Jesteś tutaj: HomeBydgoszczSikorski: Niemiecka skrajna prawica i lewica blokują przekazanie czołgów dla Ukrainy

Sikorski: Niemiecka skrajna prawica i lewica blokują przekazanie czołgów dla Ukrainy

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 24 styczeń 2023 19:23
Sikorski: Niemiecka skrajna prawica i lewica blokują przekazanie czołgów dla Ukrainy European Union

Sporym rozczarowaniem dla Ukraińców jest brak zgody Niemiec na przekazanie czołgów Leopard, co prawda większość Leopardów jakie miałyby trafić na Ukrainę przekazały by inne państwa, w tym Polska, ale bez zgody Niemiec, będącego producentem i dostarczycielem części, to jest niemożliwe. Być może na dniach Niemcy zmienią zdanie, ale każdy dzień zwłoki to uderzenie w możliwości zbrojne Ukrainy. Zdaniem europosła Radosława Sikorskiego pokazuje to, że Niemcy wciąż nie przepracowały swojej historii.

Swoje rozgoryczenie decyzjami Niemców wyrażał w sobotę na Campus Academy w Bydgoszczy mer Lwowa Andrij Sadowy, czemu przysłuchiwał się europoseł Radosław Sikorski - Niemcy argumentują, że dają innego rodzaju wsparcie, ale rzeczywiście sprawa dostarczenia czołgów Leopard stała się symboliczna, bo Ukrainie grozi kolejna ofensywa rosyjska, a jeśli ma odzyskiwać terytoria potrzebuje pięści pancernej – ocenia poseł do Parlamentu Europejskiego - To jest zdumiewające – ja rozumiem politykę, bo w elektoracie SPD nie ma entuzjazmu, ale my politycy powinniśmy nie tylko odzwierciedlać preferencje naszych wyborców, ale też argumentami kształtować ich opinię, przekonywać. Tuta niestety polityka Niemiec zdumiewająca – znaczy: Nord Stream, blokada planu dla członkostwa Ukrainy, teraz Leopardy – tzn. że Niemcy jeszcze nie przepracowały swojej historii, nie do końca zrozumiały dlaczego zachód wygrał zimną wojnę.


Sikorskiego pytamy czy kontakty polskich polityków z niemiecką skrajną prawicą, mając na myśli chociażby kontakt posła Grzegorza Brauna z ADF, czy zapraszanie przez niego formacji Die Basis do polskiego sejmu, powinny być powodem do niepokoju. Zdaniem Sikorskiego w Parlamencie Europejskim niepokój budzą takie kontakty ze strony posłów PiS-u z AFD - Z niesmakiem oglądam to zblatowanie naszej prawicy z AFD, czyli z niemieckimi nacjonalistami. Nawzajem sobie klaszczą. Dzisiaj widać, że to z jednej strony AFD, a z drugiej strony skrajna lewica blokuje uruchomienie Leopardów dla Ukrainy. Mam nadzieje, że koleżanki i koledzy z PiS pójdą po rozum do głowy i uznają, że z niemieckimi nacjonalistami nie jest im po drodze.

 

Europosła pytamy też o kwestie bliskiego wsparcia dla rosyjskiej agresji ze strony syryjskiego reżimu Baszara Al-Assada, którego kilka lat temu odwiedził m.in.. były poseł Paweł Skutecki - Assad to tak jak Putin ludobójca, więc nikomu z demokratycznego świata nie powinno być po drodze – ocenia Sikorski.

 

Warte obejrzenia

 • W Zamku Bierzgłowskim rywalizowali szachiści

  W naszym regionie szachy się rozwijają - małymi krokami. Tym razem dzięki turniejowi w Zamku Bierzgłowskim. I Złoty Turniej Szachowy za nami.

 • Szachiści będą walczyć o złoto na zamku

  Między Toruniem a Bydgoszczą w Zamku Bierzgłowski odbędzie się I Złoty Turniej Szachowy w szachach klasycznych. 7 partii w dwa dni w tempie 60’ na zawodnika, a do wygrania prawdziwe złoto.
  Wyjątkowy turniej w Zamku Bierzgłowskim gdzie panuje prawdziwie rycerska atmosfera? Tak to możliwe.

Wiadomości sportowe

 • Czy dojdzie do zmiany na fotelu marszałka? Na dzisiaj nie ma poważnych kontrkandydatów

  Piotr Całbecki marszałkiem województwa kujawsko-pomorskiego jest od 2006 roku, czyli za dwa lata może świętować dwudziestolecie na tym stanowisku. Na dzisiaj wydaje się on głównym kandydatem na kolejną kadencję. Po cichu słychać już w różnych środowiskach głosy ,,czas na marszałka” z Bydgoszczy, zapewne te głosy będą się pojawiać jeszcze bardziej wyraziście w kampanii wyborczej, ale będziemy je mogli traktować głównie jako kiełbasę wyborczą.

 • Celnicy potwierdzają, że granica z Ukrainą pod względem rolnym nie jest szczelna

  Protesty rolników nadal trwają – w naszym województwie blokowana jest chociażby spory fragment drogi ekspresowej S5. Przyjrzyjmy się problematyce o jakiej mówią rolnicy i temu jak to może zostać rozwiązane.

Wiadomości z regionu