Jesteś tutaj: HomeBydgoszczBydgoszcz dostanie od rządu 30 mln na zmodernizowanie 20 dróg. Droga do tych pieniędzy była długa

Bydgoszcz dostanie od rządu 30 mln na zmodernizowanie 20 dróg. Droga do tych pieniędzy była długa

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 07 luty 2023 00:40
Zaułek, jedna z ulic objętych wnioskiem Zaułek, jedna z ulic objętych wnioskiem

W poniedziałek 6 lutego premier Mateusz Morawiecki dumnie ogłosił, że rozdysponowano miliardy złotych z Rządowego Funduszu Dróg Lokalnych, tego samego dnia, na wypadek gdybyśmy o tym nie usłyszeli, podziałem środków pochwalili się lokalni parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości. Wartą odnotowania nowością jest to, że pierwszy raz o środki mogły aplikować miasta wojewódzkie – Bydgoszcz otrzyma maksymalną możliwą dotację w kwocie 30 mln zł. Droga do tego była długa.

 

Wsparcie z RFDL dla miast wojewódzkich ma wiele bydgoskich akcentów, przede wszystkim to na Rynku w Fordonie premier Mateusz Morawiecki w czasie wiecu poparcia dla prezydenta Andrzeja Dudy obiecał rozszerzenie pomocy o największe ośrodki.

 

- Pojawiał się w przestrzeni publicznej zarzut, że w pierwszych edycjach nie mogły brać miasta wojewódzkie, myśmy wtedy uczciwie mówili, że najpierw staraliśmy się kierować pomoc do gmin, w których dochody były stosunkowo małe, ale potem w kolejnych edycjach, w tym tej edycji znajdą państwo największe miasta w tym Bydgoszcz – mówi poseł Piotr Król, wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Infrastruktury.

 

Od 2020 roku musiało minąć trochę czasu, gdy zmieniona została najpierw ustawa, w celu ujęcia wsparcia dla miast wojewódzkich, w końcu w połowie ubiegłego roku ogłoszono konkurs, do którego prezydent Bydgoszczy zgłosił 20 ulic, wnioskując o maksymalne dofinansowanie w kwocie 30 mln zł. Wczoraj (6 lutego) ten konkurs rozstrzygnięto, przyznając Bydgoszczy tę kwotę.


Drugą połowę dołoży samorząd

Wartość bydgoskiego zadania to ok. 60 mln zł, bowiem zgodnie z regulaminem dofinansowanie wynosi tylko 50%. Za te pieniądze władze Bydgoszczy chcą zmodernizować 6 km dróg, co wygląda na pierwszy rzut oka jako dość mało, ale wiele z nich to ulice w ścisłej tkance Starego Miasta, do tego dochodzi kilka dróg osiedlowych. Wniosek dotyczył ulic: Grodzkuej (z elementami rewitalizacji obszaru Rybiego Rynku), Przy Zamczysku, Podwale, Pod Blankami, Jana Kazimierza, Przyrzecze, Zaułek oraz Malczewskiego. Dalej są ulice już typowo osiedlowe: Iławska, Janowiecka, Kętrzyńska, Ciechocińska, Żeromskiego, Charzykowska, Szamarzewskiego, Baranowskiego, Piaski, Kotowicza, Kromera, Pogodna, Syrokomli,

 

Zadania te miały by być realizowane w latach 2023-2024, co oznacza, że najprawdopodobniej po kolejne środki Bydgoszcz będzie mogła aplikować dopiero od 2025 roku.

 

Jeżeli chodzi o drogi gminne i powiatowe, gdzie również premier zatwierdził listę inwestycji, to w kujawsko-pomorskim będzie to 25 zadań o długości 195 km, o łącznej wartości w 2023 roku 146,2 mln zł. Bydgoszcz i Toruń w perspektywie dwuletniej otrzymały natomiast po 30 mln zł.

 

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

  • Zdaniem NIK Urząd Marszałkowski wykorzystał przepisy pandemiczne, aby zlecić toruńskiej firmie usługi reklamowe

    W 2020 roku przyjęta została specustawa mająca pomóc w przeciwdziałaniu skutkom pandemii COVID-19, pozwalała ona ominąć prawo o zamówieniach publicznych jeżeli jest to niezbędne do powstrzymania rozprzestrzeniania się pandemii COVID-19. Zarząd Województwa postanowił w oparciu o te przepisy przeznaczyć prawie 400 tys. zł na kampanie reklamową. Wątpliwości co do takiego działania wyraża Najwyższa Izba Kontroli.

  • Fakty o przebiegu szybkiej kolei CPK przez nasz region (raport)

    Przed dwoma tygodniami odbyło się w Toruniu spotkanie samorządowców w sprawie zmiany przebiegu szybkiej kolei CPK, bowiem ta omija największe miasta regionu, z kolei przed tygodniem Rada Miasta Bydgoszczy jednomyślnie przyjęła stanowisko wskazujące, że szprycha CPK powinna przebiegać przez Bydgoszcz. W mediach publicznych pojawiły się odpowiedzi CPK - Ani Bydgoszcz, ani Toruń nie są pominięte w projekcie CPK – czytamy na stronach Radia PiK. Chcemy pokazać zatem pewne fakty.

Wiadomości z regionu