Jesteś tutaj: HomeBydgoszczBiskup reformuje administracyjnie diecezje

Biskup reformuje administracyjnie diecezje

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 07 luty 2023 06:21

Od XII wieku w polskim Kościele funkcjonuje jednostka administracyjna ,,dekanatu”. Dekanat skupia kilka parafii, na jego czele stoi dziekan, czyli jeden z proboszczów. Dekanat zajmuje się głównie kwestiami administracyjnymi w Kościele, ale też coraz powszechniej widoczne są działania związane ze współpracą w dekanatach np. w kwestii organizacji spowiedzi czy organizowaniu wydarzeń parafialnych. Biskup Krzysztof Włodarczyk powołał do życia dwa dekanaty: Osowa Góra i Solec Kujawski, jednocześnie dokonując zmian w granicach kilku innych.

Dekret w tej sprawie biskup Krzysztof Włodarczyk wydał 27 stycznia po konsultacjach z Radą Kapłańską. Główna zmiana to rozbicie Dekanatu Białe Błota, z którego części północnej utworzono Dekanat Osowa Góra w skład którego wejdzie 6 parafii. Dąbrówka Nowa, Kruszyn, Sicienko, Wtelno oraz dwie bydgoskie: św. Maksymiliana Kolbe oraz Wniebowstąpienia Pańskiego zlokalizowane w dzielnicy Osowa Góra. Te parafie przestaną być tym samym częścią Dekanatu Bydgoszcz I.

 

W Dekanacie Białe Błota pozostaje pięć parafii: Chrystusa Dobrego Pasterza, Łochowo, Murowaniec, Ciele i Przyłęki.

 

Dekanat Solec Kujawski tworzy natomiast pięć parafii, które wchodziło do tej pory w skład Dekanatu Bydgoszcz IV: Najświętszego Serca Pana Jezusa, św. Stanisława Biskupa i Męczennika oraz Nawrócenia św Pawła zlokalizowane w Solcu Kujawskim oraz parafia Matki Bożej Królowej Polski w bydgoskim Łęgnowie.

 

Liczba dekanatów tym samym wzrosła z 19 do 21.

 

Warte obejrzenia

  • Akademia Leona Koźmińskiego zdominowała akademickie szachowe mistrzostwa Polski

    Od piątku do niedzieli Politechnika Bydgoska była gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w szachach, które zgromadziły 386 szachistów reprezentujących 55 uczelni. Najlepiej wypadli szachiści związani z Akademią Leona Koźmińskiego w Warszawie.

  • W Bydgoszczy będziemy za kilka tygodni gościć najlepsze szachistki na świecie

    FIDE Grand Prix Kobiet to jedna z najbardziej prestiżowych zawodów szachowych kobiet składający się z czterech podturniejów – zmagania 2022-2023 zakończą się w maju w Bydgoszczy. Do rywalizacji w FIDE Grand Prix zaproszono 16 zawodniczek światowego formatu – pula nagród to około 400 tys. euro. Najlepsze zawodniczki po 4 turniejach dostaną szansę walki o tytuł mistrzyni świata.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

Wiadomości z regionu