Jesteś tutaj: HomeBydgoszczBydgoszcz dostanie od rządu 30 mln na zmodernizowanie 20 dróg. Droga do tych pieniędzy była długa

Bydgoszcz dostanie od rządu 30 mln na zmodernizowanie 20 dróg. Droga do tych pieniędzy była długa

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 07 luty 2023 00:40
Zaułek, jedna z ulic objętych wnioskiem Zaułek, jedna z ulic objętych wnioskiem

W poniedziałek 6 lutego premier Mateusz Morawiecki dumnie ogłosił, że rozdysponowano miliardy złotych z Rządowego Funduszu Dróg Lokalnych, tego samego dnia, na wypadek gdybyśmy o tym nie usłyszeli, podziałem środków pochwalili się lokalni parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości. Wartą odnotowania nowością jest to, że pierwszy raz o środki mogły aplikować miasta wojewódzkie – Bydgoszcz otrzyma maksymalną możliwą dotację w kwocie 30 mln zł. Droga do tego była długa.

 

Wsparcie z RFDL dla miast wojewódzkich ma wiele bydgoskich akcentów, przede wszystkim to na Rynku w Fordonie premier Mateusz Morawiecki w czasie wiecu poparcia dla prezydenta Andrzeja Dudy obiecał rozszerzenie pomocy o największe ośrodki.

 

- Pojawiał się w przestrzeni publicznej zarzut, że w pierwszych edycjach nie mogły brać miasta wojewódzkie, myśmy wtedy uczciwie mówili, że najpierw staraliśmy się kierować pomoc do gmin, w których dochody były stosunkowo małe, ale potem w kolejnych edycjach, w tym tej edycji znajdą państwo największe miasta w tym Bydgoszcz – mówi poseł Piotr Król, wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Infrastruktury.

 

Od 2020 roku musiało minąć trochę czasu, gdy zmieniona została najpierw ustawa, w celu ujęcia wsparcia dla miast wojewódzkich, w końcu w połowie ubiegłego roku ogłoszono konkurs, do którego prezydent Bydgoszczy zgłosił 20 ulic, wnioskując o maksymalne dofinansowanie w kwocie 30 mln zł. Wczoraj (6 lutego) ten konkurs rozstrzygnięto, przyznając Bydgoszczy tę kwotę.


Drugą połowę dołoży samorząd

Wartość bydgoskiego zadania to ok. 60 mln zł, bowiem zgodnie z regulaminem dofinansowanie wynosi tylko 50%. Za te pieniądze władze Bydgoszczy chcą zmodernizować 6 km dróg, co wygląda na pierwszy rzut oka jako dość mało, ale wiele z nich to ulice w ścisłej tkance Starego Miasta, do tego dochodzi kilka dróg osiedlowych. Wniosek dotyczył ulic: Grodzkuej (z elementami rewitalizacji obszaru Rybiego Rynku), Przy Zamczysku, Podwale, Pod Blankami, Jana Kazimierza, Przyrzecze, Zaułek oraz Malczewskiego. Dalej są ulice już typowo osiedlowe: Iławska, Janowiecka, Kętrzyńska, Ciechocińska, Żeromskiego, Charzykowska, Szamarzewskiego, Baranowskiego, Piaski, Kotowicza, Kromera, Pogodna, Syrokomli,

 

Zadania te miały by być realizowane w latach 2023-2024, co oznacza, że najprawdopodobniej po kolejne środki Bydgoszcz będzie mogła aplikować dopiero od 2025 roku.

 

Jeżeli chodzi o drogi gminne i powiatowe, gdzie również premier zatwierdził listę inwestycji, to w kujawsko-pomorskim będzie to 25 zadań o długości 195 km, o łącznej wartości w 2023 roku 146,2 mln zł. Bydgoszcz i Toruń w perspektywie dwuletniej otrzymały natomiast po 30 mln zł.

 

Warte obejrzenia

 • Dobre wyniki Polaków na Memoriale Ireny Szewińskiej w Bydgoszczy

  Natalia Kaczmarek we wspaniałym stylu wygrała bieg na 400 metrów podczas 6. Memoriału Ireny Szewińskiej w Bydgoszczy. Kaczmarek zwyciężyła w czasie 49.86 sek., bijąc rekord mityngu. Rekordów mityngu w Bydgoszczy było zresztą więcej, a publiczność zgromadzona na stadionie im. Zdzisława Krzyszkowiaka nie mogła się nudzić i oklaskiwała też m.in. zwycięstwo Pawła Fajdka w rzucie młotem.

 • Zakończyły się Wioślarskie Mistrzostwa Europy w Kruszwicy. Sportowo Polska jednak nie dominowała

  Za nami kolejna międzynarodowa impreza wioślarska zorganizowana na Gople w Kruszwicy. W niedzielnych finałach dwukrotnie miejsca na podium wywalczyły polskie osady. Wicemistrzowskie tytuły wywalczyli Błażej Barański, Jakub Olszewski, Aleks Narożny i Remigiusz Matulewicz (JM4x) oraz Zuzanna Czaja, Zuzanna Królikiewicz, Anna Solarska i Wiktoria Syrytczyk (JW4x).

Wiadomości sportowe

 • Ministerstwo chce, aby media były bardziej niezależne. Media samorządowe mogą czekać ograniczenia

  W poniedziałek Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zapowiedziało początek prac nad nową ustawą medialną, która ma zapewnić większy pluralizm. W założeniach resortu wskazano też na problem mediów wydawanych przez samorządy.

 • Sytuacja finansowa samorządów może się poprawić w 2025 roku. Jest projekt

  Pod koniec czerwca lub w pierwszych dniach lipca ma zostać skierowany do konsultacji publicznych projekt nowych przepisów dotyczących finansowania jednostek samorządu terytorialnego. To odpowiedź na spustoszenie, jakie wywołały w samorządowych budżetach zmiany wprowadzone m.in. przez Polski Ład. Ministerstwo Finansów chce, aby reforma zaczęła obowiązywać już z początkiem 2025 roku. Z wyliczeń resortu wynika, że dzięki nim w przyszłym roku do JST trafiłoby o kilkadziesiąt miliardów złotych więcej niż w obecnym.

Wiadomości z regionu