Jesteś tutaj: HomeBydgoszczCzy Rewitalizacja Bulwarów pomimo rządowej dotacji będzie musiała poczekać?

Czy Rewitalizacja Bulwarów pomimo rządowej dotacji będzie musiała poczekać?

Napisane przez  ł Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 26 styczeń 2023 08:25

Z Rządowego Funduszu Inwestycji Strategicznych Bydgoszcz otrzymała na rewitalizację ponad 2,6 km bulwarów nad Brdą – na odcinku od ulicy Krakowskiego do Mostu Kazimierza Wielkiego kwotę 35 mln zł dotacji. Dodatkowo inwestycja zakładać miała rewitalizację Wyspy Świętej Barbary. Realne koszty wykonania tej inwestycji są jednak dużo większe, przez co istnieje ryzyko, że dotacja przepadnie.

 

Pierwszy przetarg na wykonanie tej inwestycji ogłoszono w pierwszym półroczu 2022 roku, w sierpniu został przez ratusz jednak unieważniony, bo najtańsza oferta opiewała o 63 mln zł, czyli prawie dwukrotnie więcej niż dotacja rządowa. Wpływ na wysokie oferty miała na pewno trudna sytuacja na rynku budowlanym w Polsce, w tym także problem wysokiej inflacji, z daniem Urzędu Miasta także zasady rozliczania z wykonawcami narzucone przez rząd z uwagi na potrzebę uwzględnienia przez wykonawcę ryzyka kredytowania inwestycji , wpływa niekorzystnie na oferty.

 

Drugi przetarg (z uwagi na terminy ostatni możliwy) ogłoszono w sierpniu, otwarcie ofert z uwagi na trudną sytuację na rynku budowlanym opóźniano do wczoraj (25 stycznia). Wpłynęła w nim tylko jedna oferta na ponad 92 mln zł, czyli już mamy prawie trzykrotne przekroczenie budżetu. Z uwagi na jedną ofertę ratusz może podjąć z tą firmą negocjacje, trudno jednak założyć, że wykonawca zmniejszy jednak znacznie swoje oczekiwania finansowe.

 

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Kto odpowiada za pocisk pod Bydgoszczą?

  • Bez zaskoczenia: Marszałek z absolutorium i wotum zaufania do sejmiku

    W poniedziałek Sejmik Województwa udzielił Zarządowi Województwa wotum zaufania oraz absolutorium za 2022 rok. Wynik głosowania - poparcie Koalicji Obywatelskiej i PSL oraz sprzeciw PiS były do przewidzeniac choć zaskoczeniem mogło być głosowanie radnego Adama Banaszaka. Dyskusja pokazała jednak, że koalicja i opozycja nadają na zupełnie innych falach.

  • Prawie 70% Polek nie planuje potomstwa – alarmujący sondaż

    W 2022 roku według wstępnych danych w Polsce urodziło się 305 tys. dzieci, to najmniej od okresu II wojny światowej (GUS nie udostępnił jeszcze szczegółowych danych dla województw i miast), CBOS z kolei opublikował sondaż z którego wynika, że jedynie 32% Polek w wieku 18-45 lat planuje potomstwo.

Wiadomości z regionu