Jesteś tutaj: HomeBydgoszcz22 stycznia 1920 roku – zapomniane uroczyste włączenie Bydgoszczy do Polski

22 stycznia 1920 roku – zapomniane uroczyste włączenie Bydgoszczy do Polski

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz niedziela, 22 styczeń 2023 18:05
22 stycznia 1920 roku – zapomniane uroczyste włączenie Bydgoszczy do Polski Narodowe Archiwum Cyfrowe

W piątek (20 stycznia) w Bydgoszczy odbyły się uroczystości związane ze 103. rocznicą wkroczenia do Bydgoszczy wojsk polskich, co nastąpiło po opuszczeniu miasta przez siły niemieckie na mocy wcześniejszych ustaleń Traktatu Wersalskiego – oficjalnie nazwane było to obchodami powrotu Bydgoszczy do Macierzy (Polski). Warto propagować jednak także wiedzę o wydarzeniach z 22 stycznia 1920 roku, gdy w praktyce miały miejsce oficjalne uroczystości przed 103. laty.

22 stycznia 1920 roku w Bydgoszczy gościł głównodowodzący sił Powstania Wielkopolskiego gen. Józef Dowbor-Muśnicki (od 3 lat o tej wizycie przypomina pamiątkowa tablica na budynku biblioteki przy Starym Rynku) oraz minister Leon Janta-Połczyński. Towarzyszyli im attache woskowi państw sprzymierzonych: Francji, Wielkiej Brytanii i Włoch. Minister Leon Janta-Połczyński tego dnia, w imieniu rządu polskiego włączył Bydgoszczy do Polski i do województwa wielkopolskiego.

 

,,Odświętną szatę przybrała Bydgoszcz – nie tę, co dawniej, lecz inną zupełnie, uzewnętrznioną barwami naszymi. Bramy triumfalne ozdobione chorągwiami w kolorach polskich i koalicyjnych.” - pisał dalej Dziennik Bydgoski.

Generał Dowbor-Muśnicki wraz z ministrem Jantą-Połczyńskim przyjechali do Bydgoszczy pociągiem. Na dworcu powitała ich orkiestra 6. pułku odegraniem Mazurka Dąbrowskiego, który jeszcze nie miał statusu hymnu Polski. Polskie władze Bydgoszczy reprezentował wówczas dr Jan Biziel.


Po raz drugi tego dnia Mazurek Dąbrowskiego odegrano na płycie Starego Rynku, gdzie generał Dowbor-Muśnicki konno objechał szeregi polskich wojsk.


,,Na Rynku chwiał się prawdziwy las sztandarów i proporców” - opisuje tamte wydarzenia Dziennik Bydgoski.

 

Uczestnicy uroczystości wzięli udział we Mszy Świętej odprawionej przez ks. Tyrakowskiego z Mąkowarska. Po jej zakończeniu na mównicę wszedł generał Dowbor-Muśnicki, który oświadczył, że ,,Bydgoszcz odtąd będzie znajdować się pod ochroną oręża polskiego". Po nim głos zabrał wiceminister Leon Janta-Połczyński do

konał uroczystego przyłączenia Bydgoszczy do Polski:
,,Imieniem Rządu ogłaszam Bydgoszcz przyłączoną do Polski.

 

Głos zabrał też m.in. francuski attache płk. Marquet, którego okrzyk ,,Niech żyje Bydgoszcz!” podniósł tłumy.

 

Po tych uroczystościach przed generałem J. Dowbor-Muśnickim, który ulokował się na Placu Wolności, ulicą Gdańską przeszła okazała defilada wojskowa z 6. pułkiem na czele.

 

W archiwach zachowało się zdjęcie jak przez ulicę Mostową przejeżdżą na koniu generał Józef Dowbor-Muśnicki, które jest ilustracją do tej publikacji.

 

Warte obejrzenia

 • World Athletics opublikowało najważniejsze imprezy na świecie. W czerwcu na tej mapie znalazła się Bydgoszcz

  Sezon 2023 w lidze złotej lekkoatletycznych mitingów będzie w tym roku wyjątkowo długi, po poszerzeniu listy imprez czeka fanów królowej sportu aż 14 wydarzeń, które odbędą się na 5 kontynentach świata. W niższych rangą ligach srebrnej i brązowej imprez będzie jeszcze więcej. My będziemy mogli na żywo oglądać zawody rangi Gold w czasie 5. Memoriału Ireny Szewińskiej na stadionie Zawiszy.

 • Prezes Cuiavii pozywa sędziego. Chodzi o głośną bójkę po meczu

  W listopadzie 2021 roku Cuiavia Inowrocław przegrała u siebie wysoko z Pogonią Mogilno 1:6 w ramach rozgrywek IV ligi. To jednak nie wynik był po tym meczu najważniejszy, bowiem nawet przez ogólnopolskie media przeszła informacja o bójce – początkowo sugerowano, że sędzia asystent uderzył prezesa Cuiavii, później ustalono jednak, że to prezes Sławomir Roszak uderzył sędziego asystenta.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

 • Mniej dzieci w małżeństwach, więcej w związkach nieformalnych

  Główny Urząd Statystyczny opublikował dane o polskich rodzinach pozyskane w ramach Narodowego Spisu Powszechnego (dane na 31 marca 2021 roku). Pokazują one spadek liczby rodzin co wynika z tendencji wyludniania się polski, coraz mniej jest jednak też tradycyjnych rodzin opartych o związek małżeństwa, przybywa natomiast nieformalnych związków. Przyglądamy się danym dla Polski oraz województwa kujawsko-pomorskiego.

 • Wydawanie przez samorządy swoich mediów narusza unijną praworządność

  Należy stwierdzić, że nie jest zgodne z prawem Unii Europejskiej i Rady Europy wydawanie gazet samorządowych. Zarówno art. 11 Karty, jak i art. 10 Konwencji stanowią, że na wolność wypowiedzi składa się prawo każdego do otrzymywania informacji lub idei bez ingerencji władz publicznych. Potwierdza to również przedstawione orzecznictwo Europejskiego Trybunału Praw Człowieka oraz Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej – pisze Krzysztof Januszkiewicz w artykule naukowym opublikowanym na łamach ,,Samorządu Terytorialnego”. Wywód dotyczy wydawania przez samorządy tytułów, które nie są typowymi biuletynami. Taka sytuacja zachodzi w Bydgoszczy w przypadku ratuszowego ,,Bydgoszcz Informuje”.

Wiadomości z regionu