portu Leszek Jurczyk, który w październiku 2021 roku gościł na I Bydgoskim Forum Bursztynowego Szlaku. O poparcie władz portu zabiegał Nowy Bursztynowy Szlak.


W dokumentach Parlamentu Europejskiego i Rady dotyczących sieci TEN-T Bydgoszcz jest jedynym węzłem z województwa kujawsko-pomorskiego, sklasyfikowanym jednak w sieci kompleksowej, która ma być wdrożona do 2050 roku. Ambicje Bydgoszczy, które wynikają chociażby z przygotowań do budowy terminalu Bydgoszcz – Emilianowo są jednak związane z byciem w sieci bazowej, która wdrożona ma zostać do 2030 roku. Przewidywane przeładunki do 2030 zakładają znaczne przekroczenie minimalnych wymogów dla sieci TEN-T.

 

Rozwojem bydgoskiego węzła logistycznego jest zainteresowany gdyński, czego jednym z przejawów jest wspomniana uchwała. Gdyński port chcą rozwijać się potrzebuje bliskiej kooperacji z terminalami typu Emilianowo, dlatego jest to żywotny interes wszystkich stron. Bez rozwoju bydgoskiego węzła trudno będzie portom w Gdyni i w Gdańsku skutecznie rywalizować z portami z zachodu m.in. w Hamburgu czy w Rotterdamie.

 

Uchwała ta to kolejny element budowania współpracy bydgosko-gdyńskiej. Warto wspomnieć, że również na II Bydgoskim Forum Bursztynowego Szlaku, które odbyło się w październiku 2022 roku, gościli przedstawiciele gdyńskiego portu.

 

Warte obejrzenia

  • Akademia Leona Koźmińskiego zdominowała akademickie szachowe mistrzostwa Polski

    Od piątku do niedzieli Politechnika Bydgoska była gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w szachach, które zgromadziły 386 szachistów reprezentujących 55 uczelni. Najlepiej wypadli szachiści związani z Akademią Leona Koźmińskiego w Warszawie.

  • W Bydgoszczy będziemy za kilka tygodni gościć najlepsze szachistki na świecie

    FIDE Grand Prix Kobiet to jedna z najbardziej prestiżowych zawodów szachowych kobiet składający się z czterech podturniejów – zmagania 2022-2023 zakończą się w maju w Bydgoszczy. Do rywalizacji w FIDE Grand Prix zaproszono 16 zawodniczek światowego formatu – pula nagród to około 400 tys. euro. Najlepsze zawodniczki po 4 turniejach dostaną szansę walki o tytuł mistrzyni świata.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

Wiadomości z regionu