Jesteś tutaj: HomeBydgoszczBydgoska uczelnia zyskała na znaczeniu. Zapadły też korzystne rozstrzygnięcia dla UKW

Bydgoska uczelnia zyskała na znaczeniu. Zapadły też korzystne rozstrzygnięcia dla UKW

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 31 styczeń 2023 15:14
Nowy statut, to zmodernizowane logo Nowy statut, to zmodernizowane logo

Od 24 stycznia na mapie bydgoskich uczelni wyższych funkcjonuje Akademia Kujawsko-Pomorska, to prywatna uczelnia mająca swoją siedzibę przy ulicy Toruńskiej w Bydgoszczy, do tej pory znana jako Kujawsko-Pomorska Szkoła Wyższa. Status Akademii to wyraźne zwiększenie rangi tej uczelni.

Historia tej uczelni sięga 1992 roku gdy powstał Zespół Szkół Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kształcenia założone przez Helenę i Romana Czakowskich. Była to prywatna szkoła średnia oraz policealna. Kluczowym momentem był 2000 roku, gdy Ministerstwo Edukacji Narodowej zgodziło się na powstanie uczelni wyższej. Przez kolejne 23 latach uczelnia działania jako Kujawsko-Pomorska Szkoła Wyższa. Przez lata uczelnia zwiększała swoją ofertę dydaktyczną, początek roku 2023 przyniósł jednak prestiżowy awans w postaci nadania statusu akademii.

 

Warto przypomnieć, że również dzisiejsza Politechnika Bydgoska w latach 1974-2006 oraz Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w latach 2000-2005 były akademiami.

 

UKW z kolejnymi korzystnymi informacjami

Pod koniec stycznia Ministerstwo Edukacji i Nauki rozpatrzyło odwołanie dotyczące kategorii naukowej literaturoznawstwa złożone przez UKW przyznając tej kategorii na bydgoskiej uczelni najwyższą ocenę A. Oznacza to, że UKW po ewaluacji posiada trzy kategorie nauki z oceną A (obok literaturoznawstwa także: nauki o kulturze i religii; nauki o polityce i administracji ), 14 dyscyplin z oceną B+ oraz po jednej dyscyplinie z oceną B i C. Niską ocenę C uzyskało jedynie kształcenie matematyki.

 

Pierwotna ocena ministerstwa z wakacji nie była tak korzystna, UKW uzyskało wówczas tylko 2 oceny A oraz zaledwie 6 B+. Po złożeniu odwołań resort zweryfikował swoje oceny, w praktyce tak wysokich ocen UKW nie miało nigdy w swojej historii.

 

Warte obejrzenia

  • UKW ma najlepszych wioślarzy w Europie. Brdyujście korzystne dla Polaków

    W niedzielę dobiegły końca Akademickie Mistrzostwa Europy we Wioślarstwie, dla nas to podwójnie ważna informacja, bo z jednej strony gospodarzem tej imprezy była Bydgoszcz, a dokładniej rywalizowano w Brdyujściu, ale też możemy z dumą pisać o wynikach sportowych, bo w klasyfikacji generalnej najlepiej wypadł Uniwersytet Kazimierza Wielkiego.

  • Wielkie święto wioślarstwa w Bydgoszczy. Polacy liczą na medale

    Bydgoszcz znów jest w centrum sportu akademickiego Starego Kontynentu. Od piątku w mieście nad Brdą odbywają się Akademickie Mistrzostwa Europy w wioślarstwie. Jedenaście polskich ekip ma wielką ochotę na zakończenie regat z workiem medali.

     

Wiadomości sportowe

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z kadencji:

 

Materiał KW Nowa Lewica

 

 

Wiadomości z regionu