Jesteś tutaj: HomeBydgoszczSchreiber: Proszę rektora UMK o próbę zrozumienia emocji jakie wywołują jego działania w Bydgoszczy

Schreiber: Proszę rektora UMK o próbę zrozumienia emocji jakie wywołują jego działania w Bydgoszczy

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 23 styczeń 2023 00:59

Ostatnie decyzje Rady Collegium Medicum o połączeniu funkcji dyrektora szpitali Jurasza i Biziela oraz pomysł powołania Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego budzą w Bydgoszczy spore emocje, bowiem sugerować mogą, że władze UMK nadal szukają sposobu do tego, aby te szpitale konsolidować. Minister Łukasz Schreiber w rozmowie z nami ubolewa, że rektor UMK zamiast prowadzić z mieszkańcami Bydgoszczy dialog, próbuje wdrażać swoje plany bez konsultacji ze stroną społeczną.

- Powiem szczerze, że z ubolewaniem na to patrzę. Nie chodzi już tylko o to, że próbuje się obejść ustawę, tylko znowu bez konsultacji z całym środowiskiem, bez tłumaczenia mieszkańcom Bydgoszczy tej sprawy, w cyklu zakulisowych gierek znów próbuje do prowadzić się w do podniesienia ciśnienia w sprawie tak ważnej, tak delikatnej jak funkcjonowanie bydgoskich szpitali – mówi pytany przez nas tę kwestię, minister Łukasz Schreiber - Proszę rektora uniwersytetu z Torunia o próbę zrozumienia emocji jakie budzą takie decyzje w Bydgoszczy, bo tak postępować nie powinniśmy.


Schreiber wraz z przewodniczącym sejmowej Komisji Zdrowia posłem Tomaszem Latosem chcą na dniach te działania rektora omówić w ministerstwach - Rozmawialiśmy już o tym z posłem Tomaszem Latosem, na pewno w najbliższym tygodniu wybieramy się do ministra zdrowia oraz do ministra edukacji i nauki.

 

Zdaniem Schreibera ta sprawa wymaga delikatności, której brakuje rektorowi UMK, z tego powodu, że w siedzibie uniwersytetu zlokalizowanego w Toruniu, chce się decydować o bezpieczeństwie zdrowotnym bydgoszczan - Szczególnie ta sytuacja, kiedy mówimy o szpitalach uniwersyteckich, gdy uniwersytet jest w innym mieście, a szpital w innym, to tutaj delikatność powinna być dla rektora sprawą nadrzędną.


Działania władz UMK budzą też niepokój polityków opozycji, kilka dni temu pisaliśmy o zarzutach radnego województwa Romana Jasiakiewicza, również posłanka Koalicji Obywatelskiej Magdalena Łośko wyraża obawę, że mieszkańcy na dzisiaj mogą mieć obawy, że zmiany zostaną wprowadzone na gorsze - Jest to niepokojące, bo będzie tworzyło też nowy twór – nie wiadomo czy ten twór będzie zachowywał dotychczasową strukturę i administrację. (…) Mogą powstać różne rozwiązania w tym zakresie, ale niekoniecznie pozytywne.

 

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

  • Kampania wyborcza między Brukselą, a Warszawą i Bydgoszczą (komentarz wyborczy)

    Za dwa tygodnie będziemy wybierać 53 przedstawicieli Polski w Parlamencie Europejskim, a może lepiej napisać, że blisko pół miliarda europejczyków wybierze swoich 720 przedstawicieli. Kampania wyborcza trwa bowiem na całym kontynencie, choć w każdym kraju jest ona inna, do tego stopnia, że można powiedzieć, że politycznie to nie jest komplementarne. Postaram się jak najkrócej pokazać czym polska kampania różni się od tej ogólnoeuropejskiej oraz na przykładach w różnych państwach UE.

  • Szczecin bliżej naszego regionu

    Czekamy na budowę drogi ekspresowej S10 nie tylko dlatego, że skomunikuje nas z autostradą A1 i Warszawą, ważny jest też odcinek zachodni w kierunku Szczecina i całego Pomorza Gdańskiego. GDDKiA podpisała właśnie umowy na realizację dwóch odcinków S10 pomiędzy Piłą i Szczecinem. Ten fragment ekspresówki podzielony jest na 8 odcinków, umowy na pozostałe 6 odcinków mają być podpisane w najbliższych tygodniach.

Wiadomości z regionu