Jesteś tutaj: HomeBydgoszczNiemieckie Mannheim po raz kolejny gra z WOŚP. W ostatnim czasie relacje Bydgoszczy z tym miastem są szczególnie bliskie

Niemieckie Mannheim po raz kolejny gra z WOŚP. W ostatnim czasie relacje Bydgoszczy z tym miastem są szczególnie bliskie

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 30 styczeń 2023 13:21

Po raz kolejny Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy wspierał sztab w niemieckim Mannheim (które jest miastem partnerskim Bydgoszczy)  oraz w Karlsruhe, w ramach wspólnego sztabu.

 

W niedzielny finał to podobnie jak w Polsce, koncert – do Mannheim na tę okazję przyjechał polski zespół ,,Poparzeni Kawą Trzy”, a także odbyła tradycyjna zbiórka pieniędzy i licytacje. Wszystko na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, która w tym roku gra na rzecz poprawę możliwości walki z sepsą w Polsce.

 

Mannheim położone jest przy zachodniej granicy Niemiec, szacuje się, że mieszka w nim ponad 6 tysięcy Polaków, natomiast polskie pochodzenie według oficjalnych danych może mieć nawet ponad 22 tys. mieszkańców Mannheim, dlatego takie inicjatywy jak WOŚP to znakomita okazja do integracji polskiej diaspory. Po II wojnie światowej w Mannheim zakwaterowani byli Polacy przebywający na robotach przymusowych, wielu z nich amerykanie zatrudnili na rzecz swojej armii, a że Polska znalazła się pod okupacją radziecką, postanowili pozostać na zachodzie.

 

W ostatnich latach współpraca Bydgoszczy z Mannheim jest bardzo bliska, w pandemii z tego miasta przyjechały do bydgoskiego szpitala dary, radni tego miasta w ostatnim roku przekazali też Bydgoszczy milion złotych jako wsparcie dla opieki nad uchodźcami z Ukrainy. W praktyce za te pieniądze opłacono m.in. magazyn darów w Bydgoskim Centrum Targowo-Wystawienniczym.

 

Warte obejrzenia

  • UKW ma najlepszych wioślarzy w Europie. Brdyujście korzystne dla Polaków

    W niedzielę dobiegły końca Akademickie Mistrzostwa Europy we Wioślarstwie, dla nas to podwójnie ważna informacja, bo z jednej strony gospodarzem tej imprezy była Bydgoszcz, a dokładniej rywalizowano w Brdyujściu, ale też możemy z dumą pisać o wynikach sportowych, bo w klasyfikacji generalnej najlepiej wypadł Uniwersytet Kazimierza Wielkiego.

  • Wielkie święto wioślarstwa w Bydgoszczy. Polacy liczą na medale

    Bydgoszcz znów jest w centrum sportu akademickiego Starego Kontynentu. Od piątku w mieście nad Brdą odbywają się Akademickie Mistrzostwa Europy w wioślarstwie. Jedenaście polskich ekip ma wielką ochotę na zakończenie regat z workiem medali.

     

Wiadomości sportowe

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z kadencji:

 

Materiał KW Nowa Lewica

 

 

Wiadomości z regionu