Jesteś tutaj: HomeBydgoszczSikorski: Niemiecka skrajna prawica i lewica blokują przekazanie czołgów dla Ukrainy

Sikorski: Niemiecka skrajna prawica i lewica blokują przekazanie czołgów dla Ukrainy

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 24 styczeń 2023 19:23
Sikorski: Niemiecka skrajna prawica i lewica blokują przekazanie czołgów dla Ukrainy European Union

Sporym rozczarowaniem dla Ukraińców jest brak zgody Niemiec na przekazanie czołgów Leopard, co prawda większość Leopardów jakie miałyby trafić na Ukrainę przekazały by inne państwa, w tym Polska, ale bez zgody Niemiec, będącego producentem i dostarczycielem części, to jest niemożliwe. Być może na dniach Niemcy zmienią zdanie, ale każdy dzień zwłoki to uderzenie w możliwości zbrojne Ukrainy. Zdaniem europosła Radosława Sikorskiego pokazuje to, że Niemcy wciąż nie przepracowały swojej historii.

Swoje rozgoryczenie decyzjami Niemców wyrażał w sobotę na Campus Academy w Bydgoszczy mer Lwowa Andrij Sadowy, czemu przysłuchiwał się europoseł Radosław Sikorski - Niemcy argumentują, że dają innego rodzaju wsparcie, ale rzeczywiście sprawa dostarczenia czołgów Leopard stała się symboliczna, bo Ukrainie grozi kolejna ofensywa rosyjska, a jeśli ma odzyskiwać terytoria potrzebuje pięści pancernej – ocenia poseł do Parlamentu Europejskiego - To jest zdumiewające – ja rozumiem politykę, bo w elektoracie SPD nie ma entuzjazmu, ale my politycy powinniśmy nie tylko odzwierciedlać preferencje naszych wyborców, ale też argumentami kształtować ich opinię, przekonywać. Tuta niestety polityka Niemiec zdumiewająca – znaczy: Nord Stream, blokada planu dla członkostwa Ukrainy, teraz Leopardy – tzn. że Niemcy jeszcze nie przepracowały swojej historii, nie do końca zrozumiały dlaczego zachód wygrał zimną wojnę.


Sikorskiego pytamy czy kontakty polskich polityków z niemiecką skrajną prawicą, mając na myśli chociażby kontakt posła Grzegorza Brauna z ADF, czy zapraszanie przez niego formacji Die Basis do polskiego sejmu, powinny być powodem do niepokoju. Zdaniem Sikorskiego w Parlamencie Europejskim niepokój budzą takie kontakty ze strony posłów PiS-u z AFD - Z niesmakiem oglądam to zblatowanie naszej prawicy z AFD, czyli z niemieckimi nacjonalistami. Nawzajem sobie klaszczą. Dzisiaj widać, że to z jednej strony AFD, a z drugiej strony skrajna lewica blokuje uruchomienie Leopardów dla Ukrainy. Mam nadzieje, że koleżanki i koledzy z PiS pójdą po rozum do głowy i uznają, że z niemieckimi nacjonalistami nie jest im po drodze.

 

Europosła pytamy też o kwestie bliskiego wsparcia dla rosyjskiej agresji ze strony syryjskiego reżimu Baszara Al-Assada, którego kilka lat temu odwiedził m.in.. były poseł Paweł Skutecki - Assad to tak jak Putin ludobójca, więc nikomu z demokratycznego świata nie powinno być po drodze – ocenia Sikorski.

 

Warte obejrzenia

 • World Athletics opublikowało najważniejsze imprezy na świecie. W czerwcu na tej mapie znalazła się Bydgoszcz

  Sezon 2023 w lidze złotej lekkoatletycznych mitingów będzie w tym roku wyjątkowo długi, po poszerzeniu listy imprez czeka fanów królowej sportu aż 14 wydarzeń, które odbędą się na 5 kontynentach świata. W niższych rangą ligach srebrnej i brązowej imprez będzie jeszcze więcej. My będziemy mogli na żywo oglądać zawody rangi Gold w czasie 5. Memoriału Ireny Szewińskiej na stadionie Zawiszy.

 • Prezes Cuiavii pozywa sędziego. Chodzi o głośną bójkę po meczu

  W listopadzie 2021 roku Cuiavia Inowrocław przegrała u siebie wysoko z Pogonią Mogilno 1:6 w ramach rozgrywek IV ligi. To jednak nie wynik był po tym meczu najważniejszy, bowiem nawet przez ogólnopolskie media przeszła informacja o bójce – początkowo sugerowano, że sędzia asystent uderzył prezesa Cuiavii, później ustalono jednak, że to prezes Sławomir Roszak uderzył sędziego asystenta.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

 • Mniej dzieci w małżeństwach, więcej w związkach nieformalnych

  Główny Urząd Statystyczny opublikował dane o polskich rodzinach pozyskane w ramach Narodowego Spisu Powszechnego (dane na 31 marca 2021 roku). Pokazują one spadek liczby rodzin co wynika z tendencji wyludniania się polski, coraz mniej jest jednak też tradycyjnych rodzin opartych o związek małżeństwa, przybywa natomiast nieformalnych związków. Przyglądamy się danym dla Polski oraz województwa kujawsko-pomorskiego.

 • Wydawanie przez samorządy swoich mediów narusza unijną praworządność

  Należy stwierdzić, że nie jest zgodne z prawem Unii Europejskiej i Rady Europy wydawanie gazet samorządowych. Zarówno art. 11 Karty, jak i art. 10 Konwencji stanowią, że na wolność wypowiedzi składa się prawo każdego do otrzymywania informacji lub idei bez ingerencji władz publicznych. Potwierdza to również przedstawione orzecznictwo Europejskiego Trybunału Praw Człowieka oraz Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej – pisze Krzysztof Januszkiewicz w artykule naukowym opublikowanym na łamach ,,Samorządu Terytorialnego”. Wywód dotyczy wydawania przez samorządy tytułów, które nie są typowymi biuletynami. Taka sytuacja zachodzi w Bydgoszczy w przypadku ratuszowego ,,Bydgoszcz Informuje”.

Wiadomości z regionu