Jesteś tutaj: HomeBydgoszczSchreiber: Proszę rektora UMK o próbę zrozumienia emocji jakie wywołują jego działania w Bydgoszczy

Schreiber: Proszę rektora UMK o próbę zrozumienia emocji jakie wywołują jego działania w Bydgoszczy

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 23 styczeń 2023 00:59

Ostatnie decyzje Rady Collegium Medicum o połączeniu funkcji dyrektora szpitali Jurasza i Biziela oraz pomysł powołania Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego budzą w Bydgoszczy spore emocje, bowiem sugerować mogą, że władze UMK nadal szukają sposobu do tego, aby te szpitale konsolidować. Minister Łukasz Schreiber w rozmowie z nami ubolewa, że rektor UMK zamiast prowadzić z mieszkańcami Bydgoszczy dialog, próbuje wdrażać swoje plany bez konsultacji ze stroną społeczną.

- Powiem szczerze, że z ubolewaniem na to patrzę. Nie chodzi już tylko o to, że próbuje się obejść ustawę, tylko znowu bez konsultacji z całym środowiskiem, bez tłumaczenia mieszkańcom Bydgoszczy tej sprawy, w cyklu zakulisowych gierek znów próbuje do prowadzić się w do podniesienia ciśnienia w sprawie tak ważnej, tak delikatnej jak funkcjonowanie bydgoskich szpitali – mówi pytany przez nas tę kwestię, minister Łukasz Schreiber - Proszę rektora uniwersytetu z Torunia o próbę zrozumienia emocji jakie budzą takie decyzje w Bydgoszczy, bo tak postępować nie powinniśmy.


Schreiber wraz z przewodniczącym sejmowej Komisji Zdrowia posłem Tomaszem Latosem chcą na dniach te działania rektora omówić w ministerstwach - Rozmawialiśmy już o tym z posłem Tomaszem Latosem, na pewno w najbliższym tygodniu wybieramy się do ministra zdrowia oraz do ministra edukacji i nauki.

 

Zdaniem Schreibera ta sprawa wymaga delikatności, której brakuje rektorowi UMK, z tego powodu, że w siedzibie uniwersytetu zlokalizowanego w Toruniu, chce się decydować o bezpieczeństwie zdrowotnym bydgoszczan - Szczególnie ta sytuacja, kiedy mówimy o szpitalach uniwersyteckich, gdy uniwersytet jest w innym mieście, a szpital w innym, to tutaj delikatność powinna być dla rektora sprawą nadrzędną.


Działania władz UMK budzą też niepokój polityków opozycji, kilka dni temu pisaliśmy o zarzutach radnego województwa Romana Jasiakiewicza, również posłanka Koalicji Obywatelskiej Magdalena Łośko wyraża obawę, że mieszkańcy na dzisiaj mogą mieć obawy, że zmiany zostaną wprowadzone na gorsze - Jest to niepokojące, bo będzie tworzyło też nowy twór – nie wiadomo czy ten twór będzie zachowywał dotychczasową strukturę i administrację. (…) Mogą powstać różne rozwiązania w tym zakresie, ale niekoniecznie pozytywne.

 

Warte obejrzenia

 • World Athletics opublikowało najważniejsze imprezy na świecie. W czerwcu na tej mapie znalazła się Bydgoszcz

  Sezon 2023 w lidze złotej lekkoatletycznych mitingów będzie w tym roku wyjątkowo długi, po poszerzeniu listy imprez czeka fanów królowej sportu aż 14 wydarzeń, które odbędą się na 5 kontynentach świata. W niższych rangą ligach srebrnej i brązowej imprez będzie jeszcze więcej. My będziemy mogli na żywo oglądać zawody rangi Gold w czasie 5. Memoriału Ireny Szewińskiej na stadionie Zawiszy.

 • Prezes Cuiavii pozywa sędziego. Chodzi o głośną bójkę po meczu

  W listopadzie 2021 roku Cuiavia Inowrocław przegrała u siebie wysoko z Pogonią Mogilno 1:6 w ramach rozgrywek IV ligi. To jednak nie wynik był po tym meczu najważniejszy, bowiem nawet przez ogólnopolskie media przeszła informacja o bójce – początkowo sugerowano, że sędzia asystent uderzył prezesa Cuiavii, później ustalono jednak, że to prezes Sławomir Roszak uderzył sędziego asystenta.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

 • Mniej dzieci w małżeństwach, więcej w związkach nieformalnych

  Główny Urząd Statystyczny opublikował dane o polskich rodzinach pozyskane w ramach Narodowego Spisu Powszechnego (dane na 31 marca 2021 roku). Pokazują one spadek liczby rodzin co wynika z tendencji wyludniania się polski, coraz mniej jest jednak też tradycyjnych rodzin opartych o związek małżeństwa, przybywa natomiast nieformalnych związków. Przyglądamy się danym dla Polski oraz województwa kujawsko-pomorskiego.

 • Wydawanie przez samorządy swoich mediów narusza unijną praworządność

  Należy stwierdzić, że nie jest zgodne z prawem Unii Europejskiej i Rady Europy wydawanie gazet samorządowych. Zarówno art. 11 Karty, jak i art. 10 Konwencji stanowią, że na wolność wypowiedzi składa się prawo każdego do otrzymywania informacji lub idei bez ingerencji władz publicznych. Potwierdza to również przedstawione orzecznictwo Europejskiego Trybunału Praw Człowieka oraz Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej – pisze Krzysztof Januszkiewicz w artykule naukowym opublikowanym na łamach ,,Samorządu Terytorialnego”. Wywód dotyczy wydawania przez samorządy tytułów, które nie są typowymi biuletynami. Taka sytuacja zachodzi w Bydgoszczy w przypadku ratuszowego ,,Bydgoszcz Informuje”.

Wiadomości z regionu