Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPKP PLK: Budowa linii kolejowej na lotnisko możliwa do sfinansowania tylko ze środków ,,marszałkowskich”

PKP PLK: Budowa linii kolejowej na lotnisko możliwa do sfinansowania tylko ze środków ,,marszałkowskich”

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 26 styczeń 2023 07:00

W ubiegły piątek informowaliśmy, że praktycznie szanse na wybudowanie linii kolejowej z Solca Kujawskiego przez Port Lotniczy Bydgoszcz do Trzcinca do 2030 roku są minimalne, bowiem zrezygnowano z opracowania dokumentacji projektowej za środki z kończącej się perspektywy finansowej Unii Europejskiej (decyzja marszałka województwa). Rzecznik PKP PLK uważa, że teoretycznie jest szansa na realizację tej inwestycji do 2030 roku, ale Urząd Marszałkowski musiałby zabezpieczyć środki na całość inwestycji, co wydaje się praktycznie wręcz niemożliwe.

Ze względu na kończącą się perspektywę finansową na lata 2014-2020, Województwo Kujawsko-Pomorskie podjęło decyzję o realizacji projektu budowy linii kolejowej Trzciniec – Port Lotniczy Bydgoszcz – Solec Kujawski w kompleksowym zakresie w perspektywie 2021-2027. W związku z tym PLK S.A. nie przystąpiły do sporządzenia dokumentacji dla projektu budowy linii – informuje nas Przemysław Zieliński, rzecznik PKP PLK - Na chwilę obecną projekt nie ma zapewnionego finansowania w perspektywie 2021-2027, o czym PLK S.A. poinformowały Marszałka Województwa.

 

PKP Polskie Linie Kolejowe stawiają sprawę dość jasno, albo marszałek znajdzie środki w programie Fundusze Europejskie dla Kujaw i Pomorza, albo nie będzie środków na realizacę zadania - Ujęcie przedmiotowego projektu w tym Programie stworzy szanse na jego sfinansowanie i realizację w perspektywie 2021-2027, ponieważ na chwilę obecną nie jest możliwe finansowanie projektu z innego funduszu.

 

W programie Fundusze Europejskie dla Kujaw i Pomorza w praktyce nie przewiduje się jednak żądnych inwestycji w linie kolejowe. Teoretycznie można by dokonać przesunięć, za zgodą Komisji Europejskiej np. z inwestycji drogowych, ale patrząc na dotychczasową politykę Zarządu Województwa jest to mało prawdopodobne.

 

PKP PLK w swoich dokumentach zamierza uwzględniać jednak to zadanie inwestycyjne do możliwej realizacji do 2040 roku, jeżeli znajdzie się w przyszlości dla niego finansowanie.

Warte obejrzenia

 • Zakończyły się Wioślarskie Mistrzostwa Europy w Kruszwicy. Sportowo Polska jednak nie dominowała

  Za nami kolejna międzynarodowa impreza wioślarska zorganizowana na Gople w Kruszwicy. W niedzielnych finałach dwukrotnie miejsca na podium wywalczyły polskie osady. Wicemistrzowskie tytuły wywalczyli Błażej Barański, Jakub Olszewski, Aleks Narożny i Remigiusz Matulewicz (JM4x) oraz Zuzanna Czaja, Zuzanna Królikiewicz, Anna Solarska i Wiktoria Syrytczyk (JW4x).

 • Najsilniejszym strongmanem w Bydgoszczy okazał się policjant

  Po kilku latach przerwy zawody Strongman wróciły do Bydgoszczy, w sobotnie po południe zmagania sześciu silnych mężczyzn obserwować można było przed galerią Focus Mall. Najsilniejszy okazał się Paweł Piskorz, na co dzień policjant z warmińsko-mazurskiego. W Bydgoszczy udowodnił, że zapracował sobie na przydomek najsilniejszego policjanta w Polsce.

Wiadomości sportowe

 • Marszałek marzy o porcie rzecznym, a perspektywy kaskadyzacji Wisły się oddalają

  - Mam nadzieję, że ranga i włączenie się rządu w tej projekt spowodują, że E40, czyli również Emilianowo będzie miało większą szansę realizacji, podobnie jak Solec Kujawski – mówił na poniedziałkowej sesji Sejmiku Województwa marszałek Piotr Całbecki. Trzeba wypowiedź od razu sprostować, że Emilianowo nie leży w pobliżu żadnej drogi wodnej i nie wiadomo o co chodzi marszałkowi, ale to już zostawmy. Z tej wypowiedzi wynika, że marszałek Całbecki wciąż widzi duże nadzieje, że Wisła będzie wykorzystywana do transportu towarowego.

 • Sikorski dystansuje się od możliwości zostania unijnym komisarzem

  Od wyborów europejskich minął już ponad tydzień – w Unii Europejskiej rozpoczęły się układanki nowego rozdania w Komisji Europejskiej, od wielu tygodni w spekulacjach pojawia się nazwisko Radosława Sikorskiego, obecnie szefa polskiej dyplomacji. Sikorski miałby odpowiadać za sprawy obrony lub unijną dyplomację. Polityk i premier Donald Tusk w poniedziałek od tego się zdystansowali.

  Etykiety: Radosław Sikorski

Wiadomości z regionu