Jesteś tutaj: HomeBydgoszczS-10: Podpisano umowę na ostatni odcinek pomiędzy Bydgoszczą i Toruniem

S-10: Podpisano umowę na ostatni odcinek pomiędzy Bydgoszczą i Toruniem

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 25 styczeń 2023 00:53

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała z konsorcjum firm Rubau Polska oraz Poltores umowę na budowę odcinka drogi ekspresowej S-10 pomiędzy węzłem Toruń Południe (autostrada A1) i węzłem Toruń Zachód. Jest to ostatnia umowa pomiędzy Bydgoszczą i Toruniem warta 340 mln zł.

Odcinek liczy dokładnie 12 km, jest on dość pechowy, bowiem przetarg ogłoszony był w 2021 roku – we wrześniu 2021 roku miało miejsce otwarcie ofert, natomiast wykonawcę wybrano w styczniu 2022 roku. Wybrany wykonawca wycofał się jednak po kilku tygodniach tłumacząc to wysoką inflacją. Drugi raz najkorzystniejszą ofertę wybrano we wrześniu 2022 roku, wówczas jednak oferent którego oferta nie została wybrana zaskarżył ten wybór do Krajowej Izby Odwoławczej. KIO nakazało ponowne przeanalizowanie ofert przez GDDKiA, ta natomiast pod koniec listopada wybrała ofertę konsorcjum, którego liderem jest Rubau Polska. 20 stycznia podpisano z tym konsorcjum umowę.

 

GDDKiA zakładało, że uda się podpisać wszystkie umowy do końca maja 2022 roku. W tym terminie udało się podpisać dwie umowy na odcinki: Bydgoszcz Stryszek – Emilianowo oraz Solec Kujawski – Toruń Zachód. Umowę na odcinek Emilianowo – Solec Kujawski podpisano we wrześniu.

 

Warte obejrzenia

 • World Athletics opublikowało najważniejsze imprezy na świecie. W czerwcu na tej mapie znalazła się Bydgoszcz

  Sezon 2023 w lidze złotej lekkoatletycznych mitingów będzie w tym roku wyjątkowo długi, po poszerzeniu listy imprez czeka fanów królowej sportu aż 14 wydarzeń, które odbędą się na 5 kontynentach świata. W niższych rangą ligach srebrnej i brązowej imprez będzie jeszcze więcej. My będziemy mogli na żywo oglądać zawody rangi Gold w czasie 5. Memoriału Ireny Szewińskiej na stadionie Zawiszy.

 • Prezes Cuiavii pozywa sędziego. Chodzi o głośną bójkę po meczu

  W listopadzie 2021 roku Cuiavia Inowrocław przegrała u siebie wysoko z Pogonią Mogilno 1:6 w ramach rozgrywek IV ligi. To jednak nie wynik był po tym meczu najważniejszy, bowiem nawet przez ogólnopolskie media przeszła informacja o bójce – początkowo sugerowano, że sędzia asystent uderzył prezesa Cuiavii, później ustalono jednak, że to prezes Sławomir Roszak uderzył sędziego asystenta.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

 • Mniej dzieci w małżeństwach, więcej w związkach nieformalnych

  Główny Urząd Statystyczny opublikował dane o polskich rodzinach pozyskane w ramach Narodowego Spisu Powszechnego (dane na 31 marca 2021 roku). Pokazują one spadek liczby rodzin co wynika z tendencji wyludniania się polski, coraz mniej jest jednak też tradycyjnych rodzin opartych o związek małżeństwa, przybywa natomiast nieformalnych związków. Przyglądamy się danym dla Polski oraz województwa kujawsko-pomorskiego.

 • Wydawanie przez samorządy swoich mediów narusza unijną praworządność

  Należy stwierdzić, że nie jest zgodne z prawem Unii Europejskiej i Rady Europy wydawanie gazet samorządowych. Zarówno art. 11 Karty, jak i art. 10 Konwencji stanowią, że na wolność wypowiedzi składa się prawo każdego do otrzymywania informacji lub idei bez ingerencji władz publicznych. Potwierdza to również przedstawione orzecznictwo Europejskiego Trybunału Praw Człowieka oraz Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej – pisze Krzysztof Januszkiewicz w artykule naukowym opublikowanym na łamach ,,Samorządu Terytorialnego”. Wywód dotyczy wydawania przez samorządy tytułów, które nie są typowymi biuletynami. Taka sytuacja zachodzi w Bydgoszczy w przypadku ratuszowego ,,Bydgoszcz Informuje”.

Wiadomości z regionu